Ana Sayfa Haberler SSB ve BMC, ALTAY Tankının Seri Üretimi İçin İmzaları Attı

SSB ve BMC, ALTAY Tankının Seri Üretimi İçin İmzaları Attı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında, ALTAY Seri Üretim Projesi Sözleşmesi 9 Kasım’da imzalandı.

SSB’de gerçekleştirilen imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, BMC, ASELSAN, ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın, modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatıldı. Milli olarak tasarlanıp üretilen ve kalifiye edilen ALTAY ana muharebe tankının seri üretimi için Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından, 29 Mart 2018 tarihinde, BMC firması ile sözleşme görüşmelerine başlama ve anlaşma sağlanması halinde sözleşme imzalama yetkisi SSB’ye verildi. Görüşmelerin sonucunda, ALTAY Seri Üretim Sözleşmesi, ana yüklenici olarak BMC firması ile imzalandı. Projede ASELSAN, ROKETSAN ve MKEK başta olmak üzere, birçok savunma sanayi firması alt yüklenici olarak görev yapacak.

Proje takviminin başlaması için belirlenen şartların yerine getirilmesinin ardından, seri üretim hattı kurulumu tamamlanacak ve ALTAY tankları üretilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmeye başlanacak. Proje takvimine göre, ilk ALTAY tankı, 18 ay sonra, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Tören sonrasında, SSB tarafından yayınlanan basın bülteninde, proje kapsamı şu şekilde ifade edildi: “Sözleşme; 250 adet ALTAY tankı üretimiyle birlikte ömür devri lojistik desteğinin sağlanması,  Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi kurulumu ve işletilmesi ile Güç Grubu Platformu üretimini kapsıyor. Seri Üretim Sözleşmesi kapsamında ayrıca, bir adet İnsansız Kuleli ALTAY tankının tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi gerçekleştirilecek.”

SSB tarafından aynı gün Twitter’dan yapılan açıklamada ise şu ifade yer aldı: “Savunma Sanayii Başkanlığımız ile BMC arasında ALTAY Seri Üretim Projesi Sözleşmesi imzalandı. Altay seri üretiminden sonra insansız tankımızı da üreteceğiz.”

 

 2,443 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.