Ana Sayfa Haberler SSB, Geleceğin Harekât Ortamını Şekillendirecek Teknoloji Çalıştayı (GHOST) Tanıtım Toplantısı Düzenledi

SSB, Geleceğin Harekât Ortamını Şekillendirecek Teknoloji Çalıştayı (GHOST) Tanıtım Toplantısı Düzenledi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), 3 Mayıs’ta, Ankara’da, Geleceğin Harekât Ortamını Şekillendirecek Teknolojiler Çalıştayı (GHOST) Tanıtım Toplantısı düzenledi. Çalıştay’ın bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

GHOST Çalıştayı ile son günlerde TCG ANADOLU, HÜRJET, KAAN, KIZILELMA gibi milli ürünlerle dünya markası haline gelen Türk savunma ve havacılık sanayisi ekosisteminin çığır açıcı teknoloji sahipliği ile oyun kurucu olarak geleceğe hazır hale getirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, geleceğin harekât ortamının hayal edildiği kurgulardan, oyun değiştirici konseptlere, oyun değiştirici ürünlere ve sahada taktik üstünlüğe ulaşılması hedefleniyor. Böylece Türk savunma ve havacılık sanayisi için 2050 sonrasındaki harekât ortamına ışık tutacak kurgular ve konseptler oluşturulması planlanıyor.

Toplantıda, ASELSAN başta olmak üzere TÜBİTAK, TUSAŞ, Roketsan, HAVELSAN ve STM katılımlarıyla geleceğin harekât ortamının resmini çizerek, yeni teknolojilerin ortaya çıkarılması amacıyla düzenlenecek çalıştay kapsamında yarışma çağrısı açıldı. Yarışmaya, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, savunma ve havacılık sanayisi firmaları çalışanları ve araştırma üniversitelerinde görev alan akademisyenlerin katılabileceği belirtildi.

12 Haziran 2023 tarihine kadar başvuruların süreceği yarışmanın ilk aşama sonuçları Temmuz ayı içerisinde açıklanacak. İkinci aşamaya geçmeye hak kazanan kurgu sahiplerine eğitim verilecek ve tekrar senaryolarını gözden geçirmeleri için fırsat tanınacak. İkinci aşama sonuçlarıysa Eylül ayında yapılacak olan ödül töreni ile açıklanacak. En iyi altı kurguya ödüller verilecek. Bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanan çalıştay kapsamında Kasım ayı içerisinde en iyi kurgulardan konseptlerin belirleneceği, bu konseptlerin çoklu parametreli simülasyonlarla zenginleştirilerek teknoloji konularının çıkarılacağı teknoloji belirleme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Toplantıya, Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, STM Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Murat Kurtuluş ile TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özkan Altay’ın yanı sıra; Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, firmalar, araştırma enstitüleri ve üniversite temsilcileri katıldı.

Prof. Dr. İsmail Demir, toplantıda yaptığı konuşmada, “GHOST’u Türk savunma sanayinin ufkunun ulaştığı noktayı göstermesi açısından önemli görüyorum. Üniversitelere ve sektörümüze burada önemli görevler düşüyor. Çok geniş bir iş birliği ortamı oluşturmalıyız. Geleceğin Harekât Ortamını Şekillendirecek Teknolojiler Çalıştayı Türkiye Yüzyılı vizyonuna büyük katkı sunacak. Bize geniş bir vizyon sunacağına inandığım bu projenin geniş bir yol haritasıyla devamının gelmesini diliyorum” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.