Ana Sayfa Haberler Roketsan’ın Geliştirdiği ATMACA, İlk Kez Bir Gemi Hedefini Vurdu

Roketsan’ın Geliştirdiği ATMACA, İlk Kez Bir Gemi Hedefini Vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Haziran’da, Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Satıhtan Satıha Güdümlü Mermi’nin, yapılan bir test atışı kapsamında, ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardığını açıkladı. Açıklamada, söz konusu testin, envantere giriş öncesinde yapılan son test olduğu bilgisi yer aldı. ATMACA, MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen TCG KINALIADA’dan (F-514) ateşlendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi, test atışı öncesinde, TCG KINALIADA’ya geçti. Gemide, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu tarafından karşılanan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi’ne, faaliyete ilişkin brifing verildi. Brifingin ardından, geminin Savaş Harekât Merkezi’ne geçen Bakan Akar ve heyet, atışı, buradan takip etti. Atış öncesinde gerekli önlemlerin alındığı, atışın belirlenmiş sahada yapıldığı, saha emniyetinin tamamen sağlandığı belirtildi.

Atış senaryosu kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca hurdaya ayrılan bir gemi hedef olarak kullanıldı. Bakan Akar’ın talimatının ardından TCG KINALIADA’dan yapılan atışla söz konusu gemi tam isabetle vuruldu. Bölgedeki uçaklardan aktarılan görüntülerle atışın her anı, harekât merkezinden takip edildi. Füzenin tam isabetle hedefle buluştuğu an, Savaş Harekât Merkezi’nde büyük coşkuyla karşılandı.

Başarılı atışın ardından telsizle personele hitap eden Bakan Akar, “Sizleri kutluyorum. Bundan sonra da aynı şiddet ve tempoda çalışmaya devam ederek inşallah daha nice başarıları yaşayacağız.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.