Ana Sayfa Haberler SSI Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni Ankara’da Yapıldı

SSI Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni Ankara’da Yapıldı

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Olağan Genel Kurul Toplantısı, 15 Nisan’da, Ankara’da yapıldı.

SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’in ev sahipliğinde, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımlarıyla yapılan toplantı, açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantının devamında ise Savunma ve Havacılık Sanayisi 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni düzenlendi.

Ödül töreninde, ilk olarak ürün grupları bazında ihracat başarısı yakalayan firmalara ödülleri verildi. Bu alanda, ödül alan firmalar şöyle sıralandı:

 • Kara Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu İhracat Birincisi – FNSS
 • Deniz Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu İhracat Birincisi – Yonca-Onuk Tersanesi
 • Hava Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu İhracat Birincisi – TUSAŞ
 • Savunma Elektroniği Ürün Grubu İhracat Birincisi – ASELSAN
 • Fişek Ürün Grubu İhracat Birincisi – TURAÇ
 • Yivsiz Tüfekler Ürün Grubu İhracat Birincisi – Derya Silah Sanayi
 • Mühimmat Ürün Grubu İhracat Birincisi – Makina Kimya Endüstrisi Kurumu

Törende ayrıca, en fazla ülkeye ihracat yapan firma olarak Bahtiyar Av Malzemeleri, ihracatını en fazla artıran firