Ana Sayfa Haberler SSB’den Yapay Zekâ Projelerine Destek Olacak Yeni Bir Platform: Veri Kovanı

SSB’den Yapay Zekâ Projelerine Destek Olacak Yeni Bir Platform: Veri Kovanı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından kısa süre sonra hizmete açılması beklenen VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu için “aday etiketleyici” başvuruları başladı.

11 Eylül’de SSB’den yapılan açıklamaya göre, platform ile savunma sanayisi başta olmak üzere yapay zekâ projelerinde ihtiyaç duyulan etiketlenmiş verilerin kitle kaynaklı olarak elde edilmesi, etiketlenmiş veri setlerinin tek bir kaynakta toplanarak, kendi başına veri merkezlerinin oluşmasının önlenmesi, projelerde zaman ve iş gücü verimliliğinin arttırılması hedefleniyor. Yapay zekâ projelerinde ham görüntü ya da metin verileri tek başlarına bir anlam ifade etmiyor. Bu verilerin değer oluşturabilmesi için yapay zekâ algoritmaları tarafından kullanılabilecek şekilde etiketlenmiş olmaları gerekiyor. Etiketlenen verilerin miktarının ve doğruluğunun arttırılması, geliştirilen yapay zekâ projesinin başarılarını doğrudan etkiliyor.

VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu’nda kişiler, veri etiketleme yaparak SSB’nin yapay zekâ çalışmalarına dâhil olacaklar. Etiketleme yapmak isteyen her kişinin, öncelikle verikovani.ssb.gov.tr adresinden ön başvuru formunu doldurarak aday etiketleyici başvurusunda bulunması gerekiyor. Değerlendirme sürecinin ardından platform üzerinden alınacak eğitim ve testleri başarıyla geçen kişiler onaylanarak Veri Kovanı bünyesinde etiketlemeye başlayacaklar.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti: “VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu’nda yapılan etiketleme işlemleri sonucunda oluşacak güvenilir ve doğrulanmış etiketli veri setleri, ülkemizde geliştirilecek yapay zekâ uygulamalarına önemli katkı sağlayacak. Özellikle bu alana meraklı gençlerimizi bu platforma başvurarak yapay zekâ projelerimizin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Sen de bu projeye katıl, yapay zekâ senden öğrensin.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.