Ana Sayfa Haberler FNSS’nin Gölge Süvarisi Envantere Girmeye Hazırlanıyor

FNSS’nin Gölge Süvarisi Envantere Girmeye Hazırlanıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı ile FNSS arasında Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı Seri Üretim Niyet Beyanı, 9 Kasım’da düzenlenen İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni’nde imzalandı.

Niyet Beyanı, FNSS tarafından geliştirilen ağır sınıf insansız kara aracı ailesi Gölge Süvari’yi konu alıyor. İlk aşamada, farklı konfigürasyonlarda 5 adet Gölge Süvari’nin geliştirilmesi planlanıyor.

M113 platformu üzerine inşa edilen Gölge Süvari ailesi, uzaktan komuta edilebiliyor veya otonom olarak hareket edebiliyor. Aynı zamanda, gerektiği durumlarda bir sürücü tarafından, klasik bir zırhlı muharebe aracı gibi de kullanılabiliyor. Göreve uygun faydalı yüklerin entegrasyonuna imkân veren bir tasarıma sahip olan araçlar, ateş desteği ve lojistik destek gibi bir dizi görevi yerine getirebiliyor.

Araç ailesinin, önümüzdeki dönemde, FNSS tarafından geliştirme çalışmaları devam eden otonomi kiti ile donatılması hedefleniyor. Böylece aracın keşif, lojistik, ikmal ve istihkâm görevlerini, çeşitli otonom kabiliyetlerle yerine getirebilmesi mümkün olacak. Bu kabiliyetler arasında; devriye, takip, üsse geri dönüş gibi manevralar yer alacak.

Gölge Süvari’ye, FNSS’nin SABER-25 kulesi de entegre edilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.