Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz’ın 7,62 mm Makineli Tüfek Projesi Hız Kesmeden Sürüyor

Sarsılmaz’ın 7,62 mm Makineli Tüfek Projesi Hız Kesmeden Sürüyor

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 21 Şubat’ta, platformlar için 7,62 mm makineli tüfek geliştirilmesi projesinin devam ettiğini açıkladı. Prof. Dr. Demir’in açıklaması ile birlikte, Sarsılmaz’ın geliştirmekte olduğu 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT’nin görüntüleri yayınlandı. Paylaşımda, kalifikasyonu tamamlandıktan sonra teslimatına başlanacak bu silah ile 7,62 mm makineli tüfek konusunda dışa bağımlılığın bitirileceği bilgisi de yer aldı.

Sarsılmaz, SAR 762 MT ürün ailesini, Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı sözleşme kapsamında geliştiriyor. SAR 762 MT’nin, 4 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A; uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nda, ana silah ile eş eksenli makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.

Yukarıdan aşağıda, sırası ile SAR 762 M’nin, A, B, C ve D modelleri

SAR 762’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50.000 atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25.000 atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72 ˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı da 12 kilogram.

Hızlı Değiştirilebilir Namlu ile Kesintisiz Atış

Tam otomatik olarak çalışan bu silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Şerit beslemesi, hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silah, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğine de sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi aralıksız şekilde sürekli ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, ısınan namluyu, yedek namluyla hızlı ve emniyetli şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.

SAR 762 MT’nin Teknik Özellikleri

 SAR 762 MT
Silah TürüMakineli tüfek
Kalibre (mm)7,62×51
Çalışma şekliTam otomatik
Uzunluk (mm)1.200
Namlu uzunluğu (mm)547
Yükseklik (mm)250
Çalışma prensibiMekanizması açık pozisyonlu / gaz tahrikli
Besleme tipiŞerit (mayonlu mühimmat)
Besleme yönüSağdan veya soldan
Boş kovan atımıAlttan
Namlu ağırlığı (gr)
Namlu çıkış hızı (m/sn)850
Dakikadaki atım hızı650 – 950
Azami menzil (m)3.725
Etkili Menzil (bölge hedefi, m)800 (çatal ayak ile)1.100 (üçayaklı sehpa ile)
Etkili Menzil (nokta hedefi, m)600 (çatal ayak ile)800 (üçayaklı sehpa ile)

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.