Ana Sayfa Haberler SSB, Yeni Nesil Yapay Zekâ Yöntemleri Geliştirilmesi SAGA Çağrısı Başvurularını Başlattı

SSB, Yeni Nesil Yapay Zekâ Yöntemleri Geliştirilmesi SAGA Çağrısı Başvurularını Başlattı

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), SAGA Çağrısı başvurularının başladığını duyurdu. SSB AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından yapılan 9’uncu AR-GE Paneli’nde Yeni Nesil Yapay Zekâ Yöntemleri Geliştirilmesi konulu, Savunma Sanayi AR-GE Geniş Alan (SAGA) Çağrısına karar verilmişti. SAGA ile yapay zekâ alanında, yenilikçi ve özgün yapay zekâ yöntemleri ve sinir ağları geliştirilmesi için temel bilim ve temel AR-GE düzeyi çalışmalarla, proje ve proje modellerinin belirlenmesi hedefleniyor.

SSB’den 1 Şubat’ta yapılan açıklamada, Yeni Nesil Yapay Zekâ Yöntemleri Geliştirilmesi SAGA Çağrısı kapsamında sunulacak AR-GE proje önerilerinin teknoloji konuları şu şekilde sıralandı;

  • Yenilikçi ve Özgün Yapay Zekâ Yöntemlerinin/Sinir Ağlarının Geliştirilmesi
  • Üretken Yapay Zekâ (Generative AI)
  • Açıklanabilir Yapay Zekâ (Explainable AI)
  • Uç Yapay Zekâ (Edge AI/Edge Computing)
  • Pekiştirmeli Öğrenme (Reinforcement Learning)

Başvurular 22 Mart’a Kadar

Yeni Nesil Yapay Zekâ Yöntemleri Geliştirilmesi SAGA Çağrısı kapsamında sunulacak AR-GE proje önerilerinin uygulama alanları da SSB’nin internet sitesinde yayınlandı. Proje önerilerinin değerlendirmeye alınabilmesi için, SSB AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığına yazılmış proje önerisinin adını içeren, firma, kurum veya kuruluş adına yetkili kişinin imza ve kaşesinin yer aldığı yazıyla, 22 Mart’a kadar başvuruda bulunulması gerektiği belirtildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.