Ana Sayfa Haberler Söyleşi: Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ

Söyleşi: Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ

“SEDEC, güvenlik sektöründe sinerjiyi arttıracak, projeleri ve iş birliklerini hızlandıracak bir etkinlik olacak.”

 

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ile yapılan ve MSI Dergisi’nin 155’inci sayısında yayımlanan “SEDEC, güvenlik sektöründe sinerjiyi arttıracak, projeleri ve iş birliklerini hızlandıracak bir etkinlik olacak.” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Anayurt güvenliği, sınır güvenliği ve iç güvenlik konularında uluslararası ve ulusal tüm oyuncuları bir araya getiren ve fuar, konferans ve ikili iş görüşmelerini kapsayan bir etkinlik olarak kurgulanan SEDEC, bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek. Sektöre yeni bir soluk getirmeye hazırlanan etkinliği destekleyen kurumlar arasında, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) de yer alıyor. SEDEC’i, SSI’nın etkinliğe verdiği desteği ve etkinlikten beklentilerini, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ile konuştuk.

 

MSI Dergisi: SSI, Türk savunma ve havacılık sanayisinin gelişimini, çeşitli kulvarlarda destekliyor. Sektörün yeni etkinliklerinden SEDEC’te de SSI’yi, destekleyen kurum olarak görüyoruz. Sizce SEDEC, sektörde hangi boşluğu dolduracak; nasıl bir soluk getirecek?

Latif Aral ALİŞ: SEDEC; anayurt güvenliği, sınır güvenliği ve iç güvenlik konularında, uluslararası ve ulusal tüm oyuncuları bir araya getirecek, yeni bir etkinlik olarak tasarlandı. Ülkemizde konu itibarıyla bu tür etkinliklerde işlenmeyen ve özellikle son zamanlarda ön plana çıkan güvenlik sektörü, coğrafyamız için son derece kritik bir konuma geldi. Bu tabloda, SEDEC, güvenlik sektöründe sinerjiyi arttıracak, projeleri ve iş birliklerini hızlandıracak bir etkinlik olacak.

 

MSI Dergisi: Sektörün; anayurt güvenliği, sınır güvenliği ve iç güvenlik alanındaki performansını, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Latif Aral ALİŞ: Anayurt güvenliği, sınır güvenliği ve iç güvenlik konuları, hem askeri hem de sivil, geniş bir yelpazede yer alıyor. Sınır kontrol sistemlerini, kıyı güvenliğini, havaalanı kontrolünü, askeri kamp sistemlerini ve altyapı güvenliği konularını da içeriyor. Silah sistemleri, gözetleme ve izleme sistemleri, haberleşme sistemleri, erişim kontrolleri, detektörler, acil kurtarma sistemleri, anayurt güvenliği ve sınır güvenliği konuları, daha çok askeri sistemleri barındırırken; iç güvenlik sistemleri, aynı zamanda sivil kullanımları da kapsıyor. Yer takibi ve ekipmanları, şehir güvenlik sistemleri, karayolu trafiği gözetimi, hava sahası gözetimi ve havaalanları gözetimleri, sivil bölüme örnek verebileceğimiz sistemler.

Birçok ürüne ve alt sisteme baktığımızda, yerli üretim oranlarının düşük olduğunu görüyoruz. Yapılan çalışmalar istenilen düzeyde olmadığından, Türkiye’de, özellikle anayurt ve sınır güvenliği ile iç güvenlik sistemleri ve ürünleri konularına daha çok dikkat çekmek, ülkedeki diğer sektörlere çalışan; fakat kabiliyetleri olan firmaları, bu konulara yönlendirmek amacı ile bu etkinliği destekliyoruz.

 

MSI Dergisi: SEDEC’in KOBİ ayağının da güçlü olması bekleniyor. Etkinlik, KOBİ’ler açısından ne gibi faydalar sağlayacak?

Latif Aral ALİŞ: SEDEC, güvenlik alanında, hâlihazırda tedarik zinciri içinde bulunan, küçük ve orta boy işletmeler için iyi bir fırsat olacak. Hem yurt içinden hem yurt dışından gelecek olan ihtiyaç makamları ile birebir görüşmeler yapabilecekler. Bir KOBİ için, bu kadar çok sayıda ihtiyaç makamını; bir arada ve kısa bir süre içinde görebilmek ve ihtiyaç makamlarının taleplerini anlayabilmek açısından önemli bir ortam olacak. Ayrıca, ülkemizde son derece önemli olan; sınır güvenliği ve ülke güvenliği ile ilgili sistemleri, ürünleri üretebilmek için, kabiliyetini nasıl ve ne şekilde kullanabileceğini görecektir. Ülke olarak kazancımız ise yurt dışından ithal edilen ürünlerin, yerli üreticilerimiz ile yerli olarak üretilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması olacak. Kısa vadede, ülkemize döviz kazandırırken uzun vadede, ülke olarak küresel oyuncuların içinde birçok firmamızın yer almasını sağlayacak.

 

MSI Dergisi: Türk savunma ve havacılık sanayisinin yurt dışındaki iş ortaklarına, SEDEC’e katılımları ile ilgili nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Latif Aral ALİŞ: Öncelikle ülkemizde bulunan kabiliyetler, yurt dışı OEM firmalarının tedarik süreçlerine, çok büyük katkıda bulunuyor. Bu durumu fark eden büyük firmalar, hâlihazırda Türk firmaları ile çalışmaya başladılar; şimdi ise sınır güvenliği ve anayurt güvenliği konularında ve ayrıca iç güvenlik sistemleri konusunda, sektörün gelişimine ihtiyacımız var. Bulunduğumuz konum ve zaman, sektörün bu konuda hızla gelişeceğinin sinyallerini veriyor.

 

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,221 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.