Ana Sayfa Haberler Söyleşi: SMS Savunma Genel Müdürü Necmi ŞAHİN

Söyleşi: SMS Savunma Genel Müdürü Necmi ŞAHİN

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan söyleşi, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“Bizim önceliğimiz, yapılamayanları başarmak.”

 

SMS Savunma, sektörün yerlilik oranı konusunun gündemin üst sıralarında yer aldığı son dönemden çok daha önce, 1991 yılında, yerlileşme hedefi ile faaliyetlerine başladı. Günümüzde ise 5.000’e yakın ürünüyle hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki birçok kullanıcıya çözümler sunuyor. Birikimli ve özverili kadrosuyla birçok zorluğun altından kalkan SMS Savunma’yı, Genel Müdür Necmi Şahin’den dinledik.

 

SMS Savunma Genel Müdürü Necmi Şahin

 

MSI Dergisi: Necmi Bey, SMS Savunma’nın temelleri nasıl atıldı?

Necmi ŞAHİN: Türk savunma ve havacılık sanayisi için milat tarihlerden biri, 1974 yılında Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı’dır. Bu dönem ve sonrasında yaşananlar bizim için de milat oldu. O dönem ülkemize karşı başlatılan ambargonun ardından babam, ilk yerli üretim atağını başlatan kişilerden oldu. Ben de ondan aldığım feyz ile 1991 yılında, İzmir’de, SMS Savunma’yı kurdum. Bugün SMS Savunma, kendi çalışanlarıyla ve alt yüklenicilerimiz olan; modelcilerimiz, dökümcülerimiz, ısıl işlemcilerimiz, kauçuk – plastikçilerimiz, dövme teknolojili imalatçılarımız, koruyucu metal kaplamacılarımız, talaşlı ve talaşsız imalatçılarımızla beraber büyük bir aile. Bu aile, aynı zamanda; kaliteli, saygın, kalifiye iş gücü ve başarma azmi olan, yerli ve milli üretim yapmanın hazzını 28 yıldır yaşayan ve yaşatan insanların meydana getirdiği bir aile. Ben de bu ailenin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.

 

SMS Savunma Genel Müdürü Necmi Şahin ve MSI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Bayraktar

 

MSI Dergisi: SMS Savunma, İzmir gibi, savunma ve havacılık sanayisi ekosisteminin çok kuvvetli olmadığı bir şehirde, 1991 yılından beri, büyüyerek varlığını sürdürüyor. Bu başarının arkasındaki itici güç nedir?

Necmi ŞAHİN: Ülkemizin savunma ve havacılık sanayisinin ekosisteminde hizmet veren, değerli firmalar mevcut. Bizim önceliğimiz, yedek parça konusu başta olmak üzere, yapılamayanları başarmak. Farklılaştığımız nokta burası. Yurt dışından tedarik edilen bir yedek parça düşünün: Bir aracın görevini sürdürebilmesi için bu parçaya ihtiyaç var ve yurt dışından tedarik edilmeye devam ediliyor. Kimse onu yurt içinde yapmaya çalışmamış veya yapamamış. Özellikle son yıllarda, ihracat izinleri ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle yurt dışından parça temin etmenin güçlükleri ortada. Biz, her zaman yapılması zor olan parça ve alt sistemlerle ilgilendik ve onları yurt içinde yaptık. Türkiye’de kimsenin yapmaya cesaret edemediği parçaları, biz ürettik. Bu tür yedek parçaların, genelde, dünyada sadece orijinal üreticisi oluyor; ikinci üreticisi ise biz oluyoruz. Üçüncüsü yok diyebilirim. Örneğin, orijinal üreticisi tarafından üretimden kaldırılmış muhtelif şanzıman beyinciklerinin dünyada ikinci üreticisi biz olduk. Şanzıman gövdeleri için de aynı şey geçerli. Şu anda bu ürünlerimizi, dünyanın birçok ülkesine yedek parça olarak satıyoruz. SMS Savunma’nın bugünlere gelmesinde, bu çalışma yaklaşımının büyük payı var. Bizim için yaptığımız hiçbir iş bir defalık veya geçici değildir. Hedefimiz, çalıştığımız her alanda kalıcı olmak. Bu amaçla teslimatını yaptığımız parçaları izliyoruz, kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre gerekirse yeni uyarlamalar yapıyoruz. Her zaman kullanıcılarımızın yanındayız.

Tabii ki SMS Savunma ailesinin her üyesinin %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışması ve büyük özverisi de bu başarının temel yapıtaşıdır.

SMS Savunma, 5.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikası ile kara platformları için çeşitli çözümler üretiyor.

