Ana Sayfa Haberler Söyleşi: Hitit Lojistik Kurucu Ortağı Mehmet Yılmaz

Söyleşi: Hitit Lojistik Kurucu Ortağı Mehmet Yılmaz

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“Savunma ve havacılık sanayimizin ihtiyacı olan lojistik işlemlere, her türlü çözümü üretebilecek bir yapımız var.”

 

 Ankara’da, 1998 yılında kurulan Hitit Lojistik, bugün, yurt içinde ve yurt dışında birçok noktada faaliyetlerini sürdürüyor. Faaliyetlerinin büyük bir bölümünü, hassasiyetin ve gizliliğin kritik önemde olduğu savunma ve havacılık sanayisine sunduğu hizmetlere ayıran Hitit Lojistik, fark yaratan çözümleri ile sanayicilerin işlerini kolaylaştırıyor. Hitit Lojistik’in faaliyet altyapısı ve sunduğu çözümlere ilişkin, Hitit Lojistik Kurucu Ortağı Mehmet Yılmaz’dan bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: Hitit Lojistik, geçen bu 20 yılı aşkın sürede, savunma ve havacılık sanayisi için ne gibi faaliyetler yürüttü?

Mehmet YILMAZ: %100 yerli sermaye ile kurulan Hitit Lojistik, yapılanmasını; savunma ve havacılık sanayisinde hizmet veren millî ve yerli şirketlerin her türlü lojistik ihtiyaçlarını, en iyi hizmeti, mümkün olan en iyi fiyatlarla vererek onların dünya rekabetlerine elinden geldiğince katkıda bulunmak üzere kurguladı. Geçen süre içerisinde, Ankara’da başladığımız faaliyetlerimizi; İstanbul, İzmir, Adana ve Mersin’de bulunan toplam 15 operasyon merkezine kadar genişlettik. Bunların yanında uluslararası acente ağımız ile faaliyetlerimizi dünyaya açtık. Savunma ve havacılık sanayimizin ihtiyacı olan lojistik işlemlere, her türlü çözümü üretebilecek bir yapımız var. Hitit Lojistik, Ankara merkezli lojistik şirketleri arasında, bu yapılanmayı gerçekleştiren ilk ve tek şirket olma özelliğini taşıyor.

 

MSI Dergisi: Savunma ve havacılık sektörü için verdiğiniz hizmetleri, ana başlıklar altında nasıl sıralarsınız?

Mehmet YILMAZ: Savunma ve havacılık sektörüne, oldukça geniş bir hizmet altyapısı sunuyoruz. Bunları şu ana başlıklar altında sıralayabiliriz:

  • Tüm dünyadan Türkiye’ye ve Türkiye’den tüm dünyaya; havayolu, karayolu, denizyolu, demiryolu ve kombine taşımacılık yapıyoruz.
  • Dünyadaki ve Türkiye’deki tüm merkezlerde, gümrüklü – gümrüksüz depolama ve dağıtım hizmetlerimiz var.
  • Türkiye’nin her noktasında, gümrük müşavirliği hizmetleriyle sanayicilerimizin işlerini kolaylaştırıyoruz.
  • Nakliyat sigortası hizmetlerimizle ürünlerin güvenliğini sağlıyor ve sanayicilerimizin gözünü arkada bırakmıyoruz. 

 

MSI Dergisi: Bu hizmetlerinizde, hangi konularda fark yaratıyorsunuz?

Mehmet YILMAZ: Kurduğumuz, müşteri odaklı altyapı ve teknik donanımla, 7/24 iletişim ve anında bilgilendirme imkânı sağlıyoruz. Bu da müşterilerimizin, herhangi bir sorunda ya da bilgi almak istediği durumlarda, şirketimizle anında iletişim kurmasına olanak sağlıyor. Öte yandan, tüm lojistik hizmetlerin, tek kaynaktan çözümünü sağlayarak bilgi karışıklığını engelliyor ve süreçleri kolaylaştırıyor.

 

Yükleme Öncesinde Yaptığımız Analizlerle Riskleri Minimize Ediyoruz

MSI Dergisi: Karşılaştığınız olağanüstü durumlarda, lojistik hizmetlerdeki 20 yılı aşan tecrübeniz, nasıl bir fark yaratıyor?

Mehmet YILMAZ: 20 yıllık tecrübe, sorunlara anında çözüm üretebilme refleksini de beraberinde getiriyor. Bilindiği üzere hava şartları, taşınacak ürünlerin cinsi, ebatları gibi lojistik sektörünün doğasında olan ve iş akışını etkileyen riskler vardır. Bu riskleri asgariye indirmek için, kesinlikle yükleme öncesinde gerekli analizleri yapıyoruz. Beklenmeyen gelişmelerde ise sorunun en acil şekilde çözümü için her türlü adımı atarak oluşacak zaman maliyetlerini en aza indiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki savunma ve havacılıkta, kaybedilecek bir dakika bile yok.

 

MSI Dergisi: Lojistik hizmetler açısında baktığımızda, savunma ve havacılık; ürün hassasiyetinin, güvenliğinin ve gizliliğinin arttığı bir sektör. Örneğin, bir firma, yurt dışında bir test için ürününü gönderdiğinde, hem zamanında hem hasarsız hem de özellikle rakiplerinin haberi olmayacağı bir hizmet bekliyor. Bu konuda sizi rakiplerinizden farklı kılan özelliklerden bahsedebilir misiniz?

