Ana Sayfa Haberler Söyleşi: Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Söyleşi: Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

“5 nesil önce çakmaklı tüfekle çıktığımız yolculukta; makinalı tabanca, piyade tüfeği, makinalı tüfek ve top tasarlayan ve üreten global bir sanayi liderine dönüştük.”

Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi ve MPT-76 projesinin ardından, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 7,62 mm ve 12,7 mm makinalı tüfek geliştirmekle görevlendirilen Sarsılmaz, her yıl olduğu gibi bu yılki IDEF fuarına da ilk kez sergileyeceği özgün ürünleri ile katılıyor. Havacılık alanında da önemli atılımlar yapan firmanın IDEF gündeminin yanı sıra son dönem faaliyetleri hakkında Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’ten bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: Aral Bey, Sarsılmaz’ın IDEF 2019’da sergilediği ürün ve kabiliyetlerinden hangileri öne çıkıyor?

Latif Aral ALİŞ: IDEF’te, ürün gamımız içinde bulunan ve .22 kalibreden .45 kalibreye kadar olan mühimmat çaplarını içeren, tüm yarı otomatik ve toplu tabancalarımız ile 9×19 mm çapında yarı otomatik ve tam otomatik makinalı tabancalarımızı sergiliyoruz. Standımızda; 5,56×45 mm, 7,62×39 mm ve 7,62×51 mm çapındaki piyade tüfeklerimiz de yer alacak. Ayrıca SSB tarafından projeleri tarafımıza verilen; 7,62×51 mm ve 12,7×99 mm makinalı tüfek örneklerini de sergiliyoruz. Böylece, hafif silah sektöründe tüm kalibrelerde ve her türlü tipte askeri ürün üretebilir olduğumuzu gözler önüne seriyoruz.

Üretimi tamamlanan her bir ürün, Sarsılmaz’ın deneyimli teknisyenleri tarafından tek tek kalite kontrole tabi tutuluyor.

 

MSI Dergisi: Bunların arasında ilk defa sergilenecek olanlar ya da öne çıkartacaklarınız var mı?

Latif Aral ALİŞ: İlk defa bu IDEF fuarında sergileyeceğimiz ürünlerden tabanca tarafında; K12 Sport X, SAR9 X ve Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi’ni en az hata açık ara ile birinci olarak tamamlayan 9×19 mm görev tabancamız SAR9 METE bulunuyor. Piyade tüfeği tarafında ise SAR 223P ve SAR 308 ile kendi Ar-Ge çalışmalarımız ile hafifleştirdiğimiz MPT-76’yı ilk defa sergiliyoruz.

 

MSI Dergisi: IDEF 2017 ile IDEF 2019 arasında, sizin için hangi konularda farklılıklar olacak?

Latif Aral ALİŞ: İki fuar arasında geçen iki yıllık dönem, Sarsılmaz için çok yoğun ve değişiklikler ile harmanlanmış bir süreç oldu. Bu nedenle gerek SSB projeleri gerekse tasarım, üretim ve hafifletme projeleri ile ortaya koyduğumuz ürünlerle IDEF 2019’da bambaşka bir Sarsılmaz görüyorsunuz.

 

MSI Dergisi: Bunların haricinde, Sarsılmaz’ın IDEF katılımı ile ilgili öne çıkarmak istediğiniz başka bir konu var mı?

Latif Aral ALİŞ: Geçmişten bugüne Sarsılmaz olarak, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda en büyük gayemiz, hafif silah sektöründeki ilginin; yerli üretime, milli olana ve bizim olana yönelmesidir. Bu amaçla çok yoğun bir şekilde teslimatlarımızı yapıyor ve yeni projelerimize devam ediyoruz.

 

