Ana Sayfa Haberler Söyleşi: MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Üyesi ve Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı Fatih ALTUNBAŞ

Söyleşi: MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Üyesi ve Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı Fatih ALTUNBAŞ

“Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, Sonuç Raporu ile önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalara ışık tutacak.”

 

MÜSİAD Ankara, sınır güvenliği konusunun, Türkiye’de ve dünyada öneminin arttığı bir ortamda, 2-3 Ekim tarihlerinde, Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ni düzenliyor. Zirve sonunda ortaya çıkacak raporun, önümüzdeki dönemde, bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutması bekleniyor. Böylece, etkinlik, sektöre, askeri radar ve sınır güvenliği konusunu, tüm paydaşlarla tartışma ve sonuç raporu ile bu alandaki çalışmaları yönlendirme fırsatı da sağlıyor. Etkinliği, MÜSİAD Ankara’nın ve Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu’nun çalışmalarını, MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Üyesi ve Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı ve Fatih Altunbaş ile konuştuk.

 

MSI Dergisi: MÜSİAD Ankara olarak, 2-3 Ekim tarihlerinde, Ankara’da, I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ni düzenliyorsunuz. Diğer yandan, High-Tech Port by MÜSİAD etkinliğinin odaklandığı sektörlerden birisi de savunma ve havacılık. MÜSİAD Ankara, High-Tech Port by MÜSİAD’ın neresinde; gelecekte neresinde olacak? High-Tech Port by MÜSİAD gibi bir etkinlik varken, Ankara’da düzenlediğiniz yeni etkinliği, sektör nasıl konumlandırmalı?

Fatih ALTUNBAŞ: Baktığımızda, bu yıl, MÜSİAD temelli 3 tane etkinlik var. Birincisi, SAHA EXPO. MÜSİAD’ın da kurucularının arasında yer aldığı SAHA İstanbul kümelenmesinin düzenlediği, önemli bir etkinlik. Kendi alanında gerçekleştirilen böyle bir etkinliğe de ihtiyaç vardı. Biz de MÜSİAD Ankara olarak bu önemli etkinliğe katıldık.

İkincisi, bizim düzenlediğimiz I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi. Bu, SAHA EXPO ya da High-Tech Port by MÜSİAD gibi bir fuar değil.

Üçüncüsü ise MÜSİAD EXPO ve onun altında düzenlenen High-Tech Port by MÜSİAD. MÜSİAD EXPO, her yıl bir yapılan, çok önemli bir fuar. Çok geniş bir yelpazede katılım oluyor. Bir tarafta, makina sanayi, bir tarafta ev aletleri, bir tarafta kimya. Bir hol de ağırlıklı olarak savunma ve havacılık firmalarının bulunduğu, yüksek teknoloji konusuna ayrılıyor ve böylece High-Tech Port by MÜSİAD oluşuyor. Cumhurbaşkanımız da burayı mutlaka ziyaret ediyor. Biz de MÜSİAD Ankara olarak MÜSİAD EXPO’daki yerimizi alıyoruz.

Bu 3 organizasyonun, benim gözümde çakışan hiçbir yanı yok. Hepsi gerekiyor. Biz de MÜSİAD Ankara olarak hepsini destekliyoruz ve hepsine katılıyoruz.

 

MSI Dergisi: MÜSİAD Ankara, neden Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi gibi bir etkinlik düzenliyor? Bu etkinliği düzenleme fikri nasıl ortaya çıktı?

Fatih ALTUNBAŞ: MÜSİAD’ın içinde, toplam 16 tane sektör var. Bunların her birinin kurulu, kendi alanında, Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne benzer bir etkinlik düzenliyor. Bunlar, Türkiye’nin farklı yerlerinde gerçekleştiriliyor ve her birinin bir rapor çıktısı oluyor. Bu çıktı, MÜSİAD’ın görüşü ve önerisi olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılıyor. Dolayısı ile bu tür etkinlikler, MÜSİAD’ın sektör kurulları için bir nevi bir görev. Derneğin Türkiye’ye verdiği katkılardan bir tanesi de bu tarz ön araştırma ve raporlamalar… Biz de Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ni, bu motivasyonla düzenliyoruz.

Savunma ve havacılık sanayisinin tamamına hitap eden etkinliklerde, son dönemde bir enflasyon yaşanıyor. Ancak biz, askeri radar ve sınır güvenliği gibi, önemli ve özel bir konuya odaklanıyoruz. Bu konu, daha önceden işlenmedi. Bu konuda özelleşiyoruz, derinleşiyoruz. Etkinliğimizi, iki yılda bir tekrarlayıp, uluslararası alanda da ses getirmek istiyoruz.

 

MSI Dergisi: Etkinliğin kurgusu hakkında bilgi verir misiniz?

