Ana Sayfa Haberler Söyleşi: Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan KATMERCİ

Söyleşi: Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan KATMERCİ

“HIZIR, yeni görevler almaya hazırlanıyor.”

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci ile yapılan ve MSI Dergisi’nin 155’inci sayısında yayımlanan “HIZIR, yeni görevler almaya hazırlanıyor” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Katmerciler, 2017 yılını, 3 tane önemli sözleşme imzalayarak geride bıraktı. Bu sözleşmeler, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç HIZIR’ın, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine ilk kez girecek olması ve firmanın kendi ürün gamında bulunmayan, tamamıyla yeni bir araç konsepti geliştirecek olması yönüyle büyük önem taşıyor. Firma açısından son dönemdeki bir başka önemli gelişme de Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS)’nün lansmanı oldu. Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci ile son dönemdeki bu gelişmeleri, gelecek hedeflerini ve yeni projelerinin ipuçlarını konu alan bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

MSI Dergisi: Katmerciler, 2017 yılında pek çok önemli gelişmenin altına imza attı. Hepsine tek tek değineceğiz; ancak öncelikle genel bakacak olursak, “2017 yılı, Katmercilerin savunma alanında atılıma geçtiği yıl oldu.” diyebilir miyiz? Bu sürecin arkasında nasıl bir hazırlık vardı?

Furkan KATMERCİ: Katmerciler, araç üstü ekipman üretmek üzere, 1985 yılında kurulan, 30 yılı aşkın deneyime sahip bir şirket. Bu alanda, sektörün lideri ve en büyük ihracatçısı. Türkiye’nin büyük şirketleri ve ihracatçıları arasında yer almayı başaran ve sektörünün halka açık tek şirketi. Uzun bir süre, sadece araç üstü ekipman alanında yolumuza devam ettik. 2010 yılına doğru geldiğimizde ise sivil ekipman kulvarının yanına savunma kulvarını da eklemeye karar verdik ve ilk TOMA’larımızı üretmeye başladık. Bu araçtaki performansımıza göre, yeni yönelimimizi netleştirecek; savunma alanında ne kadar yoğunlaşacağımıza karar verecektik. Kabiliyetlerimize ve kapasitemize duyduğumuz güven, bizi yanıltmadı ve kısa zamanda, Türkiye’nin en büyük TOMA üreticisi olduk. Araçlarımız, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün güvenini tamamıyla kazandı. TOMA üretimine soyunan son oyuncu olmamıza rağmen, doğru ürün, kalite ve fiyat politikamızla ülkemizde TOMA pazarının hâkimi olduk.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve sınır güvenliğine yönelik yürütülen proje kapsamında, HIZIR, TSK ve dolayısı ile NATO envanterine ilk kez girecek.

 

Elbette ki tüm bu başarı, güçlü bir altyapının ve hazırlığın sonucuydu. Araç üstü ekipman alanında, yaklaşık 30 farklı araç tasarlayıp üretebilen, çok farklı markalara ait kamyon ve kamyonet modelleri üzerine ekipman tasarlayıp entegre edebilecek esnekliğe ve yetkinliğe sahip bir Ar-Ge merkezimiz ve deneyimli bir üretim kadromuzun olması, bizi bu noktaya taşıyan en önemli kıymetlerimiz oldu. TOMA’larla elde ettiğimiz başarıdan aldığımız güç, moral ve enerjiyle, özellikle 2015 yılı sonrasında, savunma ve güvenlik sektörüne yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık.

TOMA’ların ardından, taktik tekerlekli zırhlı zırhlı araçlara ve istihkâm faaliyetlerinde önemli yer tutan, zırhlı iş makinelerine ağırlık verdik. Zırhlı personel taşıyıcı KHAN’ın ardından geliştirdiğimiz zırhlı muharebe aracı HIZIR, ülkemizde büyük yankı yarattı. Başka araçlara dönüştürülebilecek bir platform olma özelliği taşıyan bu araç, tabiri caizse Katmerciler’in savunma alanındaki amiral gemisi oldu.

HIZIR’ın, 2016 yılının Kasım ayında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleriyle gerçekleştirilen lansmanının ardından, 1 yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen iki önemli ihalede galip gelmesi, bizim için gurur kaynağı oldu. Bu araç, pek çok farklı görevi yerine getirebilecek şekilde konfigüre edilebilir bir yapıya sahip. Bu sayede ortaya çıkan farklı modelleri de artık TSK ve dolayısı ile NATO envanterine girmeye hazırlanıyor. İnşallah, ilk aracın üretim bandından indirilip silahlı kuvvetlerimize tesliminde de sizlerle bir arada olacağız. NEFER adını verdiğimiz gizli zırhlama sistemini de 2017 yılında silahlı kuvvetlerimizin hizmetine soktuk.

2017 yılında, bu başarıların dışında, yeni araçlarımızın tanıtımını da yaptık. Ülkemizin, doğrudan ambulans olarak üretilmiş, ilk zırhlı ambulansını duyurduk. Uzaktan kumandalı zırhlı platformumuzu geliştirdik. Bunun savunma alanındaki ilk örneği olan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP)’nu, IDEF 2017’de sergiledik ve tanıttık. Sivil alandaki ilk örneği olan UKYS’yi ise Ankara’da gerçekleştirilen, 6’ncı Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde tanıttık. Tüm bu ürünler, büyük ilgi uyandırdı. Zırhlı iş makinelerimiz de uzun süredir silahlı kuvvetlerimizin hizmetinde. Savunma alanında, TOMA’yı başlangıç kabul edersek 7 yıllık bir geçmişle geldiğimiz noktayı, son derece önemsiyoruz. Tez zamanda, bir hayli yol aldık. Daha çok yolumuz var; çünkü daha büyük hayallerimiz var. Biz, hayallerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz.

