Ana Sayfa Haberler SSB ve ASELSAN, Sektörün Kabiliyetlerini, Türk Büyükelçilere Tanıttı

SSB ve ASELSAN, Sektörün Kabiliyetlerini, Türk Büyükelçilere Tanıttı

MSI Dergisi’nin 164’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’nin, çeşitli ülkelerde görev yapan büyükelçileri, 12-17 Ağustos tarihilerinde, Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen, 10’uncu Büyükelçiler Konferansı’nın Ankara ayağı kapsamında, ASELSAN’ın Macunköy tesislerinde düzenlenen etkinliğe katıldılar. Türk savunma ve havacılık sanayisinin, büyükelçilere tanıtılması maksadıyla 16 Ağustos’ta düzenlenen etkinlikte, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ASELSAN, sektörün ihracat potansiyelinin, fuarların haricinde, daha yaratıcı çözümlerle de geliştirebileceğine işaret etti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Etkinlikte, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün birer sunum yaptılar.

Sunumunda, ASELSAN hakkında genel bilgiler veren Prof. Dr. Görgün, büyükelçilere hitaben, şunları söyledi: “Diplomasi için söylenen genel bir ifade var: ‘İyi diplomasin yoksa cephede kazandığını masada kaybedersin.’ Küresel sistemin değiştiği, kartların yeniden dağıtıldığı, risklerin de fırsatların da had safhaya çıktığı bir dönemde, zor bir görevi yerine getiriyorsunuz. Bu zor görevi yaparken, ülkemizi temsil ederken ve ülkemizin çıkarlarını güçlendirirken, elinizde kullanışlı araçların olması çok önemli. İşte ASELSAN’ın ve ASELSAN’ın yaptığı işlerin, bu anlamda sizlerin elinizde ve aklınızda, önemli bir araç olacağına inanıyorum. Bu yüzden, bu birlikteliği çok önemsiyorum.”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün

Hedef: ASELSAN’ın İhracatını Arttırmak

Prof. Dr. Görgün, şöyle devam etti: “Rekabetin yoğun ve zorlu olduğu dünya savunma pazarında, üstün teknolojik birikimimiz ve üretim alt yapımız ile dünya devleri arasında yer alarak, 2023 hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda ilerliyoruz. Hedefimiz, ASELSAN’ın ihracatını arttırmak, yeni pazarlara girmek ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak. Ama içinde bulunduğumuz bu yere, sadece bir şirket veya bir kurum olarak lütfen bakmayın. Burası, Türk Milleti’nin, yokluklar içerisinde neler başarabileceğinin, somut bir göstergesi, somut bir örneğidir.”

 

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisinin Markaları

Prof. Dr. Demir ise SSB’nin görev ve sorumluluklarına kısaca değindikten sonra, Türk savunma ve havacılık sanayisinde marka haline gelen ve yüksek ihracat potansiyeline sahip olan çeşitli ürünleri tanıttı. Prof. Dr. Demir’in tanıttığı ürünler arasında, ASELSAN’ın; SARP, STOP ve MUHAFIZ uzaktan komutalı stabilize silah sistemlerinin yanı sıra Anadolu Tersanesi, Baykar Makina, BMC, Dearsan Tersanesi, FNSS, Kalekalıp, MKEK, Nurol Makina, Otokar, Sarsılmaz, STM, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve ROKETSAN tarafından geliştirilen, ticarileştirilen veya üretilen ürünler yer aldı. Bu ürünler; T-129 ATAK helikopteri, HÜRKUŞ uçağı, ANKA ve BAYRAKTAR TB2 İHA’ları, ALTAY ana muharebe tankı; KİRPİ II, PARS 8×8, ARMA 6×6, EJDER YALÇIN ve COBRA tekerlekli zırhlı araçları, MİLGEM, LCT ve LST çıkarma gemileri, Yeni Tip Karakol Botu, MPT-76 piyade tüfeği ve CİRİT, UMTAS, OMTAS, MAM-L, MAM-C ve SOM-J mühimmatları oldu. Prof. Dr. Demir, ayrıca, ALTAY tankının bir prototipinin, ismi sunum sırasında açıklanmayan bir ihraç pazarında, hâlihazırda kendisini göstermekte olduğunu; bu ülkedeki tanıtım faaliyetinin ardından da başka bir ülkeye gideceğini belirtti.

SARP sisteminin de yer aldığı Prof. Dr. Demir’in sunumunda, ASELSAN’ın UKSS ürünleri ile ilgili olarak; “Fiyat/Performans üstünlüğü ile yüksek rekabet gücü” ifadesi yer aldı.

 

SSB, Elini Taşın Altına Koymaya Hazır

Türkiye’nin, içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kurtulabilmesi için, ihracatının arttırılması gerektiğini; bunun için de savunma ve havacılık sanayisinin, Türkiye’nin aradığı cevap olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Demir, sektörün ihracatının arttırılması ile ilgili büyükelçilerden beklentilerini şöyle ifade etti: “Burada, savunma sanayisi söz konusu olunca, ülkeler arası ilişkiler ve oluşturulan atmosfer, her şeyin başında geliyor. Yani savunma sanayisi ihracatı konusu veya savunma sanayisi ilişkileri konusu, sadece ticari ve ekonomik bir konu değil. Çok da iddialı olduğumuz savunma sanayisinde, ihracatımızın artması konusunda, sizlerin desteği, çok ama çok önemli. Birebir temaslarımızda, birçoğunuzun bunun çok net farkında olduğunuzu görüyoruz. Bu anlamda, biz kendimizi, sizler için bir irtibat noktası olarak da adresliyoruz. Savunma sanayisi ürünleri ve ihracatı konusunda, her türlü ikili temasta, her türlü destek ihtiyacında, biz her zaman buradayız. Gerektiği anda, bir telefonla, bir mesajla istenilen yerde, istenilen tarzda bir ekiple bulunmaya, her zaman hazırız. İstenilen bilgileri hazır edip, sizlere ulaştırma konusunda da son derece gayretli ve hassasız.”

Prof. Dr. Demir’in yaptığı sunumun, ASELSAN’la ilgili bölümünde, MUHAFIZ da vardı.

 

SSB, Yurt Dışında da Teşkilatlanıyor

Prof. Dr. Demir, SSB’nin, ihracat konusunda gerçekleştireceği yeni teşkilatlanmanın sinyallerini de verdi: “Şu anda öyle bir dönemdeyiz ki; savunma sanayisi ihracatı konusunda, yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyoruz. Son değişikliler ile başkanlığımız, yurt içinde ve yurt dışında teşkilatlanma yetkisi de almış durumda. Devletin çeşitli kurumları ile konuşacağız, savunma sanayisi müşavirliği olabilir, ataşeliği olabilir. Veya biz çeşitli ofislerle çeşitli ülkelerde yer alabiliriz, kadrolar kurabiliriz… Bu anlamda, bir sinerjiye ihtiyaç var; sizlerin de görüşlerinize ihtiyacımız var. Biz belirli yapılar önermeye hazırlanıyoruz; ancak sizlerin de görüşleri bizler için çok önemli.”

Etkinliğin basına kapalı olarak gerçekleştirilen son bölümünde ise büyükelçiler, ASELSAN’ın Hacim Kamoy entegrasyon holünü gezerek, firmanın ürün ve kabiliyetleri hakkında, Prof. Dr. Görgün’den bilgi aldılar.

 

 

 920 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.