Ana Sayfa Haberler SÖYLEŞİ: HENSOLDT, Üçüncü Ülkeler için de Türk Firmaları ile İş Birliklerine Hazır

SÖYLEŞİ: HENSOLDT, Üçüncü Ülkeler için de Türk Firmaları ile İş Birliklerine Hazır

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan söyleşi, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

IDEF Özel Dosyası’nın bir önceki bölümünde, HENSOLDT’un fuarda sergilediği ürünlerden; VIPERFISH dalgıçlar için optik haberleşme çözümü, COBRA karşı batarya tespit radarı, MILDS füze ikaz sistemi, ARGOS-II HD/HDT elektro-optik gözetleme sistemi ve PrecISR çok amaçlı hava radarına ilişkin haberlere yer vermiştik. Bu bölümde ise HENSOLDT yetkilileriyle gerçekleştirdiğimiz söyleşi ile devam ediyoruz.

 

Yurt içinde ürünleri hâlihazırda kullanılan ve Türk firmaları ile yürüttüğü pek çok ortak proje olan HENSOLDT, fuarda, bu ilişkileri derinleştirmeye yönelik görüşmeler gerçekleştirdi. Firmanın fuar gündeminin yanı sıra Türkiye’ye yönelik faaliyetleri hakkında, HENSOLDT Deniz Optronikleri Satış Direktörü Harald Hansen ve HENSOLDT Türkiye Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Levent Dünya’dan bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: Öncelikle HENSOLDT’un IDEF’ten beklentileri konusunda neler söylemek istersiniz?

Levent DÜNYA: HENSOLDT olarak, IDEF’e ilk kez katılıyoruz. Esas hedefimiz de Türk savunma ve havacılık sanayisi ile sinerji yaratabileceğimiz alanları belirlemek. IDEF de artık dünyanın 4’üncü büyük savunma fuarı haline geldi ve pek çok oyuncu tarafından büyük ilgi görüyor. Bu da bizim için normal şartlarda ulaşmakta zorlandığımız oyuncularla iletişim kurmak için büyük bir fırsat. Bu sebeple ürün gamımızdan oldukça geniş bir yelpaze ile fuara katılıyoruz.

 

MSI Dergisi: Türkiye pazarının HENSOLDT açısından önemi nedir?

Levent DÜNYA: Türk savunma ve havacılık sanayisi ile birlikte, bünyesindeki oyuncular da her geçen gün büyüyor. Bu oyuncular da artık iç pazarın ötesinde, ihracata odaklanmaya başladılar. Biz de Türkiye’deki çözüm ortaklarımız ile birlikte, hem Türkiye’deki hem de farklı ülkelerdeki projelere yönelik olarak çalışmalar yürütmek istiyoruz. Geleceğe dönük olarak sinerjiler yaratabileceğimiz konularla ilgili de ana oyuncularla görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

MILDS füze ikaz sistemi

 

MSI Dergisi: Türk firmaları ile yürüttüğünüz projelerde ne gibi bir ortaklık modeli öngörüyorsunuz?

Levent DÜNYA: Türk firmaları ile karşılıklı olarak kazanabileceğimiz her türlü iş modeline açığız. 3’üncü ülkelerle yönelik ortak projeler de ilgimizi çekiyor. Bu projelerin yer aldığı pazara ve kullanıcıya göre ortaklık modellerimizi şekillendirebiliriz. Örneğin, Türkiye Orta Doğu pazarı açısından çok güçlü bir pozisyonda. Dolayısıyla bu pazara yönelik projelerde, Türk firmaları ana yüklenici olabilirler. Kısacası hem proje için hem de Türk ortağımızla bizim için en faydalı model hangisi olacaksa onu tercih edeceğiz.

 

MSI Dergisi: HENSOLDT’un Türkiye’de, özellikle STM ile birlikte yürüttüğü pek çok proje bulunuyor. Bu iş birliklerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Harald HANSEN: STM ile geçmişten beridir pek çok projede birlikte çalıştık. Örneğin, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) envanterindeki AY sınıfı denizaltıların modernizasyon projesinde, STM ana yükleniciliğinde biz de yer aldık. STM’nin Pakistan’da AGOSTA sınıfı denizaltıların modernizasyonu konusunda yürüttüğü proje kapsamında da ilk 2 denizaltı için periskopu ve elektronik mast sistemini biz sağlıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda ise STM’nin de yer aldığı PREVEZE sınıfı denizaltıların modernizasyonu projesi kapsamında bir sözleşme imzaladık. Son zamanlarda ise STM ile daha teknoloji odaklı ne projeler yürütmek istedik. STM de bizi bu alanda çalışmalar yürüten Bahçeşehir Üniversitesi ve bu üniversitenin bir iştiraki olan BAUMIND firması ile bir araya getirdi. BAUMIND ve STM’nin, sualtında optik iletişim konularında çeşitli çalışmaları vardı. Biz de hem su altı hem de su üstü uygulamalar için optik gözetleme çözümleri geliştiriyoruz. Dolayısıyla bu iki sistemi bir araya getirmeye karar verdik ve ortaya, denizaltılar ile balıkadamları haberleştirebileceğimiz bir çözüm ortaya koyduk. Konsept tasarımı tamamladık ve şu anda sistem mühendisliği aşamasındayız.