 

MSI Dergisi: 141’inci sayımızdaki söyleşimizde, “2017 hedeflerimizin arasında, mutlaka savunma sanayisi tarafından sipariş almak var.” demiştiniz. Bu hedefe ulaştığınıza göre, çıtayı bundan sonra nereye konumlandıracaksınız?

Furkan KATMERCİ: Söylediklerimizi gerçekleştirdik ve çok önemli ihaleleri alma başarısı gösterdik. KIRAÇ ve sınır gözetleme projeleri, NATO standartlarında geliştirdiğimiz 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracımız HIZIR’ın, ülkemiz savunmasında sorumluluk üstlenmesinin yolunu açtı. Bu, bizim için, pozitif anlamda bir kırılma noktasıdır. TOMA ile başladığımız süreçte, HIZIR ile bir sıçrama gerçekleştiriyoruz. Önümüzde, daha gideceğimiz çok yol var.

2018, Katmerciler’in, savunma alanındaki yeni ürünlerinin performansının sahada test edileceği bir yıl olacak. Biz, kendimize de araçlarımıza da güveniyoruz. Nasıl ki TOMA’larımız yüksek performanslarıyla kullanıcılarımızda ve karar vericilerimizde güven yarattıysa diğer araçlarımızla bu güveni daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olan savunma sektöründe, sahip olduğumuz bu momentumla daha da büyüyebilecek bir şirketiz. Bu potansiyelimizi de kullanarak; ülkemize, çalışanlarımıza, hissedarlarımıza değer katmaya devam edeceğiz.

Hepsi de 4×4 çekişe sahip olan KHAN, HIZIR ve Zırhlı Ambulans ile Katmerciler, taktik tekerlekli arazi araçları tasarlama konusunda kendini kanıtlamıştı. Firma, şimdi de KIRAÇ projesinin ana yüklenicisi olarak, yine 4×4 özellikte; ancak tamamen yeni araçlar geliştirmeye hazırlanıyor. Gövde yapısı ile birlikte, şasiyi de kendi Ar-Ge merkezinde tasarlayacak olan Katmerciler, proje kapsamında, 4 ayrı tipte araç geliştirecek.

 

Öte yandan, yeni araçlar konusunda çalışmalarımız devam ediyor. UKAP ve UKYS’nin ardından, yakın dönemde üçüncü bir uzaktan kumandalı aracımızı daha duyurmaya hazırlanıyoruz. Çalışmalarımızı sürdürdüğümüz insansız kara araçları pazarı, daha çok yeni ürün kaldırır. 2017 yılında envantere giren gizli zırhlama sistemi NEFER’in kullanımının da daha fazla yaygınlaşacağını ümit ediyoruz. HIZIR ve UKAP ile başlayıp, farklı araç segmentlerinde savunma sektörümüze kazandırmaya çalıştığımız hibrit araçlar konusunda da bir hayli yol aldık. Hibrit araçlarımızın, 2018 yılında, ülkemizin envanterine girebileceğini öngörüyoruz.

Bu arada, tüm bu hedef ve vizyonumuzun, sadece ülkemiz için değil, ihracat potansiyelimiz bulunan tüm dünya ülkeleri için geçerli olduğunu da özellikle vurgulamak isterim. İhracat odaklı bir şirket olarak, sivil tarafta olduğu gibi savunma tarafında da yönümüz ve perspektifimiz tüm dünya olacak. NATO envanterine girecek HIZIR’ın yanı sıra UKAP ve Zırhlı Ambulans gibi savunma araçlarıyla uluslararası ölçekte de daha etkili olacağımıza inanıyoruz. Farklı ülkelerde katılım sağladığımız çok sayıda savunma fuarından elde ettiğimiz pozitif geri bildirimler de buna işaret ediyor.

Özetle, 2017 yılında bir sıçrama gerçekleştirdik; 2018 ve sonrasında da hedefimiz, geldiğimiz yeni seviyeyi korumak ve sonrasında daha da yükseğe taşımak olacak. Sivil taraftaki başarımızı, savunma tarafında da devam ettirecek; iki kulvarda birden, başarıyla yolumuza devam edeceğiz.

HIZIR yan eğim testlerinde görülüyor. Daha küçük bir dizel motora ilave olarak elektrikli tahrikle de hareket edebilecek ve yakın zamanda test edilmeye başlanacak olan Hibrit HIZIR’da ise bataryalar, aracın altına yerleştirildiği için, ağırlık merkezi daha aşağı çekildi ve böylece araç, daha stabil hale geldi.

 

MSI Dergisi: Geçtiğimiz yılın Ocak ve Mart aylarında KAP’a yaptığınız açıklamalarla savunma sanayisinde faaliyet göstermek üzere, Limak Holding ile birlikte, LİKA adında bir şirket kurduğunuzu duyurdunuz. Bu kapsamda, bir gizlilik protokolü imzaladığınızı da biliyoruz; ancak okuyucularımızın merakını bir nebze yatıştırmak adına, bu konuda çok kısa da olsa bir şeyler söylemek ister misiniz?

Furkan KATMERCİ: LİKA, uzun vadeli stratejiler doğrultusunda kurulan bir savunma şirketi. Katmerciler’in faaliyet gösterdiği araçların kulvarında olmayacak. Esas hedefi, alt sistemler alanında, yetkin ve üst seviye çözümler üretmek olacak. Acele adımlar atmayı gerektirmeyen, yavaş yavaş; ama emin adımlarla ilerlenmesini gerektiren bir vizyona sahip. Dolayısıyla bu oluşumdan, kısa vadede somut bir şeyler beklemek doğru değil.

