Ana Sayfa Haberler İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslim Edildi

İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslim Edildi

A.Şamil DEMİRSÖZ / s.demirsoz@savunmahaber.com

MELTEM III projesi kapsamında, ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Savunma Sanayii Başkanlığının 10 Mart’ta yaptığı basın açıklamasında, bu yıl içinde, ilave bir Deniz Karakol Uçağı ile bir adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlandığı da ifade edildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir gelişmeye ilişkin açıklamasında şunları kaydetti: “Mavi Vatan’da milli çıkarlarımızı korumak için Savunma Sanayii olarak her zaman görev başındayız. Savunma sanayiimiz bugüne kadar Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerini geliştirme hedefiyle birçok sistemi hazır hale getirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın muharebe ve lojistik sahada gücüne güç katacak birçok hava, deniz, denizaltı ve lojistik projesi de devam ediyor. MELTEM III Projesi kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağımızı da teslim ettik. P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız Doğu Akdeniz ve Ege başta olmak üzere Mavi Vatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsuru olarak hizmet edecek. Yeni platformlarımızla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.”

Leonardo firmasının ana yükleniciliğinde yürütülen projeye, Türk savunma sanayisi de katılım sağlıyor. Proje kapsamında, TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri yerine getirilirken, ASELSAN tarafından sistem ve cihaz tedariki gerçekleştiriliyor. Mevcut olan Deniz Karakol Yer İstasyonu ise yine proje kapsamında HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi. MilSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemlerinin yer aldığı uçaklarda, Thales tarafından sağlanan radar, Elektronik Destek Tedbirleri (EDT) ve akustik görev sistemleri bulunuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.