Ana Sayfa Haberler Jandarma Personeli, BALA KTS-14 ile Balistik Kalkanları Daha Rahat Kullanacak

Jandarma Personeli, BALA KTS-14 ile Balistik Kalkanları Daha Rahat Kullanacak

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan bir proje kapsamında, Adger Mühendislik tarafından geliştirilen BALA KTS-14 Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sistemi’nin ilk prototipleri, Jandarma Genel Komutanlığına (J.Gn.K.lığı) teslim edildi. Teslimatlar, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) personelinin katkılarıyla Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilen biyomekanik testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından yapıldı. SSB, gelişmeyi 19 Nisan’da duyurdu.

Projeyle, J.Gn.K.lığı envanterindeki mini balistik kalkanların, personel tarafından ergonomik şekilde taşınmasını sağlayacak ve özgün bir iç mekanizmaya sahip bir sistem geliştirildi. Temelde kalkanın asılabileceği bir kol vazifesi gören sistem, balistik kalkanın ağırlığını, doğrudan personelin gövdesine aktarıyor. Böylece personel, kalkanın ağırlığını kolu ile taşımak zorunda kalmıyor. Sistem bu sayede, 14 kilogram ağırlığındaki balistik kalkanın, dengeli ve ergonomik şekilde ve baş hizasında taşınmasına imkân veriyor. Personelin daha uzun süre kalkan taşımasını sağlayan sistem, hafif tasarımıyla yatay eksende 24 santimetre hareket kabiliyeti sağlıyor. BALA KTS-14 ile ayrıca, kalkan üzerinde bulunan silah yuvası da daha etkili şekilde kullanılabiliyor. Bu sayede personel, daha isabetli atışlar yapabiliyor. Sistem, kalkanın tüm ağırlığını taşıdığı için örneğin şarjör değiştirilmesi gibi bir ihtiyaç doğduğunda, personel iki elini de serbestçe kullanabiliyor. Acil bir durum halinde ise kalkan sistemden hızlıca ayrılarak yere bırakabiliyor. Kalkan sistemden ayrıldıktan sonra, sistemin yük taşıyan kolu başka birinin yardımı gerekmeksizin kolayca personelin sırtına doğru katlanarak, personelin araca binişine müsaade ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Güvenlik güçlerimize sahada hızlı ve kolay kullanım sağlayan sistemler geliştirmeye devam ediyoruz. Biyomekanik sistemle balistik kalkanı daha ergonomik ve etkili hale getiren BALA KTS-14 sisteminin geliştirmesinde emeği olanları kutluyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.