Bu perspektifle ve vizyonla çalışmalarını devam ettiriyor. Zamanı geldiğinde, sektörümüze ve kamuoyuna güzel haberler vereceğimize inanıyoruz.

 

HIZIR, TSK Envanterine Girmeye Hazırlanıyor

MSI Dergisi: Ekim ayı içerisinde imzaladığınız sözleşmelere gelecek olursak bu sözleşmelerden ilki, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ana yüklenicinin ASELSAN olduğu bir proje kapsamında imzalandı. HIZIR 4×4 aracının ilk kez envantere gireceği bu proje hakkında hangi bilgileri paylaşabilirsiniz?

Furkan KATMERCİ: Bu proje, sınır güvenliğinin üst düzeyde sağlanması için kurgulandı. Yurt içinde geliştirilen, bu kategorideki araçların en güçlüsü olan HIZIR, 400 beygirlik motor gücüyle üstün bir performans sergiliyor. NATO standartlarındaki aracın, manevra kabiliyeti çok yüksek. Hem yüksek koruma sağlayabilmek hem de görev yapacak personelin rahatlık ve konforu için, tüm ayrıntılar gözetildi. Bu aracın zırhlı sürümü, üstün balistik koruma ve mayına karşı yüksek dayanıklılık sergiliyor. Eklediğimiz bazı özellikler de askeri kullanımda, araca duyulan güveni arttırıyor.

Aracın göreve özel sistemleri ise ASELSAN ürünü olacak. Bunların HIZIR’a entegrasyonu ve montajı ise ASELSAN’ın onayı alınmak suretiyle firmamız sorumluluğunda gerçekleştirilecek.

 

KIRAÇ Projesi ile Yeni Araçlar Doğuyor

MSI Dergisi: İmzaladığınız ikinci sözleşme ile de Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen, Yeni Nesil Kriminal İnceleme Araçları (KIRAÇ) projesinin ana yüklenicisi oldunuz. 4×4 araçların tedarikini kapsayan bu proje için, elinizdeki mevcut platformlardan birisini mi kullanacaksınız yoksa tamamen yeni bir araç mı geliştireceksiniz?

Furkan KATMERCİ: Emniyet Genel Müdürlüğü ve SSM’nin koordinasyonuyla devam eden bu proje kapsamında, 4 tip araç bulunuyor. Talep edilen araçlar, tamamen kendine has özelliklere sahip olacak. Dolayısıyla bu projeyi, mevcut platformlarımızın dışında, yepyeni bir proje olarak ele alıyoruz. Gövde yapısı ile birlikte, şasiyi de tamamen kendi bünyemizdeki Ar-Ge gücümüz ile tasarlıyoruz. Araçlar, 4×4 arazi yeteneğine, özel bir görünüme ve özel bir yapıya sahip olacak. Her türlü soğuk ve sıcak iklim koşullarında çalışmaya uygun tasarlanan araçlarda, iklimlendirme sistemi de bulunacak. Özel bir görünüme sahip olmasına rağmen bu araç, 4×4 sürüş kabiliyetine ve bağımsız süspansiyon sistemine sahip olacak. Bunlara ilave olarak; araç içinden kumanda edilen diferansiyel kilidi, yüksek karın altı mesafesi, dik eğim tırmanabilme ve yan eğimde hareket edebilme gibi kabiliyetleri ile arazi koşulları için geliştirdiğimiz bu platform, gerçek bir taktik araç olacak. Ayrıca, kısa dönüş yarıçapı ile özellikle şehir içinde, yüksek manevra kabiliyeti de sunacak. Otomatik şanzıman ile donatılmış araçlarda, ağır ve hızlı olmak üzere, iki farklı hızda transfer kutusu bulunacak. Bu sistemler, aracın, hem arazi hem de düz yol koşullarında yüksek performans gösterebilmesi için en önemli bileşenler. Araçlardan bir bölümü de zırhlı olarak tasarlanacak. Bu örnek çalışmayı, hem ülkemiz hem şirketimiz için çok önemli katma değer sağlayan bir proje olarak değerlendiriyoruz.

 

MSI Dergisi: KIRAÇ projesi kapsamındaki araçlar üzerinde ne gibi donanımlar göreceğiz?

Furkan KATMERCİ: Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerde donanıma sahip olacak 4 ayrı tipteki bu araçların içinde; ofis bölümü, delil muhafaza bölümü, laboratuvar bölümü gibi çeşitli bölümler bulunacak. Olay yeri inceleme görevlerinde kullanılacak olan araçlarda; daha önceden yapılmış atışların mesafe ve yönünü tespit edecek sistemler, delil analiz cihazları, parmak izi tespit donanımı, kimyasal analiz imkânları, delil muhafaza sistemi ve ayrıca İnternet ve uydu haberleşme sistemleri bulunacak.

 

Farklı İhtiyaçları Tek Potada Eriten Çözüm: Zırhlı Ambulans

MSI Dergisi: Zırhlı Ambulans, taktik gereksinimlerle tıbbi gereksinimleri bünyesinde optimize eden bir araç. Çelişen gereksinimleri optimize etme sürecini biraz ayrıntılandırabilir misiniz? Bu süreci, Katmercilerin mühendislik kabiliyetlerinin bir göstergesi olarak değerlendirebilir miyiz?

