Ana Sayfa Haberler SSB’den 2020 Yılı İçerisinde Başlatılan 6 Ar-Ge Projesi İçin İmza Töreni

SSB’den 2020 Yılı İçerisinde Başlatılan 6 Ar-Ge Projesi İçin İmza Töreni

A.Şamil DEMİRSÖZ s.demirsoz@savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), 2020 yılı içerisinde başlatılan Ar-Ge Projeleri için 18 Şubat’ta bir imza töreni düzenlendi. SSB yerleşkesinde gerçekleştirilen törene; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Millî Savunma Bakanlığı ve projelerde yer alan firmaların temsilcilerinin yer aldığı sınırlı sayıda kişi katıldı.

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada; günümüze kadar tamamlanmış ve devam eden toplam 104 Ar-Ge projesinde 3,5 milyar liralık harcama yapıldığını; bu projeleri üniversiteler, firmalar, araştırma kurumları ve enstitülerle birlikte yürüttüklerini açıkladı. Prof. Dr. Demir, “2002 yılında sadece 49 milyon dolar olan savunma sanayii Ar-Ge harcamaları 2019 yılında 34 kat artışla yaklaşık 1,7 milyar dolara çıktı. Bu rakam, toplam sektör cirosunun yaklaşık %15’ine tekabül etmektedir. Bu oranda sağlanan ve sağlanacak artışlar, sektörümüzün özgün ürün ve teknoloji geliştirmeye verdiği katkının bir göstergesi olmaktadır.” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: “Türkiye’nin Küresel Güç Vizyonu hedeflerinin Ar-Ge ve teknolojiden geçtiğinin bilincindeyiz. Savunma sanayiinde tam bağımsızlığının anahtarı kritik ve stratejik alanlarda tamamen yerli ve milliliğin sağlanmasıdır.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

2020 yılı içinde başlatılan ve törende sözleşmeleri imzalanan Ar-Ge projeleri şunlar;

1.            Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y3) ve Veri Kovanı Platformu Çerçeve Projesi: Proje ile yapay zekâ çalışmalarında ihtiyaç duyulan verilerin etiketlenmesi amacıyla kurulan Veri Kovanı Platformu’nun sürdürülebilir bir program yönetimine dönüştürülmesi amaçlanıyor. Proje, Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. (SSTEK) tarafından yürütülüyor.

2.            Yazılım Tanımlı Ağlarda Yapay Zekâ Temelli Zafiyet Tespiti ve Engelleme (MİLAS) Projesi: Proje kapsamında kritik iletişim altyapıları için otonom bir siber güvenlik katmanı oluşturularak, tüm şebekede uçtan uca servis sürekliliği ve veri gizliliğinin sağlanması hedefleniyor. Bu doğrultuda geliştirilecek yapay zekâ temelli zafiyet tespiti ve engelleme sistemi için ana yüklenici olarak ULAK A.Ş. ve alt yüklenici olarak STM çalışıyor.

3.            Küresel Zafiyet Analizi (KEŞİF) Projesi: Proje ile bilgi işlem altyapılarında siber zafiyetlerin önceden tespitinin yapay zekâ desteği ile gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda internete bağlı cihazlara yönelik geliştirilecek bir arama motoru ile Türkiye’nin siber güvenliğine katkı sağlayacak istihbarat verisinin toplanması ve karar alıcılar için etkin çıktılar üretilmesi hedefleniyor. Proje, İntelprobe Bilgi Teknolojileri firması tarafından yürütülüyor.

4.            İnce ve Hafif Balistik Dayanımlı Cam Sistemi (KEHRİBAR) Projesi: Proje ile zırhlı araçlar başta olmak üzere, hava ve deniz platformlarında da kullanılabilecek, personelin yaşamını ve savunma ekipmanlarının güvenliğini tehlikeye atmayan, aracın hız ve hareket kabiliyetini ve görme açısını etkilemeyen, yüksek balistik dayanımlı, güçlendirilmiş, ince ve hafif lamine cam sisteminin yerli ve milli olarak geliştirilmesi hedefleniyor. Projede ana yüklenici olarak TÜBİTAK-MAM, alt yüklenici olarak ŞİŞECAM görev alıyor.

5.            Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirilmesi Programı FAZ-1 (CEVHER) Projesi: Proje kapsamında, mevcut durumda yurt dışından temin edilen havacılık gaz türbin motor malzemelerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda ana yüklenici TEI ve alt yükleniciler TÜBİTAK-MAM ve Meta Nikel Kobalt Madencilik firması tarafından; toz metalürjisi ile türbin diski üretimine yönelik olarak kapsülleme sistemi geliştiriliyor.

6.            Grafen ile Güçlendirilmiş Hafif ve Mukavemetli Zırh Malzemelerinin Geliştirilmesi (GRAKOR) Projesi: Proje ile grafen katkılanmış nano kompozitlerin, fiber kumaşlarla birleştirilerek, fiber takviyeli, personel korumaya yönelik polimer kompozit zırh malzemesi geliştirilmesi planlanıyor. Proje, nanoteknoloji firması NANOGRAFİ tarafından yürütülüyor.

Törende 6 Ar-Ge Projesi için imzalar atıldı.

SSB tarafından Ar-Ge projelerini çok daha hızlı ve dinamik bir süreç ile başlatabilmek adına oluşturulan SSB Ar-Ge Panellerinde güvenlik güçlerinin sistem ve platformlarının ihtiyacı olan veya gelecekte ihtiyacı olabileceği değerlendirilen teknolojiler görüşülüyor. Panellerde, bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çeşitli projeler başlatılabildiği gibi ürün teslimatı içermeyen teknoloji gösterim ağırlıklı projeler için geniş alan çağrıları da yapılabiliyor.

22 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen ilk Ar-Ge Paneli toplantısından sonra gerçekleştirilen 6 toplantıda; 36 projenin başlatılmasına, 17 alanda da geniş alan çağrısı yapılmasına karar verildi.

Devam eden ve yeni imzalanan Ar-Ge Projeleri ile TSK başta olmak üzere güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında yurt dışı bağımlılığın azaltılması, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi ve Türkiye’nin Ar-Ge ve teknolojik yetkinliğinin artırılması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.