Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. İsmail Demir: “MKE’nin Faaliyetlerini Daha İleri Aşamalara Taşıyacağının İşaretlerini Burada Gördük.”

Prof. Dr. İsmail Demir: “MKE’nin Faaliyetlerini Daha İleri Aşamalara Taşıyacağının İşaretlerini Burada Gördük.”

Beraberindeki heyetle, Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş.’nin (MKE) Ankara Elmadağ’daki ve Kırıkkale’deki tesislerini ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma sanayisinin ana amiral gemilerinden birisi olarak MKE’nin faaliyetlerini daha ileri aşamalara taşıyacağının işaretlerini burada gördük.” şeklinde konuştu. 2 Şubat’ta gerçekleştirilen ziyarete, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de katıldı.

Prof. Dr. Demir ve beraberindeki heyet, ilk olarak MKE Elmadağ Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nı ziyaret etti. Demir burada, uçak mühimmatlarında ve kompozit roket yakıtlarında hammadde olarak kullanılan RDX, HMX ve CXM tipi patlayıcıların üretimini yapan Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, Prof. Dr. Demir ve beraberindeki heyete, MKE tarafından üretilen ve Ar-Ge çalışmaları devam eden silah ve mühimmat projeleriyle ilgili brifing verdi.

Demir, Elmadağ’dan sonra MKE’nin Kırıkkale’de faaliyet gösteren fabrikalarına geçti. Mühimmat Fabrikası, Çelik Fabrikası, Ağır Silah Fabrikası ve Barut Fabrikası’nda devam eden yatırım ve üretim çalışmalarını inceledi. Fabrika müdürlerinden, geliştirilen ve üretimi devam eden ürünler hakkında bilgi aldı.

Başkan Demir ayrıca, yurtdışına bağımlılığı sonlandıran Modüler Barut Üretim Tesisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından itibaren mühimmat ve tapa üretimi yapan Mühimmat Fabrikası ve Türkiye’nin en büyük serbest dövme pres tesisi inşaatının bulunduğu Çelik Fabrikası’nda yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Demir, şunları söyledi: “Tabii, gördüğümüz şeyler gerçekten bizi memnun etti. Faaliyetler son derece verimli şekilde devam ediyor. MKE’nin A.Ş. olma sürecindeki geçiş döneminde, aslında çok olumlu faaliyetler ve değişiklikler de görmek bizim için memnuniyete verici. Burada yapılan faaliyetler, tabii ki Türkiye’nin silah ve patlayıcı sanayisi açısından çok önemli. Savunma sanayisinin ana amiral gemilerinden birisi olarak MKE’nin faaliyetlerini daha ileri aşamalara taşıyacağının işaretlerini burada gördük. Hep Beraber savunma sanayisinde yeni hamleler yapmak üzere bu yolculuğumuz devam edecek.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.