Furkan KATMERCİ: En başta, kendi Ar-Ge merkezimizde, piyasadaki mevcut zırhlı ambulansları incelediğimiz bir çalışma gerçekleştirdik. Ve bu incelemede, temelde zırhlı personel taşıyıcı olarak tasarlanmış araçlara, sonradan ambulans özelliği kazandırıldığını tespit ettik. Yani, aslında zırhlı ambulans denilen araçlar, ambulans olarak üretilmemiş; bir ambulansta olması gereken temel özellikleri barındırmayan, zırhlı personel taşıyıcıların modifiye edilmiş hâlleriydi.

Zırhlı Ambulans geliştirilirken; aracın yüksekliğinden uzunluğuna, sedyelerin ve tıbbi malzemelerin yerleşiminden bir ameliyat ortamı yaratılmasına kadar tüm tasarım süreçlerinde, askeri doktorların yönlendirmesinden faydalanıldı.

 

Ayrıca bu incelememizde, düşük siluetli olması gereken araçlara, sonradan ambulans özelliği kazandırıldığını ve dolayısıyla aracın basık yapısı sebebiyle oluşan düşük tavan yüksekliğinin, ambulans içinde görev yapan sağlık personelinin ergonomik ihtiyaçlarıyla çeliştiğini gördük. Çünkü buradaki en önemli kriterlerden biri, iç yükseklik. Sağlık personelinin hastaya müdahale edebilmesi için ayakta durma ihtiyacı, yapılacak müdahalede hayati önem taşıyor.

Biz de gerçekten ambulans olarak düşünülmüş bir zırhlı araç tasarlayıp geliştirmeye karar verdik. Sağlık personelinin, acil müdahale; hatta ameliyat gereksinimleri de dâhil tüm tıbbi ihtiyaçlarını referans aldık ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yürüttük. Zırhlı araç geliştirme gücümüzü ve geçmişten gelen ambulans tasarımı tecrübemizi, tek bir potada erittiğimiz bu çalışma sonucunda da ambulans içi sistemlerinin yerleşimini optimize edip Katmerciler Zırhlı Ambulansı tasarladık.

Katmerciler’in sunduğu bu araçta, taktik özellikler ve zırh korumasından ödün vermeden, sağlık personelinin ayakta müdahale etme ihtiyacını karşılayabildiğimiz gibi, geniş iç hacim ile daha fazla hasta ve tıbbi malzeme taşıma kapasitesi sağladık. Aslında şöyle formüle edebiliriz: Askeri doktorlar, bize savaş ve çatışma koşullarında bir ambulansta neyin nasıl olması gerektiğini, nelere ihtiyaç duyduklarını, tüm ayrıntılarıyla anlattılar. Biz de onlara, ihtiyaç duydukları ambulansın, zırhlı ve emniyetli modelini verdik. Aracın yüksekliğinden uzunluğuna, sedyelerin yerleşiminden tıbbi malzemelerin yerleşimine, bir ameliyat ortamı yaratılmasına kadar tüm tasarım süreçleri, askeri doktorların yönlendirmesiyle belirlenip gerçekleştirildi. Böylece, en baştan itibaren ambulans olarak tasarlanan, Türkiye’nin ilk zırhlı ambulansını, TSK’nın ve güvenlik güçlerimizin hizmetine sunmak üzere, seri üretime hazır hâle getirdik.

Katmerciler, içerisinde ortalama boydaki bir insanın rahatlıkla ayakta durabileceği Zırhlı Ambulans’ı, sıfırdan tasarladı. Tıbbı gereksinimleri göz önünde bulunduran firma yetkilileri, aracın iç hacmini geniş tutarken, taktik tekerlekli bir zırhlı araçta bulunması gereken özelliklerden de ödün vermedi.

 

MSI Dergisi: İmzaladığınız son sözleşme ise çeşitli zırhlandırılmış kazıyıcı ve ekipmanların tedarikini kapsıyor. Bu sözleşme, hâlihazırda ürün gamınızda bulunan çözümlerden hangilerini içeriyor?

Furkan KATMERCİ: Savunma alanında, istihkâm fonksiyonuna sahip iş makineleri, son derece önemli bir role sahip. Örneğin; hendek açmaya, açılan başka bir hendeği kapatmaya, tank ve obüs gibi muharip araçların kamuflajı ve korunması amacıyla mevzi kazmaya yarayan zırhlı ekskavatör, zırhlı kazıcı ve yükleyici gibi araçlar. Benzer şekilde, lojistik açıdan da çatışma ortamlarına su ve yakıt taşıyan tankerler, personel taşımada kullanılan zırhlı otobüs, askeri araçların taşınmasında kullanılan zırhlı lowbed treyler gibi araçlar olmadan, güçlü bir savunmadan söz etmek de mümkün değil. Biz, silahlı kuvvetlerimizin bu yöndeki ihtiyaçlarının karşılanmasında da önemli bir rol ve sorumluluk üstlenmeye devam edeceğiz.

Sözünü ettiğiniz sözleşme ise spesifik olarak, TSK’nın zırhlı paletli ekskavatör ihtiyacını karşılamaya yönelik bir sözleşme.

Zırhlı Low-Bed Treyler

Zırhlı Su Tankeri

 

MSI Dergisi: IDEF’17 sırasında sergilediğiniz Uzaktan Kontrollü Çok Namlulu Gaz Atar Sistemi ile silah kuleleri pazarına da girmiş oldunuz. Ufukta, kule sistemleri konusunda bir açılım olabilir mi?