 

Hedef, Yurt Dışı Bağımlılığı Olabilecek En Alt Seviyeye Çekmek

MSI Dergisi: Okuyucularımızın SMS Savunma’yı daha yakından tanıyabilmesi için, firmanızın üretim alt yapısı ve çeşitli rakamsal göstergeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Necmi ŞAHİN: SMS Savunma olarak, 5.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikamız ile kara platformları için çeşitli parçalar üretiyoruz. Yıllık yaklaşık 65 ton alüminyum, çinko (zamak), bronz gibi hafif metal alaşım grubu ham madde ve 825 ton sac levha, çelik alaşımı, paslanmaz çelik grubu işleme imkân ve kabiliyetine sahibiz. Çalışmalarımızın karşılığı olarak, son 5 yıla baktığımızda, ciromuzu her yıl %50 oranında arttırarak ilerlediğimizi görüyoruz. Yaptığımız yerli üretimle kendi alanımızda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin yurt dışına bağımlılığını  en aza indirme konusuna katkı vermeye devam etmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda, birçok ürünümüzü de yurt dışında kullanıma sunarak Türkiye’nin ihracatına katkı sağlıyoruz.

SMS Savunma’nın, M60 ana muharebe tankları için sağladığı parçalar.

 

MSI Dergisi: SMS Savunma’nın, geniş bir üretim yelpazesiyle öne çıktığını görüyoruz. Firmanızın çalışma alanlarını ve ne tür ürünler ürettiğini anlatabilir misiniz?

Necmi ŞAHİN: Motor Parçaları Grubu, Dişli Grubu, Hidrolik Pompa ve Motorlar, Transmisyon Parçaları ve Mekanik Keçe Grubu altında yedek parçalar üretiyoruz. Ağırlıklı olarak, paletli araçlar için üretim yapıyoruz. Bununla beraber, son yıllarda müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, tekerlekli araçlar için de yedek parça üretimi yapmaya başladık. 25’e yakın paletli ve tekerlekli araca yönelik parça ve alt sistem üretimimiz var. Sayısı 5.000’in üzerinde olan bu malzemelerin kullanıldığı araçlar ve markalar arasında; HMMWV, NAVISTAR MAXXPRO, M109, CENTAURO, AMX 30, OSHKOSH, PATRIA AMV, BTR-2, AMX-56 MBT, CAIMAN, M2 BRADLEY, M113 Serisi, T-155 FIRTINA, GZPT / ZMA, M60A1, M60A3, M88A1, M88A2 ve M578 bulunuyor. Türkiye dâhil bu araçları envanterinde bulunduran birçok ülkeye hizmet veriyoruz.

SMS Savunma, T-155 FIRTINA kundağı motorlu obüsü için de çok sayıda parça sağlıyor.

 

Yılların birikimi ile bu kadar geniş bir üretim çeşitliliğine ulaştık. Örneğin, bir kurumun açtığı ihalede, 50 kalem malzeme bulunuyor. Biz bunların 30’unu, zaten daha önceden üretmişiz. Geriye kalan 20 kalem malzemeyi de üreterek ürün gamımıza ekliyoruz. Kendi ürettiğimiz malzemelere özel test cihazları da yapıyoruz. Hiçbir ürünümüz, testlerle %100 doğrulanmadan fabrikamızdan çıkmıyor. Bu da müşteri memnuniyeti ve ürün ömrü açısından bizim kalitemizi ortaya koyuyor.

Çalışmalarımız bugüne kadar, genelde son kullanıcıya yönelik olarak yürüdü. Ancak 2020 itibariyle Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ana yüklenicilerle gerçekleştireceği önemli projelerde de hizmet vermeyi hedefliyoruz. Son yıllarda gerçekleştirilen araç projelerinde, özellikle ömür devri yönetimi konusunun ön plana çıktığının farkındayız. Bunu da son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bu konuda özellikle farklı yedek parça gruplarının temin edilmesi, planlama, stok yönetimi ve teslimatlarının maliyet etkin olarak icrası konularında silahlı kuvvetlerimize ve ana yüklenicilere önemli hizmetlerde bulunabileceğimizi düşünüyoruz.

SMS Savunma’nın, ZMA serisi araçlar için sağladığı parçalar.

 

Ürün Çeşitliliği Daha da Artacak

MSI Dergisi: SMS Savunma, IDEF 2019’da, iki yeni ürününü sergiledi. Ürün çeşitliliğini arttırmak için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Necmi ŞAHİN: Son iki yılda, kendi ürünlerimizi üretmek için bir ekip kurduk. Bu çalışmalarımız kapsamında yeni geliştirdiğimiz iki ürün olan; Elektrikli Depo İçi Yakıt Pompası’nı ve Elektronik Kontrollü Transmisyon Kumanda Kolu’nu da ilk defa IDEF’te sergiledik. Bu ürünlerin her ikisini de TSK’nın ihtiyacını karşılamak için yerlileştirdik. M60A3 tanklarında kullanılmak üzere geliştirdiğimiz Elektrikli Depo İçi Yakıt Pompası, MIL-DTL-62011 ve MIL-P-6201 standartları ile uyumlu ve farklı voltaj ve basınç seviyelerinde çalışabiliyor. Elektronik Kontrollü Transmisyon Kumanda Kolu’nu ise M113 zırhlı muharebe araçları için geliştirdik.

