Ana Sayfa Haberler Hisar A+ Muayene Kabul Atış Testinin Detaylarını, SSB Açıkladı

Hisar A+ Muayene Kabul Atış Testinin Detaylarını, SSB Açıkladı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), 4 Mayıs’ta Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından duyurulan HİSAR A+’nın muayene kabulleri kapsamında yapılan atış testinin detaylarını açıkladı.

3 Mayıs’ta gerçekleştirilen söz konusu atış testi sırasında, tam otonom olarak görev yapabilme kabiliyetine sahip olan ve üzerinde bütün sensörleri, komuta kontrol ve atış kontrol sistemlerini ve füzeleri barındıran Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Otonom HİSAR A+) kullanıldı. Aksaray Atış Alanı’nda gerçekleştirilen bu testlere, SSB, MSB ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden yetkililerin yanı sıra ASELSAN ve Roketsan temsilcileri katıldı.

HİSAR A+’nın daha önce gerçekleştirilen ve 9 Mart’ta duyurulan atış testleri sırasında ise Atış İdare Cihazı ile birlikte koordineli şekilde çalışan Füze Fırlatma Sistemleri kullanılmış ve başarılı geçen testlerin ardından sistemler envantere girmişti.

Paletli araç üzerine şekillendirilen Otonom HİSAR A+, zırhlı birlikler ile mekanize birliklerin alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak. Otonom HİSAR A+ dik atım kabiliyeti sayesinde, 360 derece koruma sağlıyor. Radar, elektro optik sensörler, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri ve füzeler tek bir zırhlı paletli araç üzerinde bulunduğu için, platform, başka herhangi bir unsura ihtiyaç duymadan kendi başına görev yapabiliyor. Platform ayrıca, takım halinde veya üst komuta kontrol unsurları ile birlikte çalışabiliyor. Otonom HİSAR A+’nın öne çıkan diğer özellikleri şu şekilde sıralanıyor:

  • 3 boyutlu arama radarı ile hedef tespiti ve takibi
  • 4 adet füze taşıma kabiliyeti
  • 4 Adet füzeyi 4 ayrı hedefe, ardışık ateşleme yeteneği
  • Veri bağı ile ara safha güdüm kontrolü
  • Kızılötesi arayıcı başlık ile son safha terminal güdüm
  • Hedef değerlendirme ve hedef sınıflandırma yeteneği
  • 3’lü takımlar halinde komuta kontrol yeteneği
  • Balistik koruma

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.