Mehmet YILMAZ: Sadece savunma ve havacılık sanayisinin ürünleri değil, diğer tüm müşterilerimizin ürünleri de bizim için aynı hassasiyette ve mahremiyettedir. Bu konuda kesinlikle taviz vermiyoruz. Ürünün cinsine göre; kimi zaman çok küçük ama çok hassas bir malzeme için gerektiğinde kurye beraberinde bir sevkiyatı da planlayabiliyoruz. Köprü gibi belli yüksekliği olan yerlerden geçemeyecek ölçülerdeki devasa ürünler için, çıkış noktasından varış noktasına kadar olan güzergâhın analizlerini yaparak eskortlar eşliğinde, sevkiyat planları da yapıyoruz. Burada bizim için kritik olan nokta; ürünün güvenli bir şekilde varış noktasına ulaştırılmasıdır.

 

MSI Dergisi: Lojistik hizmetlerinin en önemli alt dallarından biri de sigorta. Sizinle çalışan firmalara bu kapsamda ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Mehmet YILMAZ: Tarafımızdan talep edilmesi halinde, kapıdan kapıya “All-Risk Sigortası” hizmeti sunuyoruz. Bununla birlikte, sigortası tarafımızca yapılmamış olsa dahi herhangi bir hasar durumunda her türlü danışmanlık hizmetini veriyor; hasarın tazmini için gerekli tüm desteği sağlıyoruz. Firmamızın en önemli değerlerinden biri, müşteri memnuniyetidir. Her işimizde bu öncelikle hareket ediyoruz.

 

MSI Dergisi: Kara, hava ve deniz taşımacılığında hangi platformlarla hizmet verebiliyorsunuz?

Mehmet YILMAZ: LTL, FTL gibi her türlü karayolu yüklemelerinde; LCL, FCL gibi her türlü denizyolu yüklemelerinde; konsolide veya zamana duyarlı havayolu yüklemelerinde, tüm charter organizasyonlarında; demiryolu yüklemelerinde ve kombine yüklemelerde, Hitit Lojistik’in uzun yıllara dayanan tecrübesi var. Bu taşımacılık alanlarının tamamında, aynı hassasiyetle hizmetler veriyoruz.

 

MSI Dergisi: Savunma ve havacılık sektörünün cironuzdaki payı nedir? Bu payın, önümüzdeki 5 yılda nasıl bir değişim göstermesini öngörüyorsunuz?

Mehmet YILMAZ: Ciromuzun %60’ı gibi yüksek bir oranı, savunma ve havacılık sektöründen sağlıyoruz. Son dönemde, savunma ve havacılık sanayimizdeki millî ve yerli üretim çalışmaları ve ürünlerin yurt dışı pazarlara da açılmasıyla birlikte, bu payın %70’ler seviyesine yaklaşacağını öngörüyoruz. Her zaman için savunma ve havacılık sektörüne hizmet vermeye hazırız.

 

MSI Dergisi: Savunma ve havacılık sektöründeki firmaların sizi daha yakından tanıyabilmesi için, Hitit Lojistik’in yapısı, çalışan sayınız ve çalışanlarınızın tecrübe ortalaması hakkındaki bilgileri bizimle paylaşabilir misiniz?

Mehmet YILMAZ: Hitit Lojistik markası altında 3 şirketimiz bulunuyor.

  • Hitit Uluslararası Nakliyat
  • Hitit Gümrük Müşavirliği
  • Hitit Antrepo Hizmetleri

Bu şirketlerde, toplamda 200’den fazla iş arkadaşlarımız ile hizmet veriyoruz. Çalışanlarımızın %90’ı üniversite mezunlarından oluşuyor. Sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için, bizim için en temel noktalardan biri de çalışanlarımızdır. Ortalama iş deneyimleri 10 yılın üzerinde olan çalışanlarımızla her zorluğun altından kolayca kalkabiliyoruz.

 

MSI Dergisi: Gümrük müşavirliği alanındaki çalışmalarınızı biraz daha açabilir misiniz?

Mehmet YILMAZ: Tam lojistik hizmetinin olmazsa olmazı ve sürecin tamamlayıcısı, gümrük müşavirliği hizmetidir. Gümrük müşavirliği, çok ciddi deneyim ve uzmanlık gerektiriyor. Ciddi bir maliyetle getirilen, çok acil bir malzemeyi eğer siz aynı gün içinde ve hatasız bir şekilde gümrükten çekip alıcısına teslim edemiyorsanız o malın ne kadar kısa sürede Türkiye’ye geldiğinin de bir anlamı kalmıyor. Hatasız ve hızlı bir gümrükleme işlemi için ise ilgili tüm gümrüklerde altyapı, donanım ve uzman personel ile yapılanmanız gerekiyor. Bu yapıyı desteklemek için ise ciddi bir mevzuat bilgisi ve güncel mevzuat takibi şart. Özellikle savunma ve havacılık sanayisine yönelik deneyim ve tarife bilgisi, bizi bu konuda bir adım öne çıkarıyor. Hitit Gümrük Müşavirliği, tüm yatırımlarını bu vizyon ile yapmış olup rutin eğitimlerle de tüm çalışanlarını bu hedefe odaklıyor. Bu alandaki başarımız, farkımızı ortaya koyuyor.

 

Hitit Lojistik Kurucu Ortağı Mehmet Yılmaz’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 

 11,515 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.