Ana Sayfa Haberler Söyleşi: ONUR A.Ş. Genel Müdürü Noyan Dede

Söyleşi: ONUR A.Ş. Genel Müdürü Noyan Dede

“Amiral gemimiz IP Tabanlı Ses Haberleşme ve Kayıt Sistemi, World ATM Congress 2019’un gözdesi oldu.”

 

MSI Dergisi’nin 175’inci sayısında yayımlanan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Ses, iletişim ve haberleşme sistemlerindeki uzmanlığı ile öne çıkan ONUR A.Ş., 12-14 Mart tarihleri arasında, İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen, havacılık ve uzay sanayisi konularının işlendiği World ATM Congress (Dünya Hava Trafik Yönetimi Kongresi) 2019’a katılan tek Türk şirketi oldu. ONUR A.Ş. Genel Müdürü Noyan Dede’den, kongrede sergiledikleri ürünler ve yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: Noyan Bey, ONUR A.Ş., World ATM Congress 2019’da hangi ürün ve kabiliyetlerini sergiledi?

Noyan DEDE: Kongrede, hava trafik kontrol amaçlı ses haberleşme ve kayıt ihtiyaçlarına yönelik geliştirmiş olduğumuz ürün grubumuz ile yer aldık. Katılımcılara, bu ürün grubunu bilfiil test etme ve deneme imkânı sağladığımız için, standımıza yoğun bir ilgi oluştu. Dünyadaki rakiplerimizden temelde farklılaştığımız uçtan uca Internet Protokolü (IP) teknolojisi ile yeni nesil ürün grubumuz dikkatleri üzerinde topladı. Amiral gemimiz IP Tabanlı Ses Haberleşme ve Kayıt Sistemi, World ATM Congress 2019’un gözdesi oldu diyebilirim. Dünyada kabul görmüş otoriteler tarafından sertifikalandırılmış ve uluslararası standartlara sahip bu ürün grubumuzun üzerindeki ilgiyi ihracata çevirmek için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Standımızda ayrıca, Mobil Hava Trafik Kontrol Kulesi ürünümüzün tanıtım filmini de ziyaretçilerimizle paylaştık.

 

MSI Dergisi: Bu ürün ve kabiliyetleri rakiplerinden ayıran özelliklerini biraz daha açmanızı istesek neler söyleyebilirsiniz?

Noyan DEDE: IP Tabanlı Ses Haberleşme ve Kayıt Sistemi (IP VCS/VRS), güncel haberleşme sistemleri ile eski nesil sistemlerin birlikte çalışmasına olanak sağlayan bir ürün olarak öne çıkıyor. Bu ürün, tüm sivil ve askeri hava kontrol ihtiyaçları için kendini ispat etmiş, donanım ve kullanıcı dostu arayüzler ve maliyet etkin bir çözüm sunuyor. HF/VHF/UHF telsiz sistemleri, dahili muhabere sistemleri, genel anons sistemleri, ses dağıtım sistemleri, telefon ve benzeri sistemlerin birbirleri ile iletişimini sağlayan bu ürün ile kullanıcılar, sisteme entegre edilmiş tüm iletişim kaynaklarına sorunsuz erişim sağlayabiliyor. EUROCAE ED-137 standartlarına uyumlu hâle getirilebilen ONUR A.Ş.’nin bu çözümü, geleceğin ihtiyaçlarını da kapsayacak şekilde, klasik ve modern IP sistemler arasında sorunsuz iletişim sağlayabiliyor. Bu özellikleri ile ürünümüz, kullanıcılar tarafından rakiplerine tercih ediliyor.

Öte yandan, Mobil Hava Trafik Kontrol Kulesi, her şeyiyle kendi kendine yetebilen ve bir hava trafik kontrol kulesinden beklenen tüm görevleri yerine getirebilecek mobil bir platform. Hatta kamyon üstüne monte edilmiş bu platform, ulaşım için başka bir araca da ihtiyaç duymuyor. Hidrolik bir sistem vasıtasıyla kendisini yükseltme kabiliyetine sahip bu ürün, dâhili jeneratörü ile dışarıdan enerji girişine bile ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Askeri ve sivil hava trafik güvenlik standartlarına uyumlu olan bu ürün; hava–yer, yer–yer muhaberesi için tüm imkânlara sahip. Üzerinde bulundurduğu sistemler sayesinde, güvenilir ve kolay işletilebilir bir sistem olarak, hava trafik kontrol fonksiyonlarını yerine getirebiliyor.