HENSOLDT standında, COBRA radarı personelinin eğitimine yönelik olarak geliştirilen sanal gerçeklik çözümü de sergilendi.

 

MSI Dergisi: Bu çözümle ilgili görüştüğünüz firmalar ya da kullanıcılar var mı?

Harald HANSEN: Farklı ülkelerdeki pek çok tersane, ürünümüze ilgi gösteriyor. Ürünle en çok ilgilenenler ise cep denizaltısı üreten tersaneler. Balıkadamların, dalış halindeki denizaltılara giriş çıkışları, her zaman riskli bir görev olmuştur. Hâlihazırda sualtında iletişim amacıyla kullanılan teknolojiler ise bu konuda çok yetersiz. Bu sebeple ürünümüzün ciddi bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum.

PrecISR çok amaçlı hava radarı

 

MSI Dergisi: STM’nin haricinde, hâlihazırda Türkiye’de iş birliği yürüttüğünüz ya da iletişim halinde olduğunuz oyuncular kimler?

Levent DÜNYA: MILDS füze ikaz sistemi ailemizin farklı ürünleri ile ilgili, ASELSAN’ın iki farklı projesi için teklimizi sunmuş durumdayız. ASELSAN ise bu projelerle ilgili Savunma Sanayii Başkanlığına teklifini sundu. Benzer şekilde, HAVELSAN ile de ilişkilerimizi geliştirmek ve onlarla da hem yurt içinde hem de yurt dışındaki projelerde yer almak istiyoruz. Bununla ilgili de ilk görüşmelerimiz gerçekleştirdik. BMC ile ALTAY ana muharebe tankının Nişancı Yardımcı Görüş Sistemleri’nin tedarikine ilişkin bir sözleşme imzaladık. Bununla birlikte, bölgedeki güçlü konumu itibarıyla BMC’yi, kara araçları konusunda stratejik partner olarak görüyoruz. TUSAŞ, özellikle İHA’lar alanında birlikte çalışmak istediğimiz diğer bir firma. Henüz onlarla ortak bir proje gerçekleştiremedik; ancak ürün gamımızda İHA’lara yönelik pek çok çözüm mevcut. ARGOS 2 elektro-optik gözetleme sistemlerimiz ve PrecISR radarımız bunlardan sadece ikisi. ARGOS 2, gömülü otomatik hedef takibi fonksiyonu fark yaratan bir ürün; fonksiyonları ve algılama kabiliyeti ile öne çıkan PrecISR radarımızın ise dünyada zaten henüz bir alternatifi ya da rakibi yok. Bunların haricinde, iş birliği yapmak istediğimiz bir başka firma ise Roketsan. Roketsan ile de birçok katma değerli projede bir arada çalışabileceğimizi düşünüyoruz. Güdümlü füzelerde kullanılan elektro-optik sensörler konusunda onlara yardımcı olabiliriz.

ARGOS-II HD/HDT elektro-optik gözetleme sistemi

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Levent DÜNYA: HENSOLDT, Almanya’da kurulu bir firma; bununla birlikte, farklı ülkelerde savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren çeşitli şirketleri satın alıp bünyesine katarak istikrarlı bir büyüme sergiliyor. HENSOLDT’un Türkiye ile doğrudan kurduğu yakın ilişkilerin yanı sıra satın aldığımız bu firmalar da Türk firmalar ile ortak projeler yürütüyorlar. Örneğin, hisselerinin büyük çoğunluğunu satın aldığımız Fransız NEXEYA firması, TUSAŞ ve Roketsan ile çeşitli projeler üzerinde çalışıyor. 2017’de satın aldığımız Kelvin Hughes’un radarları ise STM’nin Pakistan’da yürüttüğü denizaltı modernizasyon programlarında kullanılıyor. Ayrıca Güney Afrika’da Denel Optronics ve GEW isimli iki firmamız daha var. HENSOLDT South Africa adı altında birleştirdiğimiz bu iki şirketimiz de Türk firmalar ile çalışma içerisindeler.

 

HENSOLDT Deniz Optronikleri Satış Direktörü Harald Hansen ve HENSOLDT Türkiye Ankara İrtibat Bürosu Müdürü Levent Dünya’ya, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,261 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.