Ana Sayfa Haberler SSB ve Altınay Savunma’dan Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Çözümü

SSB ve Altınay Savunma’dan Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Çözümü

Altınay Savunma, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi’ni geliştirdi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi, 30 Ocak’ta sosyal medya hesabından duyurdu.  Sistem, ilk olarak, bu yıl hizmete alınması planlanan İ sınıfı fırkateyn İSTANBUL’da görev alacak.  

Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, deniz durumu 4’e kadar, gece ve gündüz koşullarında;  helikopterlerin gemiye güvenle inmesini, iniş sonrası sabitlenmesini ve hangara çekilmesini sağlıyor. Sistem, gemi üzerindeki lazer görüntüleme birimi ve helikopter monte edilmiş birimler sayesinde 15 mm hassasiyetle anlık konum takibi yapabiliyor ve helikopter hangarında bir personelin bulunmasına ihtiyaç duymuyor. Helikopter yakalama aracı ise 3 saniyenin altında bir sürede helikopteri yakalayabiliyor.

Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, İSTANBUL’un yanı sıra envantere girecek yeni gemilerde de yerini alacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.