Yedek parçaların yanı sıra bu tür ürünlerimizin sayısını arttırmak için Ar-Ge’ye yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ciromuzun %15’ini Ar-Ge harcamalarımıza ayırıyoruz. Mühendislerimizin bu kapsamdaki çalışmaları ile 2020 yılında, yeni ürünlerimiz ortaya çıkacak.

MSI Dergisi: SMS Savunma, ihracatta da ciddi başarılar elde eden bir firma. Bu çalışmalarınızın boyutunu daha iyi anlatabilmek adına, ihracatın cirodaki payını ve bu oranını son 5 yıldaki değişimini bizimle paylaşabilir misiniz?

Necmi ŞAHİN: İhracatın cirodaki payını, yaptığımız çalışmalar neticesinde, %30’lara çıkarmayı başardık. Bu oran, her sene yükselen bir ivmeyle artmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde bu oranı %50’ye çıkarma hedefimiz var. Bunu da 5 yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Stratejik planlarımızı bu hedef doğrultusunda güncelledik.

 

SMS Savunma’nın Deneyimli Kadrosu, Zorlukların Üstesinden Geliyor

MSI Dergisi: SMS Savunma’nın insan kaynağı hakkında neler söylemek istersiniz?

Necmi ŞAHİN: Çalışanlarımızın %60’ı mavi yaka, %40’ı ise beyaz yakalı personelden oluşuyor. Bir bütün olarak iyi bir takım, iyi bir aileyiz. Çalışanlarımızda aidiyet duygusu çok yüksek. Bu yüzden de başarımızın ardında yatan ana itici güç, tezgâhlarımız değil insan kaynağımızdır. Sonuçta burada bir mühendislik faaliyeti yürütüyoruz. Zor problemlerle karşılaşıyoruz; ama çalışanlarımızın yıllara dayanan deneyimi, her türlü zorluğu bir bir aşmamızı sağlıyor. Üretim altyapısı, imkân ve kabiliyetler, başkalarında da olabilir; ama deneyim ve özveri olmadan, bizim yaptıklarımızı başaramazlar.

 

SMS Savunma, IDEF 2019’da, Elektrikli Depo İçi Yakıt Pompası ve Elektronik Kontrollü Transmisyon Kumanda Kolu ürünlerini ilk kez sergiledi.

 

SMS Savunma, TSK’nın, Motor Yenileştirme Projelerine Talip

MSI Dergisi: SMS Savunma’nın gelecekteki hedefleri arasında hangi projeler bulunuyor?

Necmi ŞAHİN: Hedeflerimizden belki de en önemlisi, tank modernizasyon projeleri ve bu kapsamda yapılan tank motoru yenileştirmesi diyebiliriz. Şu anda tank motoru yenileştirme çalışmalarını, TSK kendisi yürütüyor. Ama dünyaya baktığımızda , bu işin özel firmalardan hizmet olarak alındığını görüyoruz. Biz, dünyadaki birçok firmaya, motor yenileştirmede kullanılan muhtelif yedek parçaları üretiyor ve teslim ediyoruz. Tank motoru yenileştirmede de hem TSK’nın araçlarında bu işi yapmaya talibiz hem de yurt dışına bu konuda hizmet sunmayı hedefliyoruz. 2020 yılında, bu kapsamda ciddi çalışmalarımız olacak. Özellikle Orta Doğu pazarına vereceğimiz bu hizmetimizle birçok başarının kapısını açmayı hedefliyoruz.

Ayrıca, ALTAY Ana Muhabere Tankı’nın şanzımanıyla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’nin gücüne güç katacak bu projede yer alarak katkı sunmak istiyoruz. Bu kapsamda tüm birikimimizi sunmaya ve tüm gücümüzle çalışmalara katılmaya hazırız.

İlave olarak, mühendislik ekibimizi ve tezgah ve test ekipmanı parkımızı geliştirerek savunma sanayisindeki kara aracı üreten firmalara daha fazla hizmet verebilmek için çalışıyoruz. Her çalışmamızdaki yegâne hedefimiz ise yerli ve milli üretim katkı payını ülke genelinde artırmak. Kurulduğumuz günden beri bunun için çabalıyoruz ve epey yol kat ettik; etmeye de devam edeceğiz.

 

SMS Savunma Genel Müdürü Necmi Şahin’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,221 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.