Fatih ALTUNBAŞ: Etkinliğimizin 3 ayağı var. Birincisi, oturumlar. Bu oturumlarda, askeri radar ve sınır güvenliği konusunun kırılımlarını, ayrıntılı bir şekilde tartışacağız. Alan uzmanları, bürokratlar ve firmalar, bu tartışmalara katkı verecekler. İkincisi, sergi alanında firmalar, yeteneklerini sergileyecekler. Zirve fuar havasında olmayacağı için, gerçek sistemlerin sergilenmesini beklemiyoruz. Üretim yapan, kabiliyetleri olan firmaların, kendilerini ve ürünlerini tanıtmalarını istiyoruz. Üçüncü ayak ise, askeri radar ve sınır güvenliği konusunda, ikili görüşmelerin yapılması.

Zirve sonunda, bir de rapor çıkacak. Bunu da Kasım ayında yapılması planlanan, Savunma Sanayi Zirvesi’ne yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu etkinliğe, konuların belli bir olgunlukta gelmesi gerektiğini düşünüyoruz ve askeri radar ve sınır güvenliği konusunu, bu olgunluğa getirmeye biz talibiz.

 

MSI Dergisi: Bu etkinlik, Türkiye’de ve dünyada düzenlenen benzer etkinliklerden, hangi noktalarda farklılaşıyor? Etkinlik, hangi konulardaki açıkları kapatacak?

Fatih ALTUNBAŞ: Türkiye’de, sınır güvenliğinden sorumlu, tek bir makam yok. İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere, farklı kurumların, farklı sorumlulukları bulunuyor. Bir de konunun dış paydaşları var. Sadece sınır komşunuz değil, onların komşuları da sizleri etkiliyor.

Tabii konunun siyasi boyutları da var. Biz ise teknik tarafındayız. Türkiye, son dönemde, sınırlarında; kontrolsüz geçişler ve kaçak göç başta olmak üzere birçok sorun yaşadı. Ancak bunları, hem idari hem teknik tedbirlerle çözmesini bildi. Ciddi projeler gerçekleştirildi ve halen de yürütülüyor. Sadece Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nda, sınır güvenliği ile ilgili 15 tane proje yürütülüyor şu anda. Kamuoyu çoğunu bilmiyor. ASELSAN’ın ciddi projeleri var. Dolayısı ile sınır güvenliği konusunda anlatacağımız ve göstereceğimiz çok şey var. Bunlar, yurt dışında da ilgi görecek çalışmalar. Yurt dışından da ciddi katılım bekliyoruz.

 

MSI Dergisi: Etkinlikle ilgili hedefleriniz neler?

Fatih ALTUNBAŞ: Etkinlik ile ilgili yaptığımız görüşmelerde gördük ki askeri radar ve sınır güvenliği alanında çalışmalar yapan; ancak bunları anlatma fırsatı henüz bulamamış birçok firma var. Henüz lansmanı yapılmamış projeler bulunuyor. Etkinliğimizin, bunlara fırsat sağlamasını istiyoruz. Hatta ASELSAN’ın önemli bir projesinin lansmanını, mümkün olursa İçişleri Bakanımızın katılımı ile gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

 

MSI Dergisi: Katılım ile ilgili beklentileriniz neler?

Fatih ALTUNBAŞ: Etkinliğe, askeri radar ve sınır güvenliği alanındaki tüm paydaşlardan ilgililerin, alan uzmanlarının ve bu alanda çalışmak isteyenlerin katılmasını bekliyoruz. Rakama dökecek olursak yaklaşık olarak alanında uzman 500 kişinin katılacağını tahmin ediyoruz. MÜSAİD üyesi firmalar, vakıf firmalarının da temsilcileri burada olacak. Sınıra inşa edilen duvarın ötesinde önemli çalışmaları da olan TOKİ, etkinlikte yer alacak. Tabii ki devlet kurumlarımızdan da çok sayıda yetkili kişi, etkinliğe katılacak. Yabancı katılım kapsamında, NATO ve FRONTEX yetkililerini ağırlayacağız.

 

MSI Dergisi: Etkinliğe katılmaya henüz karar vermemiş firmalar ve kişilere yönelik bir mesajınız var mı?

Fatih ALTUNBAŞ: Askeri radar ve sınır güvenliği ile ilgili çalışan, üretim yapan, bu alanda kafa yoran herkesi, etkinliğe davet ediyoruz. Ürünleri varsa katılımcı firma olarak da davet ediyoruz. Sınır güvenliği, güncelliğini kaybetmeyen ve gelecekte de kaybetmeyecek bir konu. Artık, dünyanın uzak bir bölgesindeki bir çatışma, sizi de doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebiliyor. Örneğin, çatışmadan kaçan insanları, sınırlarınızda görebiliyorsunuz. Firmalarımız, geleceği parlak olan bu konuda, etkinliğimize katılarak kendilerine önemli katkılar sağlayabilecekler. İhtiyaçları, iş alanlarını, iş birliği fırsatlarını görebilecekler.

 

MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Üyesi ve Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı ve Fatih Altunbaş’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,811 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.