Furkan KATMERCİ: Bu alanda geliştireceğimiz ürünlerden ilki olan bahsettiğiniz sistemi, 4×4 zırhlı personel taşıyıcı aracımız KHAN üzerinde sergilemiştik. Kendi geliştirdiğimiz ve 52 namluya sahip bu sistem, tekli ve çoklu atış yapılabiliyor. Bu alanda çok farklı ürünler geliştirmek de mümkün. İhtiyaç ve talepleri dikkate alarak, bu yönde yola devam edeceğiz.

 

Sessiz Savaşçı: Hibrit HIZIR

MSI Dergisi: HIZIR’ın hibrit güç paketine sahip sürümünü, ASELSAN’la birlikte geliştiriyorsunuz. Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısı olmaya aday bu aracın yetenekleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Furkan KATMERCİ: HIZIR, yeni görevler almaya hazırlanıyor. Hibrit güç sistemi sayesinde, sadece daha ekonomik imkânlarla daha uzun bir menzile sahip olmakla kalmayacak. Bunlardan çok daha önemlisi, Hibrit HIZIR, düşmana sessiz ve gizlice yaklaşma kabiliyeti ile ön planda olan bir araç hâline gelecek. Sızma tipi operasyonlarda büyük üstünlük sağlayacak sessiz hareket etme kabiliyeti de ASELSAN ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde hayata geçiriliyor. Bu amaçla yakıt verimliliğini optimize edip en uygun sonucu alacağımız elektrik motorunu araca entegre ettik. Bu entegrasyonu yaparken aracın yapısını tekrar şekillendirdik; diğer yandan, HIZIR’a özgü tırmanma kabiliyeti, azami hız gibi taktik özelliklerin hiçbirisinden ödün vermedik. Hatta bataryaların aracın altına yerleştirilmesi ile ağırlık merkezi daha aşağı çekilmiş oldu ve böylece, yan eğimde hareket kabiliyeti arttırıldı ve araç, daha stabil bir hâle geldi.

HIZIR, sudan geçiş testlerinde.

 

MSI Dergisi: HIZIR’ın bu sürümünün testleri ile ilgili hangi aşamadasınız?

Furkan KATMERCİ: Hibrit HIZIR’ın bileşenlerini tespit edildi ve yerleşim çalışmasında da son aşamaya gelindi. Alt bileşenlerin temin edilmesi ile birlikte, aracın test sürüşlerini, bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirmeyi; yılın ikinci çeyreğinde de aracı seri üretime hazır hâle getirmeyi hedefliyoruz.

 

İş Birliklerini Teşvik Eden Bir Şirket Olacağız

MSI Dergisi: Bu çalışmanıza benzer şekilde, sektördeki diğer firmalarla ortak olarak yürüttüğünüz faaliyetler var mı?

Furkan KATMERCİ: ASELSAN ile sınır gözetleme projesinde ve Hibrit HIZIR projesinde, örnek bir çalışma hayata geçiriyoruz. Farklı fonksiyonlara sahip iki şirket, farklı yeteneklerini ve birikimlerini ortak bir potada eriterek ülke savunmasına hizmet edecek, silahlı kuvvetlerimizin ve emniyet güçlerimizin ihtiyaçlarına yanıt verecek ürünler geliştiriyor.

ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde devam eden sınır güvenliğine yönelik proje kapsamında teslim edilecek HIZIR’ların üzerindeki göreve özel sistemlerin entegrasyonundan, Katmerciler sorumlu olacak.

 

Katmerciler olarak, taktik veya stratejik, bu tür iş birliklerine her zaman açık olduk; olmaya da devam edeceğiz. Hatta bu tür iş birliklerini zorlayan ve özendiren taraf olacağız. Çünkü biz, her şirketin her işi yapamayacağını, yapmasının da gerekmediğini çok iyi biliyoruz. Farklı kabiliyetler bir araya getirildiğinde, hızlı ve etkili sonuçlar almak mümkün. Konsolide çalışmalar yapabilmeliyiz. Bu tür çalışmalar, savunmada dışa bağımlılığın azaltılmasına da stratejik fayda sağlayacaktır. Kamu otoriteleri ve düzenleyici kurumların, bu tür iş birliklerinin teşvik ve koordinasyonunu üstlenmelerinde yarar var. Yerli otomobil geliştirilip üretilmesi yönünde, farklı yeteneğe sahip 5 farklı şirketin bir araya getirilmiş olması, savunma sanayisi için de örnek oluşturabilir; hatta oluşturmalı diye düşünüyoruz.

Katmerciler, NEFER gizli zırhlama sisteminin, çeşitli araçlara entegrasyonuna devam ediyor. NEFER uygulanmış 4×4 arazi araçlarının, bu yıl TSK envanterine girmesi planlanıyor.

 

MSI Dergisi: NEFER gizli zırhlama sistemini HIZIR’a uygulama konusundaki çalışmalarınız hangi aşamada?

Furkan KATMERCİ: HIZIR’ın mevcut balistik korumasını, girmiş olduğumuz ihalelerde verdiğimiz taahhütlerden çok daha yüksek seviyelere çekebilmek için, kompozit zırhlama çalışmalarımız devam ediyor. Balistik testlerle kompozit yapısında optimizasyon çalışmalarımız da Ar-Ge merkezimiz bünyesinde sürdürülüyor. Bu çalışmalarda da araca uygulama ile ilgili tasarım aşamasındayız. Mevcuda göre, daha hafif, dolayısıyla manevra yeteneği daha yüksek ve pek çok farklı avantajlara sahip NEFER’lenmiş HIZIR’ı, silahlı kuvvetlerimizin hizmetine sunmak için yoğun bir çalışma içindeyiz.

