Ana Sayfa Haberler SSB, Kent Güvenlik Yönetim ve Plaka Tanıma Sistemleri için Ek Paket Sözleşmesi İmzaladı

SSB, Kent Güvenlik Yönetim ve Plaka Tanıma Sistemleri için Ek Paket Sözleşmesi İmzaladı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve Plaka Tanıma Sistemi ek paket sözleşmesi imzalandı. 11 Nisan’da duyurulan sözleşme kapsamında, 1.523 sabit kamera, 514 hareketli kamera, 11 lazer PTZ kamera ile 139 Plaka Tanıma Sistemi ve 200 Mobil Plaka Tanıma Sistemi ASELSAN tarafından üretilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyacına binaen, terörle mücadele, asayiş ve güvenliğe katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri ve Plaka Tanıma Sistemlerinin kurulumları gerçekleştiriliyor. Okullarda güvenli eğitim ortamının tesis edilmesi amacıyla çevre görüntüleme sistemlerinin kurulumları yapılıyor. Bununla birlikte milli olarak geliştirilen yazılımlar ile tüm sistemlerin tek bir merkezden yönetilmesi yeteneği Emniyet Genel Müdürlüğüne kazandırıldı.

Sistemlerin ülke çapında yaygınlaştırılması kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğünün ilave ihtiyaçlarına istinaden ek paketler için tedarik işlemleri SSB gerçekleştiriliyor. Bugüne kadar yaklaşık 44.000 kamera ve 9.000 adet plaka tanıma sistemi Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edildi. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan protokol kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarınca ihtiyaç bildirilen noktalar için güvenlik sistemleri ve plaka tanıma sistemleri tedarik edilmesi de proje kapsamına alındı.

SSB ile ASELSAN arasında imzalanan Ek Talep Paketi-4 kapsamında ise 1.523 adet sabit kamera, 514 adet hareketli kamera ve 11 adet lazer PTZ kamera ile 139 adet Plaka Tanıma Sistemi ve 200 adet Mobil Plaka Tanıma Sistemi tedarik edilecek. Bununla birlikte KGYS sistemleri üzerinde hatalı park yapan araçların tespitine yönelik ilave yetenekler de sisteme kazandırılacaktır. Sistemlerden alınan verimin arttırılması ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin saha işlerinin kolaylaştırılması kapsamında sahada görevli personel tarafından kullanılabilecek yaka kameraları tasarlanmış olup ihtiyaca yönelik geliştirmeler de devam ediyor. Sözleşmesi imzalanan bu paket ile birlikte tedarik edilen ürün ailesi akıllı ürün ailelerine dönüştürülüyor. Artık sahada sabotaj tespiti, yönlü çizgi geçişi, yönlü hareket tespiti, şüpheli nesne tespiti, kişi/trafik analizi ve hedef takibi yapabilen kameralar kullanılacak.

Proje ile birlikte; yüksek çözünürlüklü kameraların kullanımı ile terör ve güvenlik olaylarının hızlı ve etkin bir şekilde çözümlenmesi, plaka tanıma ve ikiz plaka tespit başarı oranlarının arttırılması, tek bir çatı yazılım ile tüm sistemlerin tek bir merkezden yönetilebilmesi konularında önemli kazanımlar edinildi.

Aynı zamanda Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerinden elde edilen video görüntülerinden anlamlı sonuçlar çıkaracak ve emniyet güçlerinin olayları daha hızlı çözmelerine katkı sağlayacak video analiz sistemi geliştirilme çalışmaları devam ediyor. Sistemin envantere alınması ile birlikte KGYS sistemlerinin asayiş ve güvenliğe olan katkısının arttırılması hedefleniyor. 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: “Emniyet Teşkilatımıza yeni teknolojiler kazandırmayı sürdürüyoruz. Kent Güvenlik Yönetim ve Plaka Tanıma Sistemimizi yeni teçhizatlarla yaygınlaştırıyor, ilave kabiliyetlerle geliştiriyoruz. Polis Haftası Kutlu Olsun.”

HAVELSAN’ın Sisteme Katkıları

Öte yandan HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay da sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Kent Güvenlik Yönetim Sisteminin IT altyapısı, Video Yönetim Sistemi, Plaka Tanıma Sistemi gibi yazılımları HAVELSAN tarafından geliştirilmektedir. Bu sayede kentlerimiz ve ülkemiz bugün eskisinden daha güvenli.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.