Ana Sayfa Haberler SSB, Türkiye’nin, RF Teknolojilerindeki Yol Haritasını Planladı

SSB, Türkiye’nin, RF Teknolojilerindeki Yol Haritasını Planladı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen RF (radyo-frekans) Teknolojileri Yol Haritası Çalıştayı’nda tümdevre, kuantum, sinyal işleme, anten, pasif, katıhal, malzeme ve vakum konuları ayrıntılarıyla ele alındı. SSB tarafından, 26 Aralık’ta paylaşılan basın bültenine göre; Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekci’nin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu ve Meteksan Savunma ve BİTES gibi birçok özel sektör şirketi temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen çalıştayda 137 teknoloji konusu görüşüldü.

SSB, 2019-2023 Stratejik Planı çerçevesinde teknoloji kazanımı çalışmalarını bütüncül bir yaklaşımla planlanıyor, takip ediyor ve destekliyor. Güvenlik güçlerine sürpriz etkisi oluşturacak kabiliyetleri haiz kılacak geleceğin teknolojilerine yatırım yapmak da SSB’nin stratejik hedefleri arasında ön sıralarda geliyor. Bu amaçla, ODAK Teknoloji Ağları (OTAĞ) oluşturularak teknoloji bazlı Ar-Ge Yol Haritaları yapılıyor. Bu yol haritalarıyla, güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu teknolojilerde yurt dışı bağımlılığın azaltılması ve ülkemizin sektördeki rekabet gücünün artırılması amaçlanıyor. Yol haritaları; TSK, sanayi, üniversite, araştırma kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelinerek hazırlanıyor.

 

Rf Otağı’nda 137 Teknoloji Konusu Ele Alındı

RF Teknoloji Yol Haritası Çalıştayı da bu kapsamda gerçekleştirilerek tüm paydaşlara OTAĞ faaliyetleri ve öne çıkan teknoloji konuları sunuldu. RF OTAĞ’ı tümdevre, kuantum, sinyal işleme, anten, pasif, katıhal, malzeme ve vakum konularına odaklanan 8 adet çalışma grubundan oluştu. Bu odak çalışma grupları tarafından 137 teknoloji konusu ve bunlarla ilişkili 190 alt konu önerildi, bu öneriler çalıştayda değerlendirildi. OTAĞ Sonuç Raporu’nun, 2020 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması ve RF Teknolojileri Yol Haritası’nın güncellenmesi planlanıyor.

 

RF Teknolojilerinin Önemi

RF teknolojileri savunma ve güvenlik alanında; radar, elektronik harp, askeri haberleşme ve uzay uygulamalarının temelini oluşturuyor. RF teknolojileri ülkelerin birbirlerine sürekli üstünlük sağlamaya çalıştıkları, ticari uygulamalarıyla milli gelire, askeri uygulamalarıyla milli güvenliğe doğrudan etkisi olan yoğun rekabet alanları olarak biliniyor. Bu nedenle, Türkiye’nin de RF teknolojilerinde kendine yeten bir seviyede olması, teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirmesi ve uluslararası rekabet edebilecek yetkinliğe erişmesi son derece büyük önem taşıyor.

 

 1,386 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.