Ana Sayfa Haberler SSB Öncülüğünde Düzenlenen, İnsansız ve Otonom Kara Araçları Geliştirme Yarışması’nda, Katılımcılar Kabiliyetlerini Sergiledi

SSB Öncülüğünde Düzenlenen, İnsansız ve Otonom Kara Araçları Geliştirme Yarışması’nda, Katılımcılar Kabiliyetlerini Sergiledi

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) düzenlediği ROBOİK yarışmaları devam ediyor. Bunlardan biri olan İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması, 27-28 Ağustos’ta, SSB’de yapıldı.

İKA Geliştirme Yarışması’na, Öğrenci ve Bağımsız Katılımcılar kategorisinde 78, Küçük Ölçekli İşletmeler kategorisinde 8 başvuru yapıldı. Projeleri; SSB, akademisyenler ve savunma sektörü çalışanlarından oluşan 20 kişilik jüri heyeti değerlendirdi. Değerlendirmelerin sonucunda; 14 farklı üniversiteden 20 öğrenci takımı ve 9 bağımsız katılımcı ile 5 küçük ölçekli işletme takımı finalde yarışmaya hak kazandı.

Final yarışmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ile akademisyenler ve savunma sektörü çalışanlarından oluşan 26 kişilik danışma kurulu tarafından belirlenen otonom görevler içeren senaryolara odaklanıldı.

Bu kapsamda, Öğrenciler ve Bağımsız Katılımcılar Kategorisi için; Meskûn Mahal, Kurtarma ve İmha, Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisi için de Haritalama, Throwbot ve Offroad görevleri belirlendi. Yarışmacılardan belirleyecekleri 1 alanda kabiliyetlerini göstermeleri istendi. Serbest Kategori ise prototipi, ürünü veya kabiliyeti olan herkesin gösterim yapabilmesine imkân tanındı.

Yarışma ile ilgili önemli bir detay da yarışmaya katılan öğrenci ve bağımsız katılımcılardan oluşan takımlara algoritmalarını gerçekleştirecekleri platform desteği ve küçük ölçekli işletmelere ise maddi destek sağlanması oldu.

 

Yarışmada, dereceye girenlere ödülleri, 17-22 Eylül tarihleri arasında, İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST 2019’da verilecek.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yarışmayla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “ROBOİK yarışmalarıyla; yetenekli gençlerimizin ve küçük ölçekli firmalarımızın savunma sektörüne aşinalığının kazandırılması, teknolojinin bu alanında Türkiye çapında bilinilirliğinartırılması, teknolojik açıdan yenilikçi fikirlerin ortaya çıkarılması ve bu fikirlerin somut ürünlere dönüştürülmesini amaçlıyoruz. Fikri olan herkese ulaşma yaklaşımıyla başlattığımız ROBOİK yarışmalarının; yerli ve milli hassasiyetle yürüttüğümüz savunma sanayi çalışmalarımıza ve ileri teknoloji alanındaki projelerimize önemli katkıları olacaktır. Yarışmaya başvuran bütün üniversite öğrencilerimize, katılımcılara ve işletmelere teşekkür ediyor, finale kalan ve dereceye giren yarışmacılarımızı tebrik ediyorum.”

 1,228 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.