Hafif Silahtan Havacılığa

MSI Dergisi: TUSAŞ ile ortak olarak havacılık alanında faaliyet göstermek üzere TR MEKATRONİK firmasını kurdunuz. Bununla birlikte Sarsılmaz, TR MEKATRONİK’in kuruluşundan önce de havacılık alanında çalışmalar yürütüyordu. Bu yeni firmanın kuruluşu nasıl bir vizyonla ortaya çıktı? Bu firma tam olarak ne gibi faaliyetler yürütecek?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz ve TUSAŞ, kendi faaliyet alanlarında ilklere imza atmış güzide kuruluşlarımızdır. TR MEKATRONİK firmasını ise yine ilklere imza atmak vizyonu ile öncelikli olarak ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla kurduk. Ortaklık yapısı ise %50 Sarsılmaz, %50 TUSAŞ olarak şekillendi. Bu süreçte Sarsılmaz, havacılık alanındaki faaliyetlerini belli oranda TR MEKATRONİK ile paylaşarak ilerleyecek. Havacılık sektörü tasarım ve kalite gereksinimleri açısından çok değerli bilgiler içerdiği ve aynı yerleşkede faaliyet gösterdiğimiz için de her iki firmamızın birbirine katkıda bulunacağına inanıyoruz. TR MEKATRONİK ayrıca Ar-Ge felsefesi ile ürün geliştiren ve üstün kalitede üretim yapan bir yapıda olacak. İlk 2 yıl Ar-Ge faaliyeti yürütecek olan yeni firmamızın, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ülkemiz ihracatına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

SAR 223P

 

 

Hafif Silah Sektörünün Tüm Alanları

MSI Dergisi: Sarsılmaz bugün, hafif silah üretiminin yanı sıra bünyesinde yer alan TR MEKATRONİK, BPS ve ZSR firmaları ile birlikte, havacılık, hafif silah mühimmatı ve patlayıcılar alanına da el attı. Bu yatırımlar, Sarsılmaz’ı sektörde nereye konumlandırıyor?

Latif Aral ALİŞ: Hafif silah sektörünün tüm alanlarında faaliyet gösteren bir firma konumuna ulaşmamızı sağladı. Bu faaliyetlerimiz artarak devam edecek.

 

MSI Dergisi: Sarsılmaz’ın bugünkü büyüklüğünü rakamlarla ifade edebilir misiniz?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz ve iştiraklerimizle birlikte toplam çalışan sayımız 1.600 kişinin üzerinde. Düzce 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu fabrikamız ise 66.000 metrekare açık ve 40.000 metrekare kapalı alana sahibiz. Şu an ek tesislerimizin inşaatına başladık bununla beraber makine ve tesis yatırımlarına da devam ediyoruz. 5 nesil önce çakmaklı tüfekle çıktığımız yolculukta; makinalı tabanca, piyade tüfeği, makinalı tüfek ve top tasarlayan ve üreten global bir sanayi liderine dönüştük.

SAR 9X Platinum

 

MSI Dergisi: Sarsılmaz ürünlerinin yurt içindeki güvenlik güçleri tarafından kullanım durumu nedir?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz ürün gamı içerisinde yer alan yarı otomatik tabancalarımız, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olmak üzere tüm İçişleri Bakanlığı birimleri ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları olmak üzere tüm Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimlerince kullanılıyor. Makinalı tabancalarımız ise EGM ve J.Gn.K.lığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev tabancası olarak; özgün piyade tüfeğimiz SAR 223P ve SAR 223T ile SAR 308 piyade tüfeğimiz ise yine İçişleri Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda görev yapıyor. Üretmekte olduğumuz MPT-76 piyade tüfeği de EGM ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alıyor. Taktik yivsiz tüfeklerimiz ise yine J.Gn.K.lığı tarafından operasyonlarda beğenilerek kullanılıyor.

SAR 308

 

MSI Dergisi: Yurt içindeki sivil pazardaki yeriniz nedir?

Latif Aral ALİŞ: Tabanca gamında sektör lideriyiz. Bunun yanı sıra son çıkardığımız modeller ile spor tüfeklerinde de büyük oranda pazarı domine etmiş durumdayız.

K12 SPORT X

MSI Dergisi: Sarsılmaz’ın ihracat alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz olarak, 81 farklı ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların arasından en fazla ihracatımızın olduğu ülke ise ABD. Bu ülkede, SARUSA olarak kendi markamız altında satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her geçen yıl, artan bir satış grafiği ile bu ülkede en beğenilen silah markaları arasında da hızla yerimizi alıyoruz. Zaten bu kapsamdaki tüm çalışmalarımız, devletimizin uyguladığı Turquality programındaki ilk ve tek silah firmasıdır.

 

MSI Dergisi: Ürünleriniz yurt dışında hangi kullanıcılar tarafından kullanılıyor?

