Ana Sayfa Haberler Siber Güvenlikten Kompozit Teknolojilerine: SSB, 13 Yeni Ar-Ge Projesini Daha Hayata Geçirdi

Siber Güvenlikten Kompozit Teknolojilerine: SSB, 13 Yeni Ar-Ge Projesini Daha Hayata Geçirdi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2021 yılında hayata geçirilen 13 yeni Ar-Ge projesi için 27 Ocak’ta Ankara’da bir imza töreni düzenlendi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve SSB Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Dr. Şaduman Aziz’in birer konuşma yaptığı törene, SSB yetkilileri ve sektör firmalarından temsilciler katıldı. Tören sırasında tüm projeler için SSB ile ilgili taraflar arasında birer anı kartı imzalandı.

Söz konusu projeler, aralarında üniversitelerin ve ana yüklenicilerden KOBİ’lere kadar farklı büyüklüklerde firmaların bulunduğu toplam 24 paydaş tarafından yürütülüyor. Bu projeler, projelerin yüklenicileri ve amaçları ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Sürü Sistemleri için Tasarsız Ağ Geliştirilmesi (SAHRA) Projesi: Hacettepe Teknokent, TUALCOM ve ULAK Haberleşme tarafından yürütülen bu proje kapsamında insansız platformların ilave bir haberleşme altyapısına ihtiyaç duymaksızın sürü halinde görev yapabilmelerine olanak sağlayan güvenli, hareketli ve tasarsız bir ağ yapısı kurulması amaçlanıyor. Milli imkanlarla geliştirilecek sistem, bütün insansız platformlar üzerine entegre edilebilecek, ayrıca düşük maliyet, boyut, ağırlık ve güç tüketimine sahip olacak.
 • Sürü-Sürü Hava Angajmanları İçin Yapay Zekâ Teknolojileri Geliştirilmesi (SUMRU) Projesi: Bu projeyi İTÜNOVA TTO yürütüyor.Projeyle çok sayıda birimden oluşan sürü sistemlerinin merkezi bir sistemden bağımsız şekilde komuta edilmesini ve karşı taraftaki sürü elemanlarını etkisiz hale getirmesini sağlayan güdüm algoritmaları geliştirilecek. Bu süreçte; makine öğrenmesi, pekiştirmeli öğrenme, oyun teorisi ve müfredat öğrenimi gibi yenilikçi bilimsel konseptlerden yararlanılacak.
 • 6G Teknolojileri Geliştirilmesi (6G AR-GE) Projesi: Bu projeyi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve ULAK Haberleşme yürütüyor. Projeyle yapılacak Ar-Ge çalışmaları sayesinde, 6G alanında Türkiye’nin standartlara girdi yapan ve patent geliştiren bir konuma kavuşması amaçlanıyor.
 • Sürü Sistemleri için Dağıtık Karar Verme Altyapısı Geliştirilmesi (AHENK) Projesi: Ankara Üniversitesi tarafından yürütülen bu projeyle sürü unsurları arası iletişim sağlayan bir dil geliştirilecek. Bu sayede dağıtık karar verme mekanizmasına yönelik kütüphaneler ve algoritmalar ortaya konacak.
 • Siber Savunma Simülasyon Platformu (SİBERSİM) Projesi: CIS ARGE, INTER PROBE ve STM tarafından yürütülen bu proje kapsamında, dünya üzerinde farklı lokasyonlarda yer alacak bal küpü sistemleri üzerinden yakalanacak saldırıların tespiti ve analizi yapılması hedefleniyor. Bu sayede zararlı yazılımların etkinliklerinin ölçülmesine yönelik bir simülasyon platformunun geliştirilmesi amaçlanıyor.
 • Şifre Atakları için Dağıtık ve Yüksek Performanslı Hesaplama Sistemi Geliştirilmesi (ANAHTAR) Projesi: INTER PROBE ve PAVOTEK tarafından yürütülen bu projeyle kurumsal iş yüklerinin yönetimi için ihtiyaç duyulan araç ve özelliklere sahip, ölçeklenebilir, yüksek performanslı ve dağıtık hesaplama mimarisiyle çalışan şifre çözümleme sistemleri geliştirilmesi sağlanacak.
