Ana Sayfa Haberler SSB, Grafen ve İki Boyutlu Malzeme Teknolojileri için Odak Noktalarını Belirledi

SSB, Grafen ve İki Boyutlu Malzeme Teknolojileri için Odak Noktalarını Belirledi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından hayata geçirilen Grafen ve İki Boyutlu Malzeme Odak Teknoloji Ağı (OTAĞ) çalışması, 24 Ocak’ta düzenlenen Kapanış Toplantısı ile tamamlandı. Toplantıya Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak’ın yanı sıra TÜBİTAK’tan, çeşitli üniversitelerden ve sektör firmalarından temsilciler katıldı.

Bu konudaki OTAĞ faaliyetleri kapsamında;

  • Elektronik/Optoelektronik,
  • Kompozitler, Koruyucu Kaplamalar ve Boyalar ve
  • Enerji

olmak üzere 3 ayrı alanda odak çalışma grubu oluşturuldu. Bu gruplar, hâlihazırda üzerinde çalışılmakta olan ve gelecekte çalışılması planlanan alanları belirleyerek bir yol haritası çıkardı. Kapanış toplantısında ise çalışmanın sonuçları duyuruldu.

Prof. Dr. Demir, toplantıda yaptığı konuşmada; “Özellikle savunma ve uzay sektörlerinde faydalı yüklerin artışı için sistemlerin hafifletilmesi oldukça kritiktir. Bununla birlikte, görünmezlik, balistik koruma ve enerji sistemlerinin verimliliği muharebe sahasında üstünlük sağlayan diğer kabiliyetlerdendir. Bu kabiliyetleri sağlamak için gerekli olan malzemelerin savunma sektörüne satışında yurt dışı kaynaklar tarafından ciddi kısıtlamalar getirildiği görülmektedir. İleri teknoloji ihtiyacı ve söz konusu kısıtlamalardan dolayı ülkemizin bu teknolojileri bir yol haritası özelinde ele alması elzemdir. Savunma Sanayii Başkanlığının önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği projelerde grafen ve iki boyutlu malzemelerin önemli bir yer alacağı değerlendirilmektedir. Dünyada gelişen ve gelecek vadeden malzeme teknolojileri incelendiğinde, grafen ve iki boyutlu malzeme teknolojilerinin uygulamaya yönelik Ar-Ge çalışmalarının hızla arttığı da gözlemlenmektedir. Bizim de ülke olarak bu gelişen teknolojiyi dünya ile eşzamanlı olarak takip etmek için 54 üniversiteden 114 akademisyen, 19 firmadan 91 yetkin personel ve çeşitli araştırma merkezlerinden toplam 248 katılımcıyla Grafen ve İki Boyutlu Malzeme OTAĞ çalışması tamamlanmıştır. Burada dikkat çekmek istediğim bir husus da artık sadece günümüz ihtiyaçlarını karşılamaktan bir adım öteye gidip gelecekte fark oluşturacağını düşündüğümüz alanlara da odaklanmaya başladığımızdır.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.