Ana Sayfa Haberler SSB ile Tawazun’un İlk Buluşması Abu Dabi’de Gerçekleşti

SSB ile Tawazun’un İlk Buluşması Abu Dabi’de Gerçekleşti

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Tawazun Konseyi arasında savunma projeleri ve ortak yol haritasının geliştirilmesi dahil çeşitli konuların ele alındığı ilk çalışma grup toplantısı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de yapıldı. Toplantı, temmuz ayında SSB ile Tawazun Konseyi arasında, savunma alanında stratejik iş birliğine ilişkin Mutabakat Zaptı’nın (MoU) imzalanmasının ardından ilk kez gerçekleşti. Buluşmada, satın alma süreçleri ve savunma ekosistemleri hakkında görüş alışverişini kolaylaştırarak, daha derin iş birliği programlarının ve paylaşılan teknoloji yönetimi fırsatlarının temeli atılmış oldu.

Planlar Uygulamaya Geçirilecek

Tawazun Konseyi CEO’su Muammer Abdulla Abushehab,”Bu çalışma grup toplantısı BAE ile Türkiye arasında imzalanan kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşmasının önemli bir örneğidir. Anlaşma, stratejik ortaklığımızı ilerletme ve savunma sektöründe karşılıklı yarar sağlayan yolları keşfetme konusundaki kararlılığımızı temsil ediyor. İkili ilişkilerimizin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak olan toplantıda hazırlanan planların uygulanması konusunda çalışmaya istekliyiz.” dedi.

İkinci Toplantı 2024’te Türkiye’de

Tawazun Konseyi Operasyonlar CEO’su Shareef Al Hashmi de “Bu ilk çalışma grubu toplantısının başarılı bir şekilde sonuçlanması, devam eden stratejik öneme sahip bir ortaklığa zemin hazırladı. İki ülke, bu toplantıda kaydedilen ilerlemeyi, 2024 yılında Türkiye’de yapılması planlanan bir sonraki toplantıda daha da ileriye taşıma taahhüdünde bulundu.” ifadelerini kullandı. Tawazun Konseyi’nin bölgedeki ana ortakları olduğunu vurgulayan SSB Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker ise, “SSB olarak BAE’deki kardeşlerimizle ilişkilere büyük önem veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.