Ana Sayfa Haberler SSB Modeli, Sağlık ve Bilişim Sektörlerine Örnek Olacak

SSB Modeli, Sağlık ve Bilişim Sektörlerine Örnek Olacak

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, savunma ve havacılık sanayisinin son yıllarda gösterdiği başarıyı, diğer sektörlere de taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Savunma Sanayii Başkanlığında (SSB), 8 Eylül’de gerçekleştirilen bir imza törenine katılan Bakan Yardımcısı Dr. Yavilioğlu, SSB’yi örnek alan bir model ile iki yeni sanayi başkanlığı kurulacağını ifade etti. Dr. Yavilioğlu, kurulacak kurumların adını, Sağlık Endüstrileri Başkanlığı ile Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı olarak açıkladı. Her iki kurum da Cumhurbaşkanlığına bağlı olacak.

Savunma ve havacılık sanayisinin 2020’de 11 milyar dolarlık ciroya ve 3 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaştığını belirten Dr. Yavilioğlu, şu şekilde devam etti: “Aslında savunma sanayisi mevcut yönetişim mekanizması ile de bizim için çok iyi bir rol model oldu. Şunu çok net gördük ki kamunun alım ve yönlendirme gücü doğru kullanıldığı takdirde, ihtiyaç olan alanlara aktarıldığı takdirde, hedefi tam 12’den vurabiliyoruz. Savunma alanında kaydettiğimiz bu başarıyı, sanayinin diğer alanlarında da artık göstermek istiyoruz. İşte buradan hareketle 12 Mart’ta Ekonomi Reformları Paketimiz açıklandı. Bu reform programı içerisinde, çok önemli iki başlığımız vardı. Bu başlıklar, kendisine örnek olarak savunma sanayisini alıyor. Nedir bunlar? Sağlık Endüstrileri Başkanlığı ile Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı. Biz bunları kurmayı hedefliyoruz. Kurulacak bu 2 yeni başkanlık ile ilaçtan aşıya, medikal cihazlardan biyoteknolojik ürünlere, yapay zekâ temelli yazılımlardan çip üretimine varıncaya dek, pek çok stratejik ürünün, yurt içi imkanlarla ve rekabetçi bir şekilde geliştirilmesini ve üretilmesini destekleyeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.