Ana Sayfa Haberler SSB’den Otonom Sistemler için Stratejik Teşvik: ROBOİK Yarışmaları, Deniz Sistemleri ile Devam Ediyor

SSB’den Otonom Sistemler için Stratejik Teşvik: ROBOİK Yarışmaları, Deniz Sistemleri ile Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma Sanayii Başkanlığınca düzenlenen ROBOİK yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri, 28 Aralık 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı Nuri Demirağ Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Tören, savunma sektörü ve üniversiteleri bir kez daha bir araya getirdi.   

Türk savunma ve havacılık sanayisinde, stratejik hedeflerden biri, otonom sistemlerin daha fazla kullanılması. Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), hem askeri hem de sivil teknolojilerin gelişmesine katkı sağlamak için 2017 yılından beri ROBOİK yarışmalarını düzenliyor. Hedef; bu alanda yerli imkânlarla yeni ve özgün fikirlerin ortaya çıkması ve sektöre yetişmiş insan kaynağı sağlanması.

ROBOİK yarışmalarının 2018 yılında hayata geçirilen ikinci ayağı, “İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım” ve “İnsansız Su Altı Araçları Prototip Geliştirme” başlıkları altında düzenlendi. Yarışmaların kapsamı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, SSB ve üniversitelerde görev yapan uzmanlardan oluşan “Danışma Kurulu” tarafından belirlendi. Hem suüstü hem de sualtı sistemleri kapsayan İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması’na, 82 proje katıldı. Bu projelerin 65’i bireysel; 17’si ise takım halinde başvuruydu. Yarışmada, suüstü  ve sualtı görevlerine uygun, uzaktan kumandalı veya otonom görev icra edebilme yeteneğine sahip endüstriyel tasarımlar; yenilikçi yaklaşım, ihtiyaçlara cevap verebilme, üretim ve uygulanabilirlik, görsel kriterler ve konsept detaylandırma kriterlerine göre değerlendirildi. Değerlendirmeyi; üniversiteler, savunma sanayisi kuruluşları ve SSB’de görevli uzmanlardan oluşan jüri yaptı.

İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım kategorisinde birinciliği, G.Ü.L.L.E. (Gelişmiş Üst Limit Litoral Erişimcisi) adlı tasarımlarıyla Arda Yaycı, Elif Erdoğdu, Kürşad Özdemir ve Şengül Has’tan oluşan ekip kazandı. 25 bin liralık ödüllerini ekibe, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç verdi.

Bu kategoride M.A.K.O. adlı tasarımıyla 2’nci olan Göktürk Topuz, 15 bin liralık ödülünü, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit’ten; HİDA adlı tasarımıyla 3’üncü olan İsmail Güven, 10 bin liralık ödülünü ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Gençcan’dan aldı.

Projeleri mansiyona layık görülen Teberdar Gürbey ve Umut Erkin’e ise 5’er bin liralık ödüllerini, Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgül Taşpınar ile jüri üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan verdi. Törene katılamayan Umut Erkin’in ödülünü, SSB’den Yankı Uzunçakmak aldı.

Prototipler de Yarıştı
İnsansız Su Altı Araçları Prototip Geliştirme yarışmasına 19 takım başvurdu. Yapılan ön eleme sonucunda, 10 takım finale kaldı; finale kalan 1 takım yarışmadan çekilince 9 prototip yarıştı. Önce prototiplerin videoları izlendi ve teknik özellikleri değerlendirildi. Daha sonra prototipler, havuzda parkur yarışmalarına alındı. Toplam 78 kişiden oluşan 9 takımın prototipleri; enkaz çıkartma, montaj, mayın imha ve otonom olmak üzere 4 kategoride yarıştı.

Bu kategoride birinci olan Bahçeşehir Üniversitesi Baurov takımına 30 bin liralık ödülü, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir verdi.

İkinciliği kazanan İstanbul Gedik Üniversitesi Robotics takımı, 20 bin liralık ödülü, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel’den; 3’üncü olan İstanbul Teknik Üniversitesi Pruva takımı ise 10 bin liralık ödülü, Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Tuğamiral Cengiz Fitöz’den aldı.

Mansiyonları, Yıldız Teknik Üniversitesi Casmarine takımı ile Başkent Üniversitesi Parsy-Rov takımı; Teşvik Ödülünü ise Kocaeli Pirelli Anadolu lisesi Rosopal Takımı kazandı. 5’er bin liralık mansiyon ödüllerini, TAİS Genel Müdürü Doğan Beşcan ve STM Genel Müdürü Murat İkinci; 3 bin liralık teşvik ödülünü ise TRTEST Genel Müdürü Bilal Aktaş verdi.

Yarışmada Dereceye Giren ROV’lar (Remotely Operated Underwater Vehicle / Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracı)

 

Ödülün Büyüğü, Tasarımın Ürüne Dönüşmesi

Verilen ödüllerin tutarı çok yüksek olmasa da genç ve dinamik beyinleri motive etme açısından destekleyiciydi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de törende yaptığı konuşma sırasında, bu hususa şu sözlerle değindi: “Burada ortaya çıkan bir fikir, bir tasarım, bir proje daha sonra takip edilip hayata geçiriliyorsa, ürünleştiriliyorsa ve daha sonra mükemmelleştirmekle ilgili bir takibi yapabiliyorsak, aslında bence ödülün büyüğü o.”

Prof. Dr. Demir, son Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, gençlerin bu tür etkinliklerle teşvik edilmesinin gündeme geldiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu tür etkinlikleri desteklediğini ifade etti. Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuda çok net. Görüşlerini ve direktiflerini aldığımızda da şu anda yapmakta olduğumuz ve düşündüğümüz çabaların hepsinin kendisi tarafından da bire bir düşünüldüğünü ve destekleneceğini gördük.”

Törenin sonunda, topluca fotoğraf çektirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı, 2018 yılında biri kara, ikisi ise deniz alanında olmak üzere, üç ayrı kategoride yarışma düzenledi. Kara alanında düzenlenen “İnsansız ve Otonom Kara Araçları Geliştirme Yarışması” için değerlendirme süreci devam ediyor. Bu yarışmada dereceye girenlere ödülleri, Haziran 2019’da verilecek.

 913 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.