 • Enerji Kritik Alt Yapılara Yönelik Siber Güvenlik Yeteneklerin Geliştirilmesi (SİNERJİ) Projesi: TÜBİTAK BİLGEM, HAVELSAN, National Keep ve Sakarya Üniversitesi tarafından yürütülen bu proje ile kritik enerji altyapıları için birbirinden bağımsız olarak siber saldırı ve savunma platformlarının geliştirilmesi, bu platformların birbirlerine karşı farklı senaryolarda yarıştırılarak, bu alandaki savunma kabiliyetlerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.
 • Sınır Güvenliği İhlallerinin Yapay Zeka Tabanlı İHA’lar İle Tespiti (AHLAT) Projesi: Bitlis Eren Üniversitesi’nin yürüttüğü bu projeyle “Derin Pekiştirmeli Öğrenme” tekniğiyle eğitilmiş ve dağıtık görev paylaşımı yapan otonom bir mini İHA sürüsü geliştirilecek. Bu mini İHA sürüsü, optimum zamanda ve rotada, sınır hattı boyunca arazi taraması yaparak, askeri timin etrafındaki yasadışı unsurların tespitini yapacak.
 • Reçine Ön Emdirilmiş Elyaf Geliştirilmesi (DEMET) Projesi: Bu projeyi Roketsan ve DOWAKSA yürütüyor. Proje kapsamında “Reçine Ön Emdirilmiş Elyaf Malzemeler” geliştirilmesi hedefleniyor. Havacılık ve uzay endüstrisinde, kompozit yapıda basınçlı tankların ve yapısal gövdelerin üretiminde kullanılan bu malzemeler, çeşitli avantajlar sunuyor.
 • Yönlendirilmiş Enerji Biriktirme Eklemeli İmalat Teknolojisi ile Fonksiyonel Geçişli Malzeme Proseslerinin Geliştirilmesi (YÖNTEM) Projesi: Roketsan ve ÜRTEMM’in yürüttüğübu proje kapsamında, yönlendirilmiş enerji biriktirme yöntemiyle eklemeli imalat prosesi için toz püskürtme ve lazer besleme ünitelerinden oluşan robotik bir sistem geliştirilecek. Bu sistem kullanılarak geçişli malzeme yapısına sahip bir sıvı yakıtlı roket motoru lüle uzantısı, prototip olarak üretilecek.
 • Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirilmesi Programı FAZ-2 (KÜLÇE) Projesi: Bu projeTÜBİTAK MAM, TEI ve PARSAN tarafından yürütülüyor. 2020 yılında başlatılan FAZ-1 (CEVHER) Projesi’nin devamı olan bu proje kapsamında, mevcut durumda yurt dışından temin edilen havacılık gaz türbin motor malzemelerinin geliştirilmesi ve toz metalürjisi ile türbin diski üretimi proseslerinin geliştirilmesi sağlanacak.
 • Lazer Detonatör Geliştirilmesi (LADES) Projesi: Roketsan, ODTÜ MEMS Merkezi ve FiberLAST tarafından yürütülen bu proje kapsamında, mühimmatlarda ve uzay çalışmalarına yönelik fırlatma sistemlerinin ateşleme zincirlerinde kullanılan yeni nesil detonatörler milli imkanlarla geliştirilecek. Bu detonatörler; yüksek emniyet ve güvenilirlik seviyelerine sahip olmaları; ESD, EMI, EMC ve kaçak gerilim gibi etkenlere karşı duyarsız olmaları ve çoklu ve uzaktan ateşleme imkânı sağlamalarıyla öne çıkıyor.
 • Kimyasal ve Biyolojik Savaş Ajanlarına Karşı Yeni Nesil Dekontaminasyon Maddesi Teknolojisi Geliştirme (DEKON) Projesi: TÜBİTAK MAM, Berko İlaç ve SUN Tekstil tarafından yürütülen proje kapsamında kimyasal ve biyolojik savaş ajanlarına ve zehirli endüstriyel kimyasallara karşı reaktif dekontaminasyon malzemelerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca bu malzemelerin toz, sıvı, ped/mendil ve krem/losyon olmak üzere 4 farklı tipinin milli imkanlar ile geliştirilmesi hedefleniyor.

 1,099 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.