Ana Sayfa Haberler SSB, Savunma Sanayisi Yapay Zekâ Yetenek Kümelenmesini Duyurdu  

SSB, Savunma Sanayisi Yapay Zekâ Yetenek Kümelenmesini Duyurdu  

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen, Savunma Sanayisi Yapay Zekâ Yetenek Kümelenmesi (SAYZEK) tanıtım töreni ve çalıştayı, 13 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşti. SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün katıldığı çalıştay, Millî Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), savunma ve havacılık firmaları, araştırma enstitüleri ile üniversite temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlendi. SAYZEK, savunma ve havacılık sanayisinde ihtiyaç olan yapay zekâ temelli çalışmaların, merkezi bir şekilde yönetilerek ileri noktalara taşımak amacıyla kurulan ve yapay zekâ kabiliyetlerine yönelik farkındalığı arttırarak, sektörün ihtiyaçlarını ortaya koyacağı yenilikçi çalışmalarla etkin bir çözüm üretmeyi hedefliyor.

“Yapay Zekâ Bilgiyi Güce, Veriyi Vizyona Dönüştüren Bir Değer”

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, konu hakkında yaptığı açıklamada; “Bizler, yapay zekâyı geleceği şekillendiren, bugünü dönüştüren, bilgiyi güce, veriyi vizyona dönüştüren bir değer olarak görüyoruz. Savunma ve havacılık sanayimizde ihtiyaç olan yapay zekâ temelli çalışmaları, merkezi ve bütünleşik bir yapıda yönetip yönlendirerek daha ileri noktalara taşımak amacıyla kurduğumuz SAYZEK, ekosistem içerisinde paydaşlar arası etkileşimi ve farkındalığı arttırarak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çalışmalarla etkin ve verimli çözümler üretecektir. Oluşacak sinerji; yapay zekâ teknolojisinin savunma sanayi ürünlerimizdeki kullanımını hızlı bir şekilde arttıracak, sektörümüzü yarınlara hazırlayacak çığır açıcı teknolojilerde de örnek alınan ülke konumuna yükseltecektir.” dedi.

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün

SAYZEK Hedefleri:

  • Yetenek matrisi oluşturulması
  • Odak alanlara yönelik iş birlikleri yürütülmesi
  • Sivil alandaki çalışmaların savunma ve havacılık sanayisine kazandırılması
  • Ürünleşme sürecinin hızlandırılması
  • Ortak altyapılar ve odak laboratuvarlar ile kaynakların verimli kullanılması
  • Farkındalık eğitimleriyle yapay zekâ bilinci oluşturularak yetenekli öğrencilerin sektöre kazandırılması

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.