Ana Sayfa Haberler SSB ve Meteksan Savunma, Denize Düşen Hava Aracından Kaçma Kurtulma Simülatörünü Hayata Geçiriyor

SSB ve Meteksan Savunma, Denize Düşen Hava Aracından Kaçma Kurtulma Simülatörünü Hayata Geçiriyor

Dünya genelinde deniz kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği Yara Savunma Simülatörü ile adından sıkça söz ettiren Meteksan Savunma, 21 Nisan’da, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Denize Düşen Helikopterden / Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma (DUNKER) projesinin sözleşmesini imzaladığını duyurdu.

Sözleşmesi 2018 yılında imzalanan proje kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’nın ihtiyaçlarına yönelik olarak, milli imkanlarla tesis edilmiş, modern bir DUNKER simülatörü geliştirmekte olan Meteksan Savunma, projenin tamamlanması ile birlikte, simülatör ailesine yeni bir ürün katmış olacak. Deniz Kuvvetleri Deniz Hava Üs Komutanlığı bünyesinde inşa edilecek tesiste konuşlandırılacak olan simülatör, uluslararası standartlarda ve OPITO kriterleri dikkate alınarak tasarlanacak.

Simülatörde, toplamda 4 farklı eğitim türü icra edilebilecek. Bunlardan denize düşen helikopter veya suya mecburi iniş yapan uçaktan kurtulma eğitimleri sırasında, gerçek boyutlardaki hava aracı kabini, kontrollü şekilde 180 dereceye kadar döndürülerek, simülatör bünyesindeki havuza daldırılacak. Eğitim almakta olan personel ise bu durumdaki kabin içerisinden kaçıp kurtulmaya çalışacak.

Simülatörün farklı bölümlerinde gerçekleştirilebilecek diğer eğitimler ise şunlar olacak:

  • Kurtarma Helikopteri: Kurtarma harekâtı yapan helikopteri canlandıran platform üzerindeki personel, denizdeki kazazedenin vinçle platforma alınması eğitimini gerçekleştirecek.
  • Paraşütle Suya İnme: Bu bölümde, personelin paraşütle suya inme ve hayatta kalma eğitimleri yapılabilecek. Paraşütle atlama benzetimini yapacak bir kule, telli kayma sistemi ve paraşüt askı sistemi tesis edilecek.
  • Gemi Güvertesini Terk: Personel, gemi güvertesini güvenli şekilde terk etme eğitimleri alacak. Sistemde, gemiyi canlandıracak bir platform, ağ merdiven sistemi, halat, kapalı can salı ve can salı atma mekanizması yer alacak. Simülatörde ayrıca, kazazedelerin gemi güvertesine alınması eğitimleri de verilebilecek.

 

Gerçekçilik Ön Planda

Proje kapsamında simülatör sistemi bünyesindeki vinçler, platformlar ve yan teçhizatlar geliştirilecek. Firma ayrıca bunların tamamlayıcı bileşenleri olan ve havuz, havuz tesisatı, teknik oda ve diğer mahalleri içeren binanın da inşasını gerçekleştirilecek. Eğitimlerdeki gerçekçiliği üst seviyede tutabilmek adına, havuzda; dalga, rüzgar ve üreteçleri ile yağmurlama sistemi ve şiddeti ayarlanabilir ışıklandırma sistemi de bulunacak. Bu sistemler sayesinde simülatörde gece ve gündüz şartları ile fırtınalı hava durumu canlandırılabilecek.

 1,196 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.