Ana Sayfa Haberler ZMA Modernizasyonu Projesinde Ön Prototip, Önemli Testleri Geride Bıraktı

ZMA Modernizasyonu Projesinde Ön Prototip, Önemli Testleri Geride Bıraktı

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı-ZMA Modernizasyon Projesi’nde, önemli bir aşama daha geride kaldı. Proje kapsamında, ASELSAN ve FNSS tarafından üretilen ön prototip, sürüş ve atış testlerini başarı ile geride bıraktı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, söz konusu gelişmeyi, 30 Mayıs’ta, sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu.

Proje kapsamında, ilk etapta 133 adet ZMA, yerli ve özgün çözümlerden oluşan modern silah sistemleri ve yüksek teknolojili görev ekipmanlarıyla donatılıyor. Böylece, araçların beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılacak.

Projenin ana yüklenicisi olan ASELSAN, ZMA’lara 25 mm’lik otomatik topa sahip NEFER kulesi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi ve Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi entegre ediyor. Entegre edilen sistemler arasında, komutan, nişancı, personel ve sürücü gösterge panelleri de yer alıyor.

Projede alt yüklenici olarak yer alan FNSS ise ZMA’larda bakım ve onarım faaliyetleri yapıyor. Ayrıca araçlara, İklimlendirme Sistemi ve Isıtma Sistemi ile Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi entegre ediyor. Bunların yanında araçların, balistik ve mayın koruması seviyesi de yükseltiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.