Ana Sayfa Haberler SSB Duyurdu: ULAQ SİDA Denizaltı Savunma Harbi de İcra Edebilecek

SSB Duyurdu: ULAQ SİDA Denizaltı Savunma Harbi de İcra Edebilecek

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve ARES Tersanesi ile Meteksan Savunma ortak girişimiyle yürütülen ULAQ SİDA Projesi’nde bota yeni kabiliyetler kazandırıldı. Bu kapsamda ULAQ SİDA, denizaltı savunma harbi de icra edebilecek. Gelişmeyi, SSB, 11 Aralık’ta duyurdu.   

SSB tarafından yürütülen ULAQ SİDA Projesi’nde mevcut ULAQ aracının dört deniz durumunda kısıntısız seyir yapabilmesi amacıyla botun boyu uzatıldı, tam otonomi görevi icra edebilmesi için sensör sayısı arttırıldı, yer kontrol istasyonu hem limandan hem de gemiden kullanılabilecek şekilde portatif çanta olarak tasarlandı, üzerinde yer alan stabilizasyon sistem sayısı ve faydalı yük taşıma kapasitesi artırıldı. Proje kapsamındaki teslimatın 2023 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

ULAQ SİDA, yeni versiyonunda; yeni silah, torpido ve füze sistemleriyle güçlendirilecek. Entegre edilecek sensörlerle aracın otonomi algoritması daha üst seviyeye taşınacak.

İstihbarat, Keşif ve Gözetleme, Su Üstü Harbi ve Denizaltı Savunma Harbi görevlerini insansız ve otonom olarak icra edilebilmesi amacıyla geliştirilen ULAQ SİDA’nın; hafif, dayanıklı ve onaylı kompozit gövdesi, aktif/pasif stabilizasyon sistemleri, EO/IR geniş açılı seyir kamerası, uydu haberleşme yeteneği, hassas manevra yeteneği ve tam otonomi özellikleri dikkat çekiyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir proje kapsamında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “ULAQ SİDA’ya yeni kabiliyetler kazandırıp tam otonom hale getiriyor, denizaltı savunma  harbi icra edecek şekilde geliştiriyoruz. Hedefimiz yerli motor, 12.7 mm UKSS, torpido, L-UMTAS füzesi, komuta kontrol yazılımı, haberleşme sistemi, kamera ve sonar sistemiyle yüzde 90 yerlilik!”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.