Ana Sayfa Haberler GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi Yüksek Hızlı Hedefi Başarıyla Vurdu

GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi Yüksek Hızlı Hedefi Başarıyla Vurdu

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen proje kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, gemi üzerinde yapılan atışlı testlerle yeteneklerini kanıtladı. Testlerin son adımında, deniz üzerinden yaklaşan yüksek hızlı hedef, GÖKDENİZ tarafından başarıyla imha edildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi, 3 Mayıs’ta duyurdu. GÖKDENİZ’in bu yıl içinde İSTANBUL fırkateyninde göreve hazır hale gelmesi hedefleniyor.

GÖKDENİZ, gemi platformlarının hava tehditlerine karşı savunulmasında son katman olarak kullanılan ve bu nedenle kritik önem taşıyan bir yakın hava savunma sistemi (close-in weapon system / CIWS). Bu sistemler başta gemisavar füzeleri olmak üzere insansız hava araçları, uçaklar ve helikopterler gibi geniş bir tehdit kümesine karşı gemilerin savunulmasını sağlıyor.

GÖKDENİZ’de 2 adet 35 mm namlulu silahın yanında arama radarı, takip radarı ve elektro-optik algılayıcılar da yer alıyor. Sistem bu sayede hedef tespiti, tehdit önceliklendirmesi, angaje olunan tehdidin otomatik olarak takip edilmesi ve imha edilmesi fonksiyonlarının tümünü icra edebiliyor.

GÖKDENİZ, üzerinde yer alan ve MKE tarafından üretilen üretimi 35 mm’lik silahlarla, dakikada bin 100 atım yapabiliyor. ASELSAN ve MKE tarafından ortak olarak üretilen ATOM Parçacıklı Mühimmat da kullanabilen sistem, güncel hava tehditlerine karşı da yüksek etkinlik sağlayabiliyor.

GÖKDENİZ’in üzerinde yer alan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması da ürüne ayrı bir yetenek kazandırıyor. Bu mekanizma sayesinde sisteme iki veya daha fazla tipe mühimmat aynı anda yüklenebiliyor ve operatör istenen tipte mühimmatı seçebiliyor. Bu mekanizma sayesinde farklı kullanım amaçlarına yönelik görevleri başarıyla yerine getirebilen GÖKDENİZ, hava tehditlerinin yanı sıra su üstü hedeflerine ve kara hedeflerine karşı da kullanılabilecek.

GÖKDENİZ’de kullanılmakta olan 35 mm’lik silahlar, mühimmat, radarlar, elektro-optik algılayıcılar, hareket kontrol sistemleri ve görev bilgisayarlar gibi temel alt bileşenlerin tümü yerli firmalar tarafından geliştirildi ve üretildi. SSB tarafından konuyla ilgili yayınlanan basın bülteninde ayrıca dünyada çok az ülkenin kendi yakın hava savunma sistemini geliştirebilecek ve üretebilecek kabiliyete sahip olduğu vurgulandı. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin deniz kuvvetlerinin de GÖKDENİZ’e yoğun ilgi gösterdiğinin altı çizildi.

 112 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.