 

UKAP’ın Artık Uydu Kontrolü de Var

MSI Dergisi: IDEF’17 sırasında, bir sürpriz yaparak UKAP’ı sergilediniz. 2017 yılının Eylül ayında gerçekleşen DSEI fuarı sırasında da bu aracı, farklı arazi ve iklim koşullarında test etmek üzere hazırlık yaptığınız bilgisini almıştık. Araçla ilgili test faaliyetlerinizin son durumunu öğrenebilir miyiz?

Furkan KATMERCİ: Uzaktan Kumandalı Araç, Katmerciler için bir konsept çalışması olarak planlandı ve bir araç ailesi geliştirmemizi sağlayacak bir platform olarak düşünüldü. Şunu hayal ettik: “Uzaktan yönetilebilen öyle bir araç yapalım ki, bunun üzerine yerleştireceğimiz aparatlarla, yapısal modifikasyonlarla çok farklı ihtiyaçlara cevap verecek farklı araçları, aynı platform üzerinde geliştirebilelim.”

Uydudan kontrol kabiliyeti ile 100 araçlık sürüler halinde görev yapabilecek hale getirilen UKAP, ihtiyaç halinde; keşif gözetleme, mayın temizleme, yaralı kurtarma veya mühimmat taşıma gibi görevlerde de kullanılabilecek.

Bunun ilk örneği, UKAP oldu. IDEF 2017’de lansmanını yapar yapmaz, silahlı kuvvetler temsilcilerimiz ve özellikle çatışma bölgelerinde bulunan komutanlarımız, araca büyük ilgi gösterdiler. Standımıza gelip özel olarak bilgi aldılar, hem takdirlerini ilettiler hem de önerilerini paylaştılar.

Uzaktan kumanda kitiyle 3 km mesafeden yönetilebilen UKAP’a, son olarak uydu kontrol yeteneğini ekledik. Artık uydu bağlantısı sayesinde, Türkiye’nin herhangi bir noktasından, başka herhangi bir noktasındaki UKAP kontrol edilebiliyor.

İlk prototipi, atış platformu olarak geliştirdik. Ana platformun üzerinde, ASELSAN’ın uzaktan komutalı stabilize silah sistemi SARP ve uydu haberleşme sistemi bulunuyor. Araç elektrikli ve hibrit tahrikli olabiliyor. Operasyon süresi, bataryayla asgari 5 saat. Bu süre, jeneratörle 8 saate çıkabiliyor. Saatteki hızı, şimdilik 25 km. Bu hızın arttırılması yönünde de çalışmalarımız devam ediyor.

Katmerciler, uzaktan kumanda kitiyle 3 km mesafeden yönetilebilen UKAP’a, son olarak uydudan kontrol edilebilme kabiliyetini de ekledi.

Gelinen noktada, UKAP’ın çöl şartlarındaki performans testleri için hazırlıklarımız tamamlanmış durumda. Şubat ayı içerisinde de testlerin tamamlanmasını planlıyoruz. Ayrıca ilerleyen günlerde, soğuk iklim uyumluluğunu görmek üzere performans testlerini de gerçekleştireceğiz.

MSI Dergisi: Faydalı yükler açısından bakıldığında, gelecekte UKAP’ın üzerinde hangi sistemleri görmeyi beklemeliyiz?

Furkan KATMERCİ: Farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen modüler bir platform olan Uzaktan Kumandalı Araç, üzerine yerleştirilecek termal ve hareketli kameralar ve sensörlerle bir keşif gözlem aracı olabilir. Mayın temizleme için kullanılabilir. Platform üzerine, kurşun geçirmez bir kabin yapılarak çatışma bölgelerinden yaralı kurtarmak üzere kullanılabilir. 2 ton’a kadar yük taşıyabilme kapasitesiyle askeri mühimmat ve teçhizatları nakledebilir.

UKAP’ı, sadece tek tek değil, uydu bağlantısı vasıtasıyla birlikte ve koordineli olarak yönetmek de mümkün. Aynı anda, 100-150 UKAP, uzaktan kumandayla ve sürü konseptiyle aynı hedefe yönlendirilebilir. Bu özellikleri ile TSK için vazgeçilmez bir araç olarak yerini alacağını düşünüyorum.

Katmercilerin Uzaktan Kumandalı Araç ailesinin, UKAP ve UKYS olmak üzere, hâlihazırda iki üyesi bulunuyor. Firma, bu aileye, yakın zamanda bir üçüncüsünü eklemeye hazırlanıyor.

 

Son Sürpriz UKYS

MSI Dergisi: Aralık ayı içerisinde bir sürpriz yaparak lanse ettiğiniz UKYS’den de biraz bahsedebilir misiniz?

Furkan KATMERCİ: Uzaktan kumandalı araç ailemizin, mevcut şartlarda iki üyesi var: Askeri alanda kullanılmak üzere geliştirilen UKAP ve sivil alanda kullanılmak üzere geliştirilen UKYS.

Aralık ayında, sürpriz bir şekilde lansmanı gerçekleştirilen UKYS’nin, iki sürümü bulunuyor. Birinci model, yangın söndürücü olarak; ikinci model ise yangın sonrasında bölgenin soğutma işlemini yapacak araç olarak tasarlandı.