Türkiye’de, hem askeri hem de sivil alanda kullanımda olan IP VCS/VRS, World ATM Congress’te yoğun ilgi gördü.

 

MSI Dergisi: World ATM Congress 2019’da heyet görüşmeleriniz nasıl geçti? Bu görüşmelerden ne gibi sonuçlar aldınız?

Noyan DEDE: World ATM Congress, sivil havacılığa yönelik olarak gerçekleşen bir kongre olduğu için, diğer şirketlerin temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirip kısa sürede gerçekleşebilecek iş birliktelikleri yakalayabilmek adına önemli potansiyeller barındırıyor. Biz de kongre dâhilinde, ekibimizle birlikte, var gücümüzle bu fırsatları yakalama peşinde olduk. Fuar gündemimiz oldukça yoğundu. Toplamda iki buçuk gün süren fuarda, yabancı iş ortakları ve sivil havacılık otoriteleri ile planlı birçok görüşme gerçekleştirdik. Yoğun mesaimiz bu heyetleri ağırlamakla geçti; geri kalan vakitlerde ise dünyada sivil havacılık anlamında neler yapılıyor, yeni teknolojiler neler, bunları keşfetmeye çalıştık. Biz, birbirinden çok farklı coğrafyalarda, farklı projeler için paralel süreçleri aynı anda götürüyor; birlikte çalıştığımız iş ortaklarımızla oluşturduğumuz sinerjiyi, yakın vadede iş sonuçlarına dönüştürmeyi hedefliyoruz. Kongre süresince de Katar’dan Etiyopya’ya, Malezya’dan Hindistan’a kadar farklı coğrafyalarda hedeflediğimiz heyetler ile görüşerek sivil projelere yönelik haberleşme çözümlerimizi tanıtmaya ve aktarmaya çabaladık. Aldığımız olumlu dönüşler de bu çabalarımızın boşa gitmediğini gösteriyor.

Mobil Hava Trafik Kontrol Kulesi, güvenilir ve kolay işletilebilir sistemiyle fark yaratıyor.

 

MSI Dergisi: World ATM Congress 2019 katılımcılarıyla yaptığınız görüşmelerde, ürün ve kabiliyetleriniz hakkında ne gibi değerlendirmelerde bulundular?

Noyan DEDE: Hâlihazırda Türkiye’de, hem askeri hem de sivil alanda kullanımda olan IP VCS/VRS ürünümüz, artık kendini dünya çapında ispat etmiş durumda. Hem sistemi kurduğumuz alanın büyüklüğü hem de kurulum yaptığımız mevki sayısı ve telsiz kapasitesi hem de ürünün uçtan uca IP tabanlı bir alt yapıya sahip olması, bizleri rakiplerimizin ötesinde bir yere konumlandırıyor. Bunu, hem teklif verdiğimiz ulusal ve uluslararası ihalelerde yapılan teknik değerlendirmelerden hem de katılım sağladığımız fuarlarda ürüne gösterilen ilgiden net olarak görebiliyoruz.

 

MSI Dergisi: Bu gibi fuar katılımlarınızın, savunma tarafındaki projelerinize ne gibi katkıları oluyor?

Noyan DEDE: Dünyada sivil havacılık anlamındaki gelişmeleri, yeni teknolojileri, rakiplerimizin çalışmaları ve ürünlerini yerinde gözlemleyebilmek, savunma tarafındaki ürünlerimizi geliştirme anlamında bizlere çok büyük bir katma değer yaratıyor. Buradan edindiğimiz yeni bilgiler ve gelişmeler ışığında, kimi zaman savunma tarafında yürütmekte olduğumuz projelerde son kullanıcının talep etmediği veya öngörmediği konu ve çözümleri kendilerine sunma şansına sahip oluyoruz. Tüm bunlar, müşteri memnuniyeti açısından bizlere avantaj sağlıyor.

Ayrıca, dünya çapında sivil havacılık anlamındaki en büyük organizasyonlardan biri olan World ATM Congress’te stant açan tek Türk firması olarak katılım sağlamak, Türkiye’nin sivil havacılık alanında gelmiş olduğu ilerlemenin bir göstergesi olarak rakiplerimize önemli mesajlar veriyor diye değerlendiriyorum.

 

ONUR A.Ş. Genel Müdürü Noyan Dede’ye, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 3,261 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.