Latif Aral ALİŞ: Yurt içindekilerin yanı sıra yurt dışında da birçok kolluk kuvveti tarafından ürünlerimiz tercih ediliyor. Bunların arasında; Bahreyn Silahlı Kuvvetlerini, Kolombiya Savunma Kuvvetlerini ve Kolombiya Polisini, Gana Polisini, Makedonya Polisini, KKTC Polisini, Bangladeş Hava Kuvvetlerini ve Katar Silahlı Kuvvetlerini gibi birçok örnek verebilirim. Ayrıca Pakistan Kara Kuvvetlerinin en zorlu testlerinden geçerek onaylanan B6 model tabancamızın, teknoloji transferi vasıtasıyla Pakistan Ordnance Factories (POF) tarafından üretimi de başarı ile devam ediyor.

 

 

136 Yıllık Tecrübe ve Ar-Ge’nin Sonucu: Özgün Ürünler

MSI Dergisi: Sarsılmaz Ar-Ge tarafında ne gibi faaliyetler yürütüyor?

Latif Aral ALİŞ: 136 yıllık tecrübe ve bilgi birikimimizden oluşan dağarcığımızın daha da artırılması ve bu dağarcığın yeni uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Sistematik bir temelde yürüttüğümüz bu yaratıcı çalışmaları yetkinleştirmek amacı ile Ar-Ge birimimizi, 2007 yılında yeniden yapılandırdık. Bu birimde Ar-Ge yönetimi süreçleri uygulayarak birçok yeni ürün ortaya koyduk ve teknolojik gelişme sağladık. Ar-Ge merkezi statüsüne erişmek için 25 Haziran 2015 tarihinde yaptığımız başvuru ise ilgili kurumlar tarafından incelendi ve aynı yılın 17 Ağustos tarihinde onaylandı.

Sarsılmaz’da, bilimsel gelişmelerle yenilikleri yakından takip ediyoruz ve daha önce yapılamayanları gerçekleştirme arzusu ile Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz. Global pazarda öngörülen istekler ve ihtiyaçlara en iyi cevap verebilecek ürünlerin üretilmesini hedefliyoruz. İleri know-how bilgisi ve global deneyimlere sahip ekibimiz, Sarsılmaz’ın sürdürülebilir ve eksiksiz üretim yapabilme kapasitesinin de güvencesi konumunda. Sarsılmaz Ar-Ge Merkezi’nde; Türkiye’nin en büyük Ar-Ge kuruluşu TÜBİTAK’ın yanı sıra Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi ile iş birliği halinde projeler yürütüyoruz. Her türlü arazi ve iklim koşulunda etkin; ateş gücü, etkili menzili ve isabet yüzdesi yüksek; hafif ve modüler silah sistemi özelliğine sahip, Türkiye’nin ilk yerli piyade tüfeği SAR223’ü de Sarsılmaz, TÜBİTAK, Kocaeli Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi iş birliği ile geliştirdik.

SAR 109T

Teknolojideki hızlı gelişime paralel olarak, savunma sanayisi alanında da silah sistemleri ve teçhizattaki değişim ve gelişimin ivmesi arttı. Bu hızlı değişim ve gelişimi yakalayabilmek için kurulan Sarsılmaz Ar-Ge Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan hafif silah sektöründeki tek Ar-Ge merkezi konumunda.

Tecrübeli ve dinamik Ar-Ge ekibimiz; ürün geliştirme, 3 boyutlu özgün tasarım, prototip üretimi ve silah testi konusunda tecrübeli mühendisler ile teknisyenler, av tüfeği ve spor tüfek ustaları ve pazar taleplerini araştıran işletmecilerden oluşuyor.

Ar-Ge merkezimizdeki yeni ürün devreye alımı sürecinde ise şu sistematiği takip ediyoruz:

  1. Kavram geliştirme,
  2. Teknolojik, teknik ve ekonomik yapılabilirlik etüdü,
  3. Geliştirilen kavramdan tasarıma geçiş sürecinde yer alan laboratuvar ve benzeri çalışmalar,
  4. Tasarım, tasarım uygulama ve tasarım doğrulama çalışmaları,
  5. Prototip üretimi,
  6. Pilot tesisin kurulması,
  7. Deneme üretimi ve tip testlerinin yapılması ve
  8. Saha testlerinde karşılaşılan tasarım kaynaklı sorunların çözülmesi.

Teslimat için gün sayan Sarsılmaz üretimi MPT-76’lar.

