Ana Sayfa Haberler Söyleşi: PinAir Tech Genel Müdürü Pınar Otman

Söyleşi: PinAir Tech Genel Müdürü Pınar Otman

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“Sahip olduğumuz 15 yıllık tecrübe ile paydaşlarımızın savunma ve havacılık alanındaki her türlü parça ve alt sistem ihtiyacını tek bir noktadan karşılıyoruz.”

 

Savunma ve havacılık sektörüne yönelik olarak yedek parça ve alt sistem tedariki konusunda öne çıkan PinAir Tech, 6 Nisan’da 15’inci kuruluş yıldönümünü kutladı. İş yaptığı Türk savunma ve havacılık firmalarının ABD’deki tedarik birimi gibi çalışan PinAir Tech’in, dünyada pazar lideri konumundaki firmalardan tedarik ettiği parçalar, yurt içindeki pek çok projede ve hava aracında kullanılıyor. PinAir Tech’in tedarik yaklaşımının yanı sıra dünü, bugünü ve yarınlarını, PinAir Tech Genel Müdürü Pınar Otman’dan dinledik.

MSI Dergisi: Pınar Hanım, öncelikle kısaca PinAir Tech’in kuruluş macerasını anlatır mısınız?

Pınar OTMAN: Her şey, bir bilişim uzmanı olarak ABD’de çalıştığım dönemde başladı. Her ne kadar bilişim sektöründe çalışıyor olsam da özümde İTÜ mezunu bir uzay mühendisi olduğum için, eğitimini aldığım alana geri dönmek ve havacılık sektöründe yer almak için büyük bir istek duyuyordum. Tam o sıralarda, Türkiye’deki havacılık şirketlerinde çalışmakta olan eski arkadaşlarımla konuştuğumda, hava araçlarına yönelik yedek parçaların ABD’den tedarik edilmesi konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını öğrendim. Bu durum karşısında, büyük bir heyecanla atılarak; “Ben ABD’de yaşıyorum. Size yardımcı olabilirim.” dediğimi hatırlıyorum. Böylelikle PinAir Tech’in 6 Nisan 2004’te tamamlanan kuruluş süreci başlamış oldu.

Birkaç yıl sonra, PinAir Tech büyüyerek havacılık sektöründe kendine bir yer edinmeye başladığında, ilginçtir ki beni bu sektöre yönlendiren arkadaşlarımın pek çoğu, kendilerine farklı rotalar çizdiler. Ancak ben sektörde kaldım ve ihtiyaç duyan kullanıcılar için, en yüksek kalitedeki havacılık parçalarını tedarik etmeyi ve şirketi büyütmeyi sürdürdüm.

 

MSI Dergisi: PinAir Tech’in tedarik yaklaşımından biraz bahsedebilir misiniz?

Pınar OTMAN: Son dönemde ülkemizde gündeme oturan konular, genellikle hep yeni projelerle ilgili oluyor. Ancak bir hava aracını havada tutan esas unsurlardan birinin de yedek parçalar ve alt sistemler olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Biz de bu yaklaşımla hem askeri hem de sivil havacılık alanında, paydaşlarımızın ihtiyaç duyduğu; parça ve alt sistemler, motor parçaları, aviyonik ekipman, savunma elektronikleri, askeri standartlarda kablo demetleri, havaalanı ve helikopter pisti aydınlatma ışıkları gibi pek çok ürünü sağlıyoruz. Dünya üzerinde çok iyi tanınan, sektör devi savunma ve havacılık firmalarının temsilciliğini yürütüyoruz. Havayollarının, bakım-onarım-yenileme (BOY) organizasyonlarının ve ana yüklenicilerin, havacılık parçası anlamındaki tüm ihtiyaçlarını, tek bir noktadan karşılıyoruz. Tedarik hizmeti sunduğumuz bu paydaşlarımıza, müşteriden çok stratejik ortak gözüyle bakıyoruz. Bize parça talebiyle gelen paydaşlarımızın ihtiyaçlarını anlayarak onlara, gereksinimlerine en iyi çözümü sunacak sistemleri bulup sunuyoruz.

Tüm bu sistemleri, orijinal ekipman üreticilerinden tedarik ediyoruz ve tedarik ettiğimiz ürünler, her türlü sertifikasyona, izlenebilirliğe ve güvenceye sahipler. Tüm bu süreçleri ise sahip olduğumuz ISO 9001:2015 ve FAA AC 00-56B gibi sertifikasyonların gereklerine uygun olarak yürütüyoruz.

 

MSI Dergisi: Sektörde, benzeri faaliyetler yürüten başka firmalar da var. Özellikle Türkiye’deki müşterileriniz açısından PinAir Tech’in fark yarattığı noktalar neler?

