Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz, SAR 762 MT Makineli Tüfeklerin İlk Teslimatını, Jandarma Genel Komutanlığına Yaptı

Sarsılmaz, SAR 762 MT Makineli Tüfeklerin İlk Teslimatını, Jandarma Genel Komutanlığına Yaptı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 22 Haziran’da, Sarsılmaz tarafından geliştirilen SAR 762 MT makineli tüfeğin ilk teslimatlarının, Jandarma Genel Komutanlığına yapıldığını duyurdu. Prof. Dr. Demir, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Bir silah sisteminde daha dışa bağımlılığı bitiriyor, yerli ve milli üretimle güvenlik güçlerimizin kullanımına sunuyoruz.” İfadelerini kullandı. Paylaşımla birlikte yayınlanan videoda, silahın, EJDER YALÇIN aracı üzerindeki uzaktan komutalı silah sistemine entegre edildiğine dair görüntüler de yer aldı.
Sarsılmaz bu silahı, yurt içindeki kullanıcıların 7,62×51 mm çapındaki yerli bir makineli tüfek ihtiyacına yönelik olarak ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7,62×51 projesi kapsamında geliştirdi.

ALTAY Tankında Eş Eksenli Silah Olarak Kullanılacak
SAR 762 MT’nin 4 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A; uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.
SAR 762 MT’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50.000 atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25.000 atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı, 12 kg.

Hızlı Değiştirilebilir Namlu (QCB) ile Kesintisiz Atış
Tam otomatik olarak çalışan silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Şerit beslemesi, hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silah, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu (Quick Change Barrel / QCB) özelliğine de sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, ısınan namluyu, hızlı ve emniyetli bir şekilde yedek namluyla değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.

Tablo 3. SAR 762 MT’nin Teknik Özellikleri

ModelSAR 762 MT
TipiMakineli tüfek
Kalibre (mm)7,62×51
Çalışma şekliTam otomatik
Uzunluk (mm)1.200
Namlu uzunluğu (mm)547
Yükseklik (mm)250
Çalışma prensibiMekanizması açık pozisyonlu / gaz tahrikli
Besleme tipiŞerit (mayonlu mühimmat)
Besleme yönüSağdan veya soldan
Boş kovan atımıAlttan
Silah ağırlığı (aksesuarlar hariç, g)12.000
Namlu ağırlığı (g)
Namlu çıkış hızı (m/sn.)850
Dakikadaki atım hızı650 – 950
Azami menzil (m)3.725
Etkili Menzil (bölge hedefi, m)800 (çatal ayak ile)1.100 (üçayaklı sehpa ile)
Etkili Menzil (nokta hedefi, m)600 (çatal ayak ile)800 (üçayaklı sehpa ile)

 905 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.