Ana Sayfa Haberler Söyleşi: FNSS Askeri Kara Araçları Model Yarışmasının Ünü, Uzak Mesafelere Yayılmış Durumda

Söyleşi: FNSS Askeri Kara Araçları Model Yarışmasının Ünü, Uzak Mesafelere Yayılmış Durumda

FNSS Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birim Yöneticisi Cem Altınışık ile yapılan ve MSI Dergisi’nin, 150’nci sayısında yayımlanan “FNSS Askeri Kara Araçları Model Yarışmasının Ünü, Uzak Mesafelere Yayılmış Durumda” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Etkinlik sırasında yaptığımız söyleşide, yarışmanın 10’uncu yılında geldiği noktayı, aynı zamanda kendisi de bir modelci olan FNSS Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birim Yöneticisi Cem Altınışık’tan dinledik.

MSI Dergisi: Bu yılki yarışmanın öne çıkan özellikleri ve geçtiğimiz yıllardan farklılıkları neler?

Cem ALTINIŞIK: 10’uncu yıla özel olarak, bu alanda dünya çapında üne sahip dört modelciyi davet ederek FNSS’de ağırladık: Almanya’dan gelen Volker Bembannek; Polonya’dan gelen ve uygulamalı bir çalıştay düzenleyen Padek Pituch; İspanya’dan gelen Pere Pla ve Almanya’da yaşayan ve yarışmada jüri üyeliği de yapan Özgür Güner.

Bu yıl, yarışmaya iki yeni kategori ekledik: Türk Silahlı Kuvvetlerinde Kullanılmış Askeri Kara Araçları ve Genç Modelciler. Genç Modelciler kategorisi, aslında uzun bir aradan sonra, tekrar gündeme alınarak şartnameye eklenmiş oldu.

Bir diğer yenilik, 10’uncu yıla özel olarak, sadece ZMA modelciliğiyle ilgili, İngilizce ve Türkçe bir yayın hazırlamamız oldu.

Böylece, 124 katılımcı ve 305 model ile 10 yılın en büyük katılımı da gerçekleşmiş oldu.

 

MSI Dergisi: FNSS’nin içinde de modelcilikle uğraşan kişiler var. Dolayısı ile yarışmaya, hem organizatör hem de bir modelci bakış açıları ile yaklaşabiliyorsunuz. Sizce, yarışmanın, Türk ve Dünya modelciliğine ne gibi katkıları bulunuyor ve gelecekte ne gibi katkılarda bulunacak?

Cem ALTINIŞIK: Bu alanda, ülkemizde, gerek askeri tarih gerekse literatür alanında büyük bir entelektüel birikime sahip, hatırı sayılır ölçüde modelci kitlesi mevcut. Ancak bu kişilerin yurt dışındaki örneklerinde olduğu gibi, sanal ortam dışında bir araya gelebilecekleri ve birikimlerini paylaşabilecekleri platformların sayısı, yok denecek kadar az.

FNSS, askeri kara araçları tasarlayan ve üreten bir firma olarak, MILDESIGN tasarım yarışmaları ve Askeri Kara Araçları Model Yarışmaları gibi faaliyetler düzenleyerek, toplum içindeki, bu tip konulara ilgi duyan, genç-yaşlı her kesimi kucaklıyor ve onların, yeteneklerini ortaya çıkarmalarını teşvik ediyor. Hiç şüphesiz, FNSS içinde de bu alana ilgi duyan, oldukça yetenekli insanlar var ve onlar da gerek yarışmacı gerekse organizasyon konusunda bu yarışmalara büyük katkı sağlıyorlar.

Son dönemde gerçekleşen meskûn mahal operasyonları sırasında çekilen ve modelin altında görülen fotoğrafa uygun olarak yapılan ZMA modeli.

 

MSI Dergisi: Geçen yıl, ilk defa jüri üyeleri arasında, yurt dışından gelen bir üye de yer aldı. Bu yıl ise 3 tane uluslararası konuk var. Yarışma yurt dışında nasıl biliniyor? Sizin bu konudaki gelecek hedefiniz nedir?

Cem ALTINIŞIK: Yabacı konuklar, camia içerisinde, yazılı ve sözlü olarak yarışmanın organizasyonuyla ilgili övgü dolu paylaşımlarda bulunuyorlar. Bu sayede, yarışmanın ünü, uzak mesafelere yayılmış durumda. Bu ünün bir diğer nedeni de askeri modelcilik gibi bir hobi dalının, bu alanda faaliyet gösteren bir firma tarafından destekleniyor oluşu. Böylesi bir destek de dünyada ilk ve tek.

Diğer yandan, yarışmanın en büyük dezavantajı, yabancıların ulaşımı açısından, Avrupa’nın her yerinden Ankara’ya doğrudan uçuş imkânının olmayışı. Bu nedenle yarışmayı, 2 veya 3 yılda bir, İstanbul’a taşımayı da değerlendiriyoruz.

Fırat Kalkanı Harekâtı’na katılan bir Leopard 2 tankına ait model.

 

MSI Dergisi: Geçen yıl, yarışmaya, daha çok orta yaş ve üzerindeki modelciler ilgi göstermişlerdi. Bu yıl ise daha genç isimleri de yarışmada gördük. Bu sene, gençlerin ve özellikle küçük yaştaki potansiyel modelcilerin de bu alana ilgi duymasını sağlamaya yönelik ne gibi gelişmeler oldu?

Meskûn mahal operasyonlarında kullanılan örneğine göre modellenmiş bir diğer ZMA.

 

Cem ALTINIŞIK: Genç Modelciler kategorisinin açılması, bu konuda büyük katkı sağladı. Daha önce de bu alana özgü bir kategori açılmış idi; ancak katılım yok denecek kadar az oluyordu. Bu yıl tekrar denemek istedik ve sonuçların umut verici olduğunu gördük. Çok yetenekli genç modelciler var; bunlardan bazıları, ustalar kategorisinde dahi dereceye giriyorlar.

ZMA’yı muharebe sahasında gösteren bir ölçekli canlandırma.

 

MSI Dergisi: FNSS tasarımı araçların model kitlerini ne zaman raflarda göreceğiz? Bu konuda ne gibi çalışmalarınız var; bir takvim verebilir misiniz?

Cem ALTINIŞIK: Bu konuda oldukça kararlıyız. Bir yıl içerisinde, araçlarımızın ölçekli modelleri raflarda yerini almaya başlayacak.

 

FNSS Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birim Yöneticisi Cem Altınışık’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,807 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.