Ailenin, sivil alandaki ilk örneği olan UKYS’nin, şu anda iki modelini tasarladık. Birinci model, yangın söndürme sistemi olarak tasarlandı. Üzerinde bir pompa bulunuyor ve istenilen mesafeye kadar uzatılabilen bir hortumla uzaktaki su veya köpük tankına bağlı çalışıyor. UKYS sayesinde, itfaiyecilerin yaklaşamadığı, yüksek risk taşıyan; orman, maden ya da kimyasal madde yangınlarına uzaktan müdahale imkânı doğuyor. UKYS; bir insanın soluk alamayacağı, gözle görüşte sıkıntı yaşayacağı, uzun süre geçirmesi hâlinde yaşam fonksiyonlarını kaybedebileceği durumlarda, uzun süreli müdahale olanağı sağlayan etkili bir yangın söndürme aracı.

UKYS’nin ikinci modeli ise yangın sonrasında bölgenin soğutma işlemini yapacak uzaktan kumandalı araç olacak. Yangın, afet ve arama kurtarma esnasında, yaralı taşıma, faydalı yük taşıma gibi görevlerde etkin bir role sahip olacaklar.

 

 

Katmerciler’in 3’üncü Uzaktan Kumandalı Aracı

MSI Dergisi: İnsansız kara araçları konusunda, UKAP ve UKYS’ye ilave olarak ufukta ne gibi projeler var?

Furkan KATMERCİ: Öncelikle şunu söylemeliyim; uzaktan kumandalı araç konseptiyle farklı ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanıp geliştireceğimiz araçlar, ülkemiz iç ve dış güvenliğinin temininde ve ülkemiz savunmasında çok önemli rol oynamaya aday olacaklar. UKAP ve UKYS’nin ardından, uzaktan kumandalı araç ailemizin geliştirilmekte olan üçüncü üyesini ise Şubat ayında tanıtmayı planlıyoruz. Yeni araç da ailenin diğer üyeleri gibi, uzaktan kontrollü ve uydu bağlantısı ile uzun mesafelerden kontrol edilebilir olacak.

UKAP’tan hareketle ve TSK’nın belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen yeni modelimizin ayrıntılarını da lansmanda yapacağız.

 

MSI Dergisi: TOMA ve NEFER gibi diğer ürün ve çözümleriniz için, TSK veya güvenlik güçlerinden son dönemde aldığınız sipariş oldu mu?

Furkan KATMERCİ: KIRAÇ ve sınır gözetleme projelerin yanı sıra gizli zırhlama sistemimiz NEFER için de 2017 yılında önemli siparişler aldık. NEFER’lenmiş 4×4 arazi araçları, bu yıl silahlı kuvvetlerimizin envanterinde olacak. Biz, bu yöntemin, ilerleyen dönemlerde, çok daha fazla tercih edilir hâle geleceğini düşünüyoruz.

Bunlara ilave olarak, 2017’de, yurt içinden değil; ama Gine ve Vietnam’dan, TOMA siparişleri aldık.

Katmerciler, 2017 yılı içinde, Gine ve Vietnam’dan, TOMA siparişleri aldı.

 

MSI Dergisi: Ankara’da kurmakta olduğunuz fabrikayla ilgili çalışmalarınız ne durumda?

Furkan KATMERCİ: Ankara’da planlanmış ve projelendirilmiş yatırımlarımız tamamlanmak üzere. 3 parçadan oluşan 27 dönümlük arazide, 3 üretim merkezi kuruluyor. Bu tesislerimiz, esas olarak savunma araçlarımız için Ar-Ge, tasarım ve üretim merkezi olacak. KIRAÇ, sınır gözetleme, NEFER’leme, uzaktan kumandalı araçlar, KHAN, zırhlı ambulans gibi savunmaya yönelik tüm araçlarımızın üretimini, büyük ölçüde, İzmir’deki fabrikamızdan Ankara tesislerine kaydıracağız. Savunma ve güvenlik sektöründe, Katmerciler’in kalbi, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde atacak.

Öte yandan, geçtiğimiz aylarda aldığımız bir kararla 27 dönümlük araziye ek olarak, mevcut araziye bitişik, 5.800 metrekarelik bir arazi daha satın aldık. Bu alanı da araçlarımızın testleri için bir test merkezi hâline getireceğiz. Yol performansından patlatma testlerine kadar tüm testleri, bu alanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Araçlarımızın tasarım ve montajından teslimine kadarki tüm aşamaların, aynı tesislerde tamamlanmasını öngörüyoruz.

Bu tesisler için toplam yatırım tutarımız ise yaklaşık 25 milyon lira civarında olacak.

 

Kompozit Malzeme Üretimi için Yeni Bir Tesis

MSI Dergisi: Ankara’daki fabrikanıza benzer şekilde, hâlihazırda yürüyen veya gelecek için planladığınız başka tesis yatırımları var mı?

Furkan KATMERCİ: Kısa vadede değil, ancak orta vadede diyebileceğimiz bir zaman diliminde, Ankara’da, araçların gizli zırhlaması, çelik yelekler, miğferler, bina zırhlandırması gibi zırhlandırma ve güçlendirme işlerinin hammaddesi olan zırh kompozitini üretmek üzere, bir tesis kurma öngörümüz bulunuyor. Henüz proje aşamasında. Ancak bu alanda, iç ve dış pazarda belirli bir iş hacmi ortaya çıkacak olursa projeyi hızla hayat geçirebilecek durumdayız.

 

Katmerciler’in Ana Silahı: İhracat

MSI Dergisi: Savunma ve havacılıkla alanındaki uluslararası fuarlara katılımınızın, son 1 yıl içerisinde, önemli ölçüde arttığını gözlemliyoruz. Bu gelişmeleri, savunmaya yönelik ürünlerinizin, yurt içinde envantere girmesine paralel olarak, ihracat tarafında yapacağınız atılımların habercisi olarak değerlendirebilir miyiz?

