Ana Sayfa Haberler SpetsTechnoExport, Zırhlı Araçlardaki Kritik Alt Sistemleri Karşılamaya Hazır

SpetsTechnoExport, Zırhlı Araçlardaki Kritik Alt Sistemleri Karşılamaya Hazır

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan Arms & Security’18 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarda, Ukroboronprom çatısı altında yer alan firmalardan biri de SpetsTechnoExport (STE) oldu. Ukraynalı savunma ve havacılık firmalarının ithalat ve ihracat faaliyetlerini yürütmek maksadıyla kurulan SpetsTechnoExport, kendi bütçesine sahip bir kamu kuruluşu. 1998 yılında kurulan firma, 2010 yılından beri, faaliyetlerini Ukroboronprom çatısı altında yürütüyor.

SpetsTechnoExport’un, fuarın ilk gününde, ortak üretim konusunda ASELSAN ile imzaladığı mutabakat muhtırasının haricinde, Türkiye’yi ilgilendiren pek çok proje ve çalışması bulunuyor. Firmanın Türkiye’ye yönelik bu faaliyetleri hakkında, SpetsTechnoExport Genel Direktör Vekili Vladislav Belbas’dan bilgi aldık.

SpetsTechnoExport Genel Direktör Vekili Vladislav Belbas

 

SpetsTechnoExport’un, özellikle ASELSAN ile tamamladığı veya yürütmeye devam ettiği çeşitli projeler bulunuyor. Bunlardan SpetsTechnoExport’un koordinesinde yürüyen, Skif füzelerinin ASELSAN’ın Tanksavar Füze Fırlatma Sistemi’ne entegrasyonuna yönelik proje, geçtiğimiz dönemde tamamlandı.

ZASLON-L aktif koruma sistemi

 

Türk Tanklarını, Ukrayna Sistemleri Koruyacak

ZASLON-L aktif koruma sisteminin, Türkiye’deki çeşitli zırhlı araçlara entegrasyonu ve Türkiye’de ortak üretimi konusunda da çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında testlere girecek ilk parti ürünlerin tedariki ve testleri hâlen sürüyor. Tüm testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından, sistemin Türkiye’deki seri üretimine başlanacak. Belbas, bu ürünle ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin, bu alanda kendi geliştirdiği sistemler olduğunu biliyoruz; ancak bizim çözümümüz, kullanıma hazır. Hızlıca tanklara entegre edilerek durumda ve Türkiye’nin bu ürünü kolaylıkla üretebilecek altyapısı mevcut. Ayrıca sistemimiz çok ekonomik.”

SpetsTechnoExport, ROKETSAN ile de reaktif zırh (ERA) konusunda bir proje yürütüyor. İlk parti teslimatların hâlen devam ettiği proje kapsamındaki ilk testler, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek. Ortak olarak yürütülecek testlerin başarıyla tamamlanması halinde de seri üretime yönelik görüşmelere geçilecek. Seri üretim aşamasında, ortak üretim konusu da masaya yatırılacak.

Bu iki sistemin de M60 ana muharebe tanklarında kullanılması hedefleniyor. Ancak ürünler, modüler ve ölçeklenebilir yapısı ile pek çok farklı araca uygulanabilecek evrensel bir yapıya sahip. Ayrıca Ukrayna Kara Kuvvetleri’nin envanterindeki tüm tanklarda, hâlihazırda ERA sisteminin bir sürümü bulunuyor.

DUPLET reaktif zırh sistemi

 

“Yeni İş Birliklerine Açığız”

BMC Power ile zırhlı araçların güç gruplarına yönelik olarak görüşmeler sürdüren SpetsTechnoExport, ayrıca Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile de detayları henüz açıklanmayan bazı projeler üzerinde çalışıyor.

Belbas, Türkiye ile gerçekleştirilebilecek potansiyel iş birlikleri için şunları söyledi: “Türk savunma ve havacılık sanayisinden firmalar ile iş birliği içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Uluslarımız, yüzyıllardır birbirine çok yakın. Son yıllarda ise bu ilişki ve yakınlık, en üst düzeye ulaştı. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, iki devletin de tüm kademelerini kapsayacak şekilde, stratejik bir seviyeye erişti. Türkiye ile hem şirketler arasında, hem de hükümetler arasında yürütülebilecek pek çok iş birliği imkânı mevcut.”

 977 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.