Ana Sayfa Haberler SSB’nin Sürü İHA Yarışmasında, İlk Aşama Geride Kaldı

SSB’nin Sürü İHA Yarışmasında, İlk Aşama Geride Kaldı

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB), Sürü İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim Projesi kapsamında, mikro ölçekli firmalar ve KOBİ’lerin katılımıyla düzenlediği yarışmanın ilk aşaması tamamlandı. SSB, gelişmeyi, 16 Eylül’de yayınladığı basın bülteni ile duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Türk savunma sanayii son yıllarda insansız hava araçları alanında çok önemli başarılara imza attı. Bugün güvenlik güçlerimizin kullandığı milli ve yerli İHA’lar dünyada kendi sınıfının önde gelen sistemleri arasına girdi. Türk savunma sanayii olarak bu alanda kendimizi teknolojik açıdan sürekli olarak geliştirmek ve yeni teknolojiler elde etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsansız sistemlerin sürü konseptiyle kullanılması, dost unsurların korunma seviyesini, ateş gücünü, hedeflerin hassas şekilde imha edilmelerini, istihbarat, gözlem ve keşif imkân ve kabiliyetlerini önemli ölçüde artırıyor. Taktik sınıftaki İHA’larımız sürü olarak görev yapma noktasında önemli görevler icra ederken, mikro ölçekli firmalar ve KOBİ’lerimizin bu alanda kabiliyet kazanması ve sürü İHA teknolojisinde ekosistemin güçlendirilebilmesi amacıyla Sürü İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim Projesini başlattık. Sürü İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim Projesiyle mikro ölçekteki firmalar ve KOBİ’ler tarafından insansız platformların sürü konseptinde kullanımına yönelik algoritma ve yazılımların geliştirilmesini hedefliyoruz. Proje kapsamında dört fazdan oluşan bir yarışma düzenledik. Birinci fazın ilk aşamasını Kalecik İHA Test Merkezi’nde gerçekleştirdik. Firmalarımızın heyecanı ve azmini gördükçe, bizim de umudumuz ve inancımız artıyor. Bu yarışmaya katılan firmalarımız inanıyorum ki daha ileri seviyede geliştirecekleri İHA’larla ülkemiz savunmasına önemli katkı sağlayacaklar.”

İlk Aşamaya 26 Firma Başvurdu

Kapsamı; “Sabit Kanat Sürü İHA Açık Ortamda Hedef Tespit ve İmha Görevi-Önceden Programlı Kol Uçuşu” şeklinde tanımlanan yarışmanın 1’inci fazının ilk aşamasına, 26 firma başvurdu. Gerekli yeterlilikleri karşılayan firmalara teknoloji geliştirme maliyeti karşılanarak destek sağlandı. Kalecik İHA Test Merkezi’nde gerçekleştirilen uçuşlu testlere çok sayıda firma katılarak yeteneklerini sergiledi.

Faz-1 Aşama-1 uçuşlu testlerini başarıyla tamamlayan firmalar, Aşama-2 “Gözetleme ve Görev Devri” ile proje kapsamındaki geliştirme ve üretim faaliyetlerine devam edecek. Faz-1’in üç ve dördüncü aşamaları “Yakın Mesafede Keşif, Hedef Tespit ve İmha” ile “Taşıyıcı Platformdan Bırakılarak Uzak Mesafede Keşif, Hedef Tespit ve İmha”dan oluşacak.

Yarışmanın ilk fazının ardından gerçekleştirilecek diğer fazlar ise şunlar olacak:

  • Faz-2: Döner Kanat Sürü İHA Kapalı Ortamda Navigasyon Görevi
  • Faz-3: Drone Tehditlerinin Sabit/Döner Kanat Sürü İHA ile Bertaraf Edilmesi Görevi
  • Faz-4: Sabit/Döner Kanat İHA ve İKA Açık ve Kapalı Ortamda Sürü Görevi

Tüm fazların tamamlanmasının ardından, yarışma sona erecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.