Ana Sayfa Haberler Söyleşi: Profense Genel Müdür Yardımcısı Travis Clement

Söyleşi: Profense Genel Müdür Yardımcısı Travis Clement

Profense’nin Genel Müdür Yardımcısı Travis Clement ile yapılan ve MSI Dergisi’nin 147’nci sayısında yayımlanan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Profense, Unidef ile Yeni Ufuklar Keşfetmeye Hazır

Geçtiğimiz dönemde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin AS532 Cougar ve S60 ve S70 BLACK HAWK helikopterlerine M134 Minigun silahını başarıyla entegre eden Unidef, bu projelerde, Minigun silahının üreticisi ve dünya çapında tek distribütörü olan Profense ile çalıştı. Yakın ve her iki tarafa da fayda sağlayan bir iş birliği yürüten bu iki firma, çalışmalarını, yeni projelerle daha da genişletmeyi planlıyorlar. IDEF 2017’nin katılımcıları arasında yer alan Profense’nin Genel Müdür Yardımcısı Travis Clement ile Unidef-Profense iş birliği ve firmanın geleceğe yönelik planları hakkında konuştuk.

 

MSI Dergisi: Öncelikle sizi yakından tanımayan okuyucularımız için, kısaca Profense hakkında bilgi verir misiniz?

Travis CLEMENT: Profense, merkezi Arizona eyaletinin Phoenix kentinde bulunan ve tamamen RSW Group LLC’ye ait bir firma. Biz, esas olarak M134 Gatling silahının üreticisiyiz. Bu silahın üretimi dışında; entegre sistemler, güncelleme kitleri ve eğitim gibi diğer konularda da projeler yürütüyoruz. Ayrıca botlar, uçaklar ve diğer araçlar için de entegre sistemler sunuyoruz. Dolayısıyla çalışma alanımız; hava, deniz ve kara platformlarını kapsıyor. Ayrıca GAU-2, GAU-17, MK44 gibi eski silah sistemleri ile M134’ün diğer versiyonları için M134 Görev Yükseltme Kitleri çözümlerimiz var. M134 ile ilgili yürüttüğümüz eğitim programlarımız da var. Operatörler için başlangıç eğitiminden, nişancılar için başlangıç eğitimine kadar, geniş bir yelpazede, çeşitli yetenekler kazandırmaya yönelik eğitimler içeren bu programlar, çoğu hava, kara ve deniz platformunda uygulanabilecek taktik dersler sunan ve farklı platformlara yönelik muharebe eğitimi içeren ileri düzey programlar şeklinde de düzenlenebiliyor. Ayrıca sahada gerçekleştirilen bu eğitimlere ilaveten, Profense, kendi fabrikasında, askeri personele, M134’ün bakımı ve kullanımıyla ilgili yeteneklerini geliştirmeye yönelik, kapsamlı ve uygulamalı ders programlarını içeren, daha akademik eğitimler de sunuyor.

RSW Aviation isimli kardeş şirketimiz, Shorts Tucano uçağı üzerinde çalışıyor. Bu şirket, Shorts Tucano’lar üzerinde yenilemeler ve ihtiyaç duyulan tüm iyileştirmeleri yapabiliyor.

Profense ve RSW Aviation, toplam 20’nin üzerinde çalışana sahip. Firmamız ise yaklaşık 4 yıldır M134 işinde çalışıyor.

 

MSI Dergisi: M134 Minigun ve Profense’nin bu silaha yönelik faaliyetlerini anlatır mısınız?

Travis CLEMENT: Gatling olarak isimlendirilen silahlar, ilk olarak 1860’lı yıllarda kullanılmaya başlandı. İlk defa Amerikan İç Savaşı sırasında geliştirilen ve o zamandan beri epey değişim geçiren bu silahlar, uzunca bir süre, fazla ilgi görmediler. Ta ki General Electric firması onları tekrar keşfedip Vietnam Savaşı’nda kullanmaya başlayana kadar… O dönemde tekrar kullanıma giren bu silahlar, özellikle uçaklara ve Cobra helikopterlerine entegre edildi. O zamandan beri de bu silahlar iyice yaygınlaşmaya ve Amerikan Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde yer edinmeye başladı.

Biz, Amerikan Silahlı Kuvvetleri ve General Electric tarafından da kullanılan teknik veri paketini kullanıyoruz. Kendi silahımızı, bu verileri kullanarak geliştirdik. Ayrıca günümüzün teknolojilerinden faydalanarak, bu silahın üzerine, bilgisayarlı silah kontrol birimi gibi, iyileştirmeye yönelik bazı eklemeler yaptık. Silahın bazı parçaları için patent aldık. Profense M134, teknik açıdan en gelişmiş M134 silah sistemidir. Bizim geliştirdiğimiz M134’ün performansı, Amerikan Silahlı Kuvvetleri için tanımlanan, MIL-M45920’deki performans gerekliliklerinden daha üstündür. Bu özellikleri ve performansı sayesinde, M134 Minigun silahını, uluslararası düzeyde satmak konusunda çok özel bir konuma sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Bu silahı, dünyanın birçok bölgesinde pazarlıyoruz. Gizlilik nedeniyle alıcı ülkelerin isimlerini veremeyeceğim; ancak genel olarak; Türkiye’nin yanı sıra Asya ve Orta Doğu’da varlığımız olduğunu söyleyebilirim.

