Ana Sayfa Haberler Roketsan Ürünlerinin Bangladeş’e İhracatı için Anlaşma İmzalandı

Roketsan Ürünlerinin Bangladeş’e İhracatı için Anlaşma İmzalandı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 29 Haziran’da, Roketsan’ın çeşitli ürünlerinin Bangladeş’e ihraç edildiğini duyurdu. İhracat faaliyetlerine ilişkin sözleşme, Türkiye ile Bangladeş arasında akdedilen Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında imzalandı.

MSI Dergisi’nin 191’inci sayısında yayınlanan söyleşisinde, Bangladeş’in tarihteki Savunma Ataşesi Tuğgeneral Md Tariqul Alam Tariq, Türkiye’den sektör firmalarının Bangladeş’te yürüttükleri projeler hakkında şunları söylemişti: “Pek çok Türk savunma sanayisi firması, Bangladeş Silahlı Kuvvetlerinin satın alım faaliyetleri ile ilgili olarak, Savunma Alımları Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıyor. Geçmişte, Bangladeş Silahlı Kuvvetleri Savunma Alımları Genel Müdürlüğünün açtığı ihaleler ya da hükümetler arası (G2G) sözleşmelere dayalı doğrudan alımlar yoluyla çok çeşitli savunma donanımları tedarik etmişti. Yakın geçmişte ise Bangladeş Kara Kuvvetleri; Otokar’dan Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç, Taktik Araç ve Komuta Aracı gibi çeşitli tiplerde hafif zırhlı araç alımı yaptı. Geçtiğimiz yıl, Bangladeş Kara Kuvvetleri ile Roketsan arasında, Bangladeş Kara Kuvvetlerinin Çok Namlulu Roketatar Sistemi ihtiyacına yönelik bir tedarik sözleşmesi imzalandı. Bu proje, halen devam ediyor. Ayrıca Bangladeş; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin, hâlihazırda çeşitli Türk savunma sanayisi firmalarından tedarik etmekte ve üzerinde değerlendirme yapmakta olduğu pek çok diğer savunma ürünü de mevcut.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.