Ana Sayfa Haberler Milli Muharip Uçak’ın Alt Sistemleri için Kritik Anlaşma

Milli Muharip Uçak’ın Alt Sistemleri için Kritik Anlaşma

Savunma Sanayii Başkanlığı, 14 Şubat’ta, Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin ana yüklenicisi olan TUSAŞ ile TRMotor’un, söz konusu platformun kritik alt sistemlerinin geliştirilmesi konusunda bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma kapsamında TRMotor, MMU için Yardımcı Güç Ünitesi (Auxiliary Power Unit / APU) ve Hava Türbinli Başlatma Sistemi (Air Turbine Start System / ATSS) geliştirecek. TUSAŞ ve TRMotor, daha önce de uçağın motorunun geliştirilmesi konusunda bir anlaşma imzalamışlardı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Milli Muharip Uçağımızın alt sistemlerinin de milli olarak geliştirilmesi, kritik teknolojilerde tam bağımsızlık hedefimizde önemli yer tutuyor. Milli sanayiimiz MMU’ya güç verecek, uçağımız gökyüzünde özgürce uçacak. TUSAŞ, TRMotor ve projede yer alan bütün firmalarımıza başarılar diliyorum.”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ise şunları söyledi: “Milli Muharip Uçak ülkemizin sadece muharebe uçağı ihtiyacını karşılamayacak. MMU aynı zamanda yeni nesil hava araçları üretebilmemiz için gerekli olan tüm yapıları da ülkemize kazandıracak ve havacılık sanayinin gelişmesi için katalizör görevi üstlenecek. Bugün TRMotor ile vardığımız anlaşma Türkiye’nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açmak için önemli bir adım olacak. Yerli ve milli 5’inci nesil savaş uçağımızın özgün ve yerli bir güce kavuşması için yeni bir adım atıyoruz. Başta savunma sanayimiz olmak üzere tüm milletimize hayırlı olsun.”

TRMotor Genel Müdürü Dr. Osman Dur ise şu şekilde konuştu: “Hava araçları motorları ve güç sistemleri, teknolojik ve stratejik anlamda Ülkemiz için oldukça kritik ve vazgeçilmez teknolojilerdir. Aynı zamanda malzeme, tasarım ve üretim anlamında; insan kaynağı ve teknoloji açısından kritik birikimler gerektirmektedir. Bu bilinçle, tasarım kabiliyetine sahip özgün hava araçları motorlarını geliştirmek üzere kurulan TRMotor, bir taraftan MMU özgün motoru için çalışmalarına devam ederken, diğer taraftan da bugün APU ve ATSS geliştirme projelerini başlatmıştır. Türkiye, bu zamana kadar yetiştirdiği insan kaynağı, mühendislik ve danışmanlık firmaları, üniversiteleri ve uluslararası iş birlikleri ile bu teknolojilere sahip olacak güçtedir. Bu hafta açıklanan Milli Uzay Programı ile havacılık, uydu ve uzay alanındaki çalışmalar da bu teknolojilerin geliştirilmesine ivme ve güç kazandıracaktır. Hiç şüpheniz olmasın ki uydu, uzay ve kara araçlarında olduğu gibi hava araçlarında da tamamen bağımsız, yerli ve milli motorlara sahip olacağız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.