MSI Dergisi: Unidef ve Profense arasındaki iş birliği hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bu iş birliği, hangi pazarları kapsıyor?

Travis CLEMENT: Öncelikle iş birliğimizin son derece kuvvetli olduğunu söylemek istiyorum. Unidef, Türkiye’de birlikte çalıştığımız çok başarılı bir ortak. Sistemi, Türkiye’de, Unidef kadar iyi bilen yok. Unidef ile ilişkilerimizin dostluk düzeyinde olduğunu da eklemeliyim. Yani ilişkilerimiz, iş ilişkileriyle sınırlı değil. Birbirimize çok yakınız; hatta ailelerimizi bile tanıyoruz.

Şu an, Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ancak elbette hedefimiz, zamanla daha geniş bir alana yayılmak. İşlerimiz açısından, en iyi ve doğru yolu belirleyip, bu yoldan ilerlemeyi düşünüyoruz. Biz genç bir firmayız ve pazarda yer edinmek istiyoruz. Unidef’in de yardımıyla farklı pazarlara giriş yapabileceğimize inanıyoruz.

 

MSI Dergisi: Profense açısından Türkiye nasıl bir öneme sahip?

Travis CLEMENT: Bu bölgede çalışmak, bize piyasayla ilgili bilgi sahibi olmak açısından eşsiz bir fırsat tanıyor. Türkiye’de çalışmak bize çok şey kazandırdığı gibi, birçok şeyi de öğrenmemizi sağladı.

 

MSI Dergisi: Türkiye’deki projelerinizle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Travis CLEMENT: Şimdilik Unidef ile entegre sistemler üzerinde çalışıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız, ortaklığımızın temelini oluşturuyor. Aynı zamanda, dünya çapında satış yapmaya yönelik çabalarımız da var.

 

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönem için, Türkiye’de sanayileşme, ortak üretim veya ortak tasarım ve geliştirme faaliyetleri gerçekleştirmeye yönelik planlarınız var mı? Türkiye’yi, komşu ülkelere yönelik üretim üslerinizden birisi olarak konumlandırmayı düşünüyor musunuz?

Travis CLEMENT: Bu ihtimalleri, Unidef ile birlikte konuşuyoruz. Yapmak istediğimiz bazı şeyler var. Mesela, sistemin belli parçalarını burada üretmek isteriz. Henüz o aşamaya gelmedik; ama giderek yaklaşıyoruz. Bunu nasıl yapabileceğimizi öğreniyoruz. Ayrıca Türkiye’yi, komşu ülkelere yönelik bir üretim üssü olarak değerlendirme fikri de bence son derece mantıklı.

MSI Dergisi: Kardeş şirketiniz RSW Aviation, Shorts Tucano uçakları üzerinde modernizasyon çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu projeye Unidef’in de dâhil olması söz konusu olabilir mi?

Travis CLEMENT: Shorts Tucano’ları, Türkiye’de üretilen silah sistemleri ve aviyonik sistemlerle modernize etme fikri, Unidef ile bir süredir üzerinde düşündüğümüz bir konu. Bu konuyu değerlendiriyoruz. Fakat ilk yapmamız gereken, pazarın nerede olduğunu bulmak.

 

MSI Dergisi: Şirketiniz, gelecekte hangi yeni ürünleri Türkiye ve dünya pazarına sunmayı düşünüyor?

Travis CLEMENT: Hâlihazırda geliştirdiğimiz, 0.50 kalibrelik bir dış tahrikli makineli tüfeğimiz (chaingun) var. Bu silahımız, şu an prototip aşamasında. Şu an üzerinde çalıştığımız tek yeni silah sistemi olan bu ürünü, önümüzdeki dönemde, dünyaya tanıtmayı umuyoruz.

Ayrıca M134 üzerinde de iyileştirmeler yapıyoruz. Kontrol ünitesini geliştirerek, silahı daha da kullanışlı ve çok yönlü bir ürüne dönüştürüyoruz. Atış sisteminin yönetimi açısından, silaha daha fazla seçenek tanıyacağız. Mesela silaha, tek bir seri atışta, kaç tane mermi kullanılacağını belirleme özelliğini kazandırmak istiyoruz.

SAMSUNG CSC

MSI Dergisi: Bildiğimiz kadarıyla ilk kez katıldığınız IDEF fuarı ile ilgili değerlendirmelerinizi de paylaşır mısınız?

Travis CLEMENT: IDEF’e ilk defa katılıyorum. Sık sık fuarlara katılırım; ama bu fuarın, katıldığım diğer fuarlara göre, daha büyük olduğunu söyleyebilirim. Fuarı gezdim ve gördüklerimden bir hayli etkilendim. Bundan sonra da IDEF’e katılmaya devam edeceğim. Bence savunma sanayisine ilgi duyan herkes, Türkiye’ye ve IDEF’e gelmeli.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Travis CLEMENT: Bana, Unidef ve Türkiye hakkında düşüncelerimi paylaşma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Ortaklığımız ve Türkiye’de çalışmak konusunda son derece heyecanlı ve iyimser olduğumuzu eklemek istiyorum.

 

Profense Genel Müdür Yardımcısı Travis Clement’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,056 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.