 

Makinalı Tüfek Yatırımı Tamam

MSI Dergisi: Sarsılmaz’ın son dönemde yaptığı veya yakın gelecekte yapmayı planladığı yatırımlar var mı?

Latif Aral ALİŞ: Yakın zamanda, PMT 7,62 ve PMT 12,7 mm Makinalı Tüfek Projesi için üretim alt yapısına yönelik yatırımları tamamladık. Bunun yanı sıra günümüzün gereksinimi olan endüstri 4.0 alanında modernizasyon çalışmalarını da üretim sahasında sürdürüyoruz. Düzce fabrikamızın bulunduğu organize sanayi bölgesinde, yeni yer tahsisi ile 35 mm’ye kadar çapa sahip mühimmatla atış yapılabilecek yeni bir test atışı sahası yatırımı başlattık.

 

12.000 Adet MPT-76

MSI Dergisi: Sarsılmaz, MPT-76 projesinde, toplam kaç adetlik üretim siparişi aldı? Teslimatlar ne durumda?

Latif Aral ALİŞ: SSB’den, son teslim tarihi 2020 yılı olacak şekilde, toplamda 12.000 adetlik sipariş aldık. Bu tüfeklerin ilk kafilesinin fabrika kabul testlerini, başarı ile tek seferde tamamladık. İlk olarak da EGM’ye 500 adet ürün teslimatı gerçekleştirdik. Şu anda da Hava Kuvvetleri Komutanlığının ve EGM’nin 2.500 adet tüfeğini teslim etmek üzereyiz.

MPT-76, 500 Gram Hafifledi

MSI Dergisi: Sarsılmaz, MPT-76 projesine ne gibi katkılarda bulundu?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz ekibi olarak, MPT-76’nın üretimi öncesinde, kendi özgün piyade tüfeğimizin üretimini gerçekleştirmiş olmanın verdiği tecrübe ile özellikle malzeme alanında MPT-76 projesine önemli katkılarımız oldu. Tamamen yerlileştirilmiş malzeme kullanarak, bu alanda dışa bağımlılığı kaldırdık.

Bunun yanı sıra hem seri olarak hem de asgari tolerans aralığında üretim yapabilmek için, dövme ile üretilmiş ya da özel form verilmiş alt gövde, üst gövde ve mekanizma gibi parçaları, çok eksenli CNC tezgâhlarda işleyerek montaj kolaylığını arttırdık. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin sahada yaşadığı tecrübelerin ardından SSB’nin aldığı talepler uyarınca, hafifletilmiş MPT-76 üretimi için öngördüğümüz projeyi hayata geçirdik ve bu silahı, yaklaşık 500 gram kadar hafiflettik.

 

MSI Dergisi: MPT-76 gibi bir silahın üretimini üstlenmek, Sarsılmaz’a neler kazandırdı? Sarsılmaz bundan sonra yer alacağı, benzer tasarım veya üretim projelerine neleri katacak?

Latif Aral ALİŞ: MPT-76 öncesinde, 5,56 mm NATO ve 7,62×39 mm kalibrelerinde SAR 223 ve SAR 308 serisi ürünlerimiz vardı. MPT-76 ile 7,62 mm NATO standardı bir piyade tüfeği üreterek, kalibre anlamında ürün serimizi tamamlamış olduk.

SAR9 METE

 

MSI Dergisi: ÖYTG Projesi kapsamında ürettiğiniz SAR9 METE tabancasına ilişkin teslimatlarınızın son durumu nedir?

Latif Aral ALİŞ: Bu proje kapsamında, öncelikli olarak 400 adetlik ilk kafile teslimatı ile fabrika kabul testlerimizi başarı ile tamamladık. Ardından da EGM’ye 4.000 adet ve TSK’ya 16.342 adet olmak üzere teslimatımızı gerçekleştirdik. Toplamda 20.000 adedi geçen bir teslimat sürecini başarı ile tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca bu süreç zarfında, yine aynı silah ailesi içinde bulunan SAR 9’dan da 48.000 adet tabancamızı çok kısa sürede EGM’ye teslim ettik.

Bundan sonraki süreçte de her ay en az 10.000 adet SAR9 METE üreterek, toplamda 100.200 adetlik teslimatı 2019 içinde tamamlayacağız.

 

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,778 Toplam Görüntüleme,  4 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.