Ana Sayfa Haberler HİSAR Projelerinden 2 Müjde Birden Geldi

HİSAR Projelerinden 2 Müjde Birden Geldi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 10 Temmuz’da, HİSAR projelerine ilişkin iki önemli gelişmeyi duyurdu. Bunlardan ilki HİSAR A+ Hava Savunma Füze Sistemi’nin, tüm unsurlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edilmesi oldu. Diğer gelişme ise HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi’nde yaşandı. Harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha eden HİSAR O+, seri üretime geçme aşamasına geldi.

Prof. Dr. Demir, HİSAR sistemlerine dair gelişmeleri, sosyal medya hesabından “HİSAR’dan iki müjde birden! HİSAR A+ sistemi tüm unsurlarıyla teslim edildi! Harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha eden HİSAR O+ ise seri üretime geçiyor! Hayırlı olsun. Durmak Yok Yola Devam!” ifadeleriyle duyurdu.

HİSAR Hava Savunma Sistemleri, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan projeler kapsamında, ASELSAN ve Roketsan’ın iş birliğinde, yerli ve milli olarak geliştirildi. Füzelerde kullanılan harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE imzası taşıyor. 360 derece etkinliğe sahip bu sistemler, 6 hedefe aynı anda angaje olup ateşleme yapabiliyor. HİSAR A+ sisteminin önleme menzili 15 km, HİSAR O+ sisteminin önleme menzili ise 25 km.

Her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip HİSAR sistemleri; savaş uçakları, helikopterler, havadan karaya füzeler ve seyir füzeleri ile silahlı veya silahsız insansız hava araçlarına (SİHA/İHA) karşı etkili oluyor.

HİSAR A+ projesinde, Atış İdare Cihazı ile koordineli çalışan Füze Fırlatma Sistemleri ve füzelerin envantere girdiği, SSB tarafından, 9 Mart’ta duyurulmuştu. Ardından, 4 Mayıs’ta, tek başına görev yapabilecek şekilde gerekli tüm alt sistemleri üzerinde bulunduran Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nin (Otonom HİSAR A+), muayene kabulleri kapsamında atış testlerinin yapıldığı duyurulmuştu. Prof. Dr. Demir, 10 Temmuz’da ise Otonom HİSAR A+’nın envantere girdiğini duyurdu. Böylece HİSAR A+ sisteminin tüm unsurları TSK’ya teslim edilmiş oldu.

Otonom HİSAR A+, zırhlı birlikler ile mekanize birliklerin alçak irtifa hava savunma görevini icra edecek. Sistem, zorlu arazi şartlarında hareket edebilme, hızlı mevzi değiştirebilme ve tek başına görev yapabilme kabiliyetlerinin yanında, kısa reaksiyon süresi ile ön plana çıkıyor.

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi

HİSAR O+ sistemi ise dağıtık ve esnek bir mimariye sahip ve bu sayede nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edebilecek. HİSAR O+, batarya ve tabur seviyesinde teşkilatlanabilecek alt yapıya sahip. Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem, Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze ve RF Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.