Furkan KATMERCİ: Analiz, tespit ve öngörünüz kesinlikle doğru ve yerinde. Katmerciler olarak, sürekli vurguladığımız bir husus var. Biz sivil ekipman alanındaki en büyük gelişmemizi, son 10 yılda gerçekleştirdik ve bu gelişimde, ihracatın belirleyici bir katkısı vardı. Savunma alanına yöneldiğimizde de aynı yaklaşımı koruyacağımızı hep söyledik. Önce, ülkemizin savunma ve güvenliği için tasarlayacak, geliştirecek ve üreteceğiz. Ancak hedefimiz, aynı zamanda tüm dost ülkeler olacak dedik. NATO üyesi ülkeler ile dost ülkelerin, savunmada hedef pazarlarımız olacağını önemle vurguladık. Hem bir savunma şirketi olarak uluslararası ölçekte tanınırlığımızı ve bilinirliğimizi arttırmak hem de araçlarımızı tanıtmak amacıyla uluslararası savunma fuarlarının pek çoğunda, doğrudan ya da SSM koordinasyonunda yer aldık. Kendimizle birlikte, ülkemizin askeri araç geliştirme yetenek ve becerilerini de göstermeye çalıştık. Türkiye’de kayda değer bir savunma sektörünün olduğunun bilinmesini önemsedik. Bunu milli bir görev olarak telakki ettik.

TOMA’larla başlayan savunma ürünleri ihracatımızı, HIZIR başta olmak üzere, diğer araçlarla devam ettirmeyi hedefliyoruz. 2018 ve 2019 yıllarının, bu yönde önemli sonuçlar elde edeceğimiz yıllar olacağına inanıyoruz. İhracat yapan savunma şirketi hüviyetimiz güçlendikçe, önümüz çok daha açık olacak.

MSI Dergisi: 2017 yılı Haziran ayı içerisinde NATO tarafından organize edilen Uluslararası Havaalanları Kaza Kırım ve Yangınla Mücadele Paneli’ne katıldınız. Bu gelişmeyi, “Katmerciler, sahip olduğu araç üstü ekipman üreticisi kimliğini de savunma ve havacılık sektörüne taşıyor.” şeklinde yorumlayabilir miyiz?

Furkan KATMERCİ: Bizim kuruluş ve faaliyet alanımız olan ve 30 yılı aşkın süredir, sektör lideri ve ihracat şampiyonu sıfatlarına sahip olduğumuz araç üstü ekipman deneyimimiz, savunma sektörüne yönelik ilk ürünümüz olan TOMA’dan başlayarak bu alandaki tüm ürünlerimizde kendisini gösterir. Sivil ekipman alanındaki deneyim ve birikimimiz olmasaydı, savunma alanında, bu kadar kısa sürede, bu kadar hızlı gelişim gösteremezdik. Güçlü Ar-Ge merkezimiz ve deneyimli insan kaynağımız, bu geçişi sağlamada kritik başarı faktörleri oldu.

Ancak bu sorunuza doğrudan yanıt vermek gerekirse evet. UKYS ile araç üstü ekipman üreticisi kimliğimizi, savunma ve havacılık sektörüne de taşıyoruz. Bu araç, bir anlamda da bu yöndeki çalışmalarımızın bir sonucu.

 

Yurt İçindeki Savunma Yatırımları Arttırılmalı

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Furkan KATMERCİ: Türkiye’nin, savunma ve güvenlik için ayırdığı bütçenin, gelişmiş ülkelerin ayırdığı bütçe ile kıyaslandığında, oldukça düşük seviyede kaldığını görüyoruz. Muadil ülkeler seviyesine ulaşabilmesi için, savunma harcamalarının 2-3 katına çıkartılması gerekiyor. Etrafı ateş çemberi olan bir ülke olarak, güçlü bir savunmadan feragatte bulunulamayacağı açık. Bu bütçeyi arttırmak, yerli savunma sanayisini desteklemek, üretimde yerlileştirme oranını yükseltmek doğrultusunda şirketleri desteklemek gerekiyor.

Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, devletimizin ortaya koyduğu vizyon da bu yönde. Bu yönde önemli adımlar atılmakla birlikte, bu adımları hızlandırmak, güçlendirmek, şirketlerin heyecanını motive etmek gerekiyor.

Bu alanda faaliyet göstermek zor olsa da ülke savunması için kafa yoran, heyecan duyan, katma değer üretme yeteneğine sahip küçük büyük ayrımı yapılmadan başka şirketlere de ihtiyaç var. Savunmada dışa bağımlılığımızı azaltacak her projenin, devlet tarafından desteklenmesi, stratejik açıdan büyük önem taşıyan bir yaklaşım olacaktır. Katmerciler olarak, bu yönde atılan adımlara destek vermeye, bu adımların bir parçası olmaya hazır olduğumuz gibi, her kim olursa olsun, bu yönde çaba harcayanlara sağlanan desteği alkışlıyoruz. Bu ülke için taş üstüne taş koyanların, onları destekleyenlerin yanındayız. Bizler inanıyoruz ki, ülkemizin de sektörümüzün de şirketimizin de önü açık. Yeter ki bir olalım, birlik olalım, diri olalım, sağlam duralım.

Hem savunma hem sivil alanda olmak üzere, iki kulvarda birden yoluna başarıyla devam eden Katmerciler, ülkesiyle, çalışanlarıyla, hissedarlarıyla bir bütün olarak ülkemizin kalkınması ve gelişmesi ve toplumumuzun refahı için çalışmaya, gelişmeye ve büyümeye devam edecek.

 

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci’ye, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 5,233 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.