Pınar OTMAN: Bir Amerikan firması disiplini ile Türk duygusallığının mükemmel bir kültür sentezi hüküm sürüyor PinAir Tech’te. En önemlisi, paydaşlarımız Türkçe iletişim kurma rahatlığına sahipler. Hem ABD’deki parça üreticileri karşısında müşterilerimizin tedarik birimleri gibi davranıyoruz hem de onların her türlü hakkını savunuyoruz. Hizmet sunduğumuz firmalar, sipariş ettikleri tüm parçaların, her zaman için söz verilen tarihte ellerinde olacağını biliyorlar. Bu yaklaşımımızla birlikte, tedarik ettiğimiz parçaların kalite kontrolünü de üstlenerek müşterilerimize güven veriyoruz, maliyetlerini azaltıyoruz.

Ülkelerin, ithalat ve ihracat konusundaki mevzuatları sürekli değişiklik gösteriyor. Bu durum, konuya hâkim olmayanların altından kalkamayacakları zorluklar yaratıyor. Ancak biz, tüm mevzuatı yakından takip ediyoruz ve gerekli hallerde, paydaşlarımızı da bu konuda yönlendiriyoruz.

 

MSI Dergisi: Peki, Amerikalı üreticiler neden PinAir Tech ile iş yapmayı tercih ediyorlar?

Pınar OTMAN: Öncelikle ABD’nin savunma ihracatı ile ilgili hassasiyetlerine saygı gösterdiğimizi biliyorlar. Böylelikle ürünlerinin doğru son kullanıcılara gittiğinden emin olabiliyorlar. Normal şartlarda, onların sağlamakta zorlanacağı mükemmel satış sonrası hizmeti sağlayarak itibarlarını olması gerektiği gibi yüksek tutacağımızdan şüphe duymuyorlar. Belki de en önemlisi, ödemelerini daima zamanında alabilecekleri konusunda bize duydukları güven.

Bunların yanı sıra savunmaya yönelik bir ürünün ABD dışarısına çıkarılması işi ile uğraşacak herkesin, ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı Savunma Ticareti Kontrol Birimi (Directorate of Defense Trade Controls / DDTC)’ne kayıt olması zorunlu. PinAir Tech de bu kuruma kayıtlı bir firma. Ayrıca savunma ürünleri ile ilgili ABD dışına yapılacak her türlü ticaret için de DDTC’den ya da Amerikan Ticaret Bakanlığından ihracat lisansı alınması gerekiyor. Gururla söyleyebilirim ki sahip olduğumuz 15 yıllık tecrübe ile faaliyet gösterdiğimiz süre boyunca, DDTC’ye yaptığımız hiçbir lisans başvurumuz şu ana kadar reddedilmedi.

 

NASA’nın da Tedarikçisi

MSI Dergisi: PinAir Tech’in referansları arasında kimler var?

Pınar OTMAN: Kuruluşumuzdan bu yana Türkiye’de hizmet sunduğumuz Türk Hava Kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinin yanı sıra MİLGEM projesinden tutun da Türk savunma ve havacılık sanayisinde çok önemli bir yeri olan insansız hava araçları için malzeme temin ediyor olmak, bizim için ayrıca gurur kaynağı. ABD içinde de Amerikan Hava Kuvvetleri, Amerikan Deniz Kuvvetleri ve NASA, en önemli müşterilerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca New York Polis Departmanı da değerli müşterilerimizden. New York’taki Metropolitan Transportation Authority ise havacılık alanında değil; ancak elektronik konusundaki ihtiyaçları için bizi tercih ediyor. Ayrıca ABD üretimi uçakların görev yaptığı ve ihracat kısıtı bulunmayan tüm ülkeler de müşteri portföyümüz içerisinde. Bunlara, Uzak Doğu Asya’dan; Endonezya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Pakistan, Singapur ve Tayvan gibi ülkelerin hava kuvvetlerini örnek verebilirim. Orta Doğu’da ise Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri için ürün sağlıyoruz. Sivil havacılık alanındaki yedek parçalar için de Avrupa’da da pek çok BOY organizasyonu müşterilerimiz arasında.

 

MSI Dergisi: PinAir Tech’i nasıl bir gelecek bekliyor?

Pınar OTMAN: Daha önce pek çok kez Türkiye’ye geri dönerek kariyerime burada devam etmek istedim; ancak zaman içerisinde, Türk savunma ve havacılık sanayisi için en büyük faydayı, ABD’de kalarak yaratabileceğimi fark ettim. Az önce de belirttiğim gibi, Türk firmaların ABD’deki tedarik birimleri gibi çalışıyoruz ve bunu onlara hiçbir ilave maddi yük getirmeksizin yapıyoruz. Bu şekilde, binlerce kilometre uzakta da olsak ülkemize katkı sağlıyor olmak bizi çok mutlu ediyor. Yakın gelecekte ise ülkemize sağladığımız katkıları, Türkiye’de kuracağımız bir imalat tesisi ile taçlandırmayı planlıyoruz. Bu alanda elde ettiğimiz tecrübe ve know-how ile yüksek katma değerli parçalar üretmek ve Türkiye’nin büyüyen ve gelişen savunma ve havacılık sanayisine katkılarımızı arttırmak istiyoruz.

 

PinAir Tech Genel Müdürü Pınar Otman’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 11,798 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.