Ana Sayfa Haberler Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi 2021’de 10 Milyar Doların Üzerinde Ciro Yaptı

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi 2021’de 10 Milyar Doların Üzerinde Ciro Yaptı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk savunma ve havacılık sanayisinin 2021 yılında 10 milyar doların üzerinde ciro elde ettiğini söyledi. İstanbul Sanayi Odası ve SAHA İstanbul iş birliğinde, 17 Mayıs’ta düzenlenen 4. Savunma Sanayii Buluşmaları’nın açılışında konuşan Prof. Dr. Demir, sektörün performansına ilişkin çeşitli rakamları ilk kez açıkladı.

Prof. Dr. Demir, konuşmasında, şunları kaydetti: “Savunma ve havacılık sanayii sektör ciromuz 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak, pandemi öncesi rakamlara tekrar geri dönüş sağladı. Sektörümüzün aldığı yeni sipariş tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüzün Ar-Ge harcamaları ise önceki yıla göre yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 600 Milyon doları geçti. Bu yıl sonunda bu rakamların daha yukarılarda olmasını hedefliyoruz.

Savunma sanayii ürünlerimizi dünyanın ilgiyle takip ettiğini söyleyebiliriz. Ülkemiz savunma sanayii alanında artık bir pazar değil aktör konumuna gelmiştir. Bunun en büyük göstergesi ihracatımız diyebiliriz. Savunma sanayii ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170’e; İHA ve SİHA’lar, kara araçları, deniz platformları başta olmak üzere ihraç edilen ürün çeşidi 228’e çıktı. 20 yıl önce yıllık sadece 248 milyon dolarlık bir ihracatımız varken, 2021 yılını 3 milyar 224 milyon dolar gibi rekor bir seviyede kapattık. Bu yıl inşallah 4 milyar doların çok üstünde bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemiz genel ihracatının kilogram değeri 1,5 dolara yakınken, savunma ve havacılıkta bu rakam 70 doları buluyor. Savunma sanayiimizin ne denli kıymetli olduğunu buradan da anlayabiliriz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.