Ana Sayfa Haberler SSB ve TUSAŞ, GÖKTÜRK Yenileme Keşif Gözetleme Uydu Sistemi Projesi için El Sıkıştı

SSB ve TUSAŞ, GÖKTÜRK Yenileme Keşif Gözetleme Uydu Sistemi Projesi için El Sıkıştı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve TUSAŞ, GÖKTÜRK Yenileme Keşif Gözetleme Uydu Sistemi Geliştirme Projesi için sözleşme imzaladı. SSB, gelişmeyi, 16 Temmuz’da duyurdu.

Projeyle; 2016 yılında yörüngeye yerleştirilen GÖKTÜRK-1 Uydu Sistemi’nin görev ömrü tamamlandıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yüksek çözünürlüklü elektro-optik uydu görüntüsü ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. GÖKTÜRK Yenileme Keşif Gözetleme Uydusu, GÖKTÜRK-1 Uydusunun yerine geçecek ve Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyaçlarını karşılayacak. Proje kapsamında bir adet uydu, bir adet sabit yer istasyonu ve bir adet taşınabilir yer istasyonu ile ilgili sistem ve alt sistemler tedarik edilecek. Birçok ekipman ve yazılımın yerli olarak geliştirilerek kullanılması hedefleniyor. Yurt içindeki uzay teknolojilerinden daha fazla faydalanılması, bu alandaki mevcut imkân, kabiliyet, insan kaynağı, altyapı ve yeteneklerin kullanılması ve elde edilen kazanımların sürekliliğinin sağlanması planlanıyor.

Projeye ilişkin sözleşme, 23 Haziran’da, SSB’de düzenlenen bir tören ile imzalandı. Törende bir konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SSB’nin uzay ve uydu alanında yaptığı çalışmalara değindi. Prof. Dr. Demir, savunma sanayisinin, Türkiye Uzay Ajansı koordinasyonunda yürütülecek Milli Uzay Programı çalışmalarına en yüksek katkıyı sunacağını söyledi. Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlanması amacıyla Roketsan Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Merkezi’nin açıldığını, Roketsan’ın geliştirdiği Mikro Uydu Fırlatma Sistemi ile fırlatılan Sonda Roketi ile uzayın sınırının aşıldığını ve bu alanda bir ilkin gerçekleştirildiğini hatırlattı. Demir, SSB bünyesinde kurulan DeltaV şirketiyle ise ilk hedeflerinin uzayın sınırını hibrit yakıtlı roket motoruyla da geçmek olduğunu ifade etti.

 647 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.