Ana Sayfa Haberler SSB’den Yılın Son Gününde VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi Teslimatı

SSB’den Yılın Son Gününde VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi Teslimatı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 2021’in son gününde yaptığı bir duyuruyla VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi’nin Elektronik Taarruz (ET) sürümünün, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ilk kez teslim edildiğini açıkladı.

VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi, Elektronik Destek (ED) sürümü ve ET alt sürümü olmak üzere iki üründen oluşuyor. Bunlardan ED sürümü, muhasım radar ve radar güdümlü sistemlerin tespiti ve bu sistemlere ait teknik parametrelerin çıkarılmasını sağlıyor. ET sürümü ise hedef sistemlerin sahadaki etkinliğini azaltmak veya yok etmek için elektronik saldırı gerçekleştiriyor. Hedef sistemlerin, dost unsurları tespitini de engelleyebilen ET sürümü ayrıca, hedeflerin dost unsurlara karşı güdüm yeteneklerinin engellenmesini ve zayıflatılmasını sağlıyor veya bu sistemlere yanlış bilgi iletilmesine sebep oluyor. Milli yazılım ve donanım altyapısına sahip VURAL, taktik tekerlekli araç üzerinde yer alıyor. VURAL’ın öne çıkan diğer özellikleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Yüksek çıkış gücü
  • Gelişmiş ET teknikleri
  • Birden çok radara eş zamanlı olarak taarruz edebilme

VURAL, Savunma Sanayi Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde geliştirildi ve ED sistemlerinin teslimatları 2020-2021 döneminde tamamlandı. VURAL ET sistemlerinin ilk paketinin kabul faaliyetlerinin de tamamlanmasıyla VURAL, tüm yetenekleriyle göreve başlamış oldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.