Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı SEYDİALİREİS’in Komuta Kontrol Sistemini de Teslim Etti

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı SEYDİALİREİS’in Komuta Kontrol Sistemini de Teslim Etti

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında inşa edilen REİS sınıfı denizaltılar için geliştirdiği Komuta Kontrol Sistemi’ni, projenin 5. denizaltısı olan SEYDİALİREİS’e kurulması için Gölcük Tersanesi Komutanlığına gönderdi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi 8 Ocak’ta duyurdu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (Dz.K.K.lığı) ihtiyaçları kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan YTDP’de, denizaltıların inşası sürerken, alt sistemlerin entegrasyonu da devam ediyor.

Daha önce projedeki ilk 4 denizaltı için Komuta Kontrol Sistemlerinin teslimatı ve kabulü yapılmıştı. HAVELSAN, 5. denizaltı için de sistemin kurulumunu ve fabrika kabul testlerini tamamladı. Testler, SSB ve Dz.K.K.lığı personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

HAVELSAN, proje kapsamında, Komuta Kontrol Sistemi’nin yanında farklı sistem ve yazılımların geliştirilmesinde de rol oynuyor. Örneğin REİS sınıfı denizaltılarda HAVELSAN’ın geliştirdiği Savaş Yönetim Sistemi kullanılıyor. Ayrıca, Komuta Kontrol Sistemi’nin yazılımının konfigürasyon yönetimi, sistem entegrasyonu ve testleri de HAVELSAN sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Bu süreçler HAVELSAN’ın Ankara’daki tesislerinde kurulan ve denizaltılardaki donanım ve yazılımların bir kopyasının yer aldığı Karaya Konuşlu Test Sistemi’nde (KKTS) yürütülüyor.

Denizaltıların başka bir bileşeni olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) de HAVELSAN tarafından geliştirildi. Gerçek zamanlı olarak çalışan bir gömülü yazılım teknolojisi kullanan DBDS, denizaltı bünyesindeki 105 farklı birimin birbiri ile kesintisiz iletişimini sağlıyor.

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin birinci gemisi PİRİREİS de dahil olmak üzere, ilk 4 denizaltı için Komuta Kontrol Sistemleri’nin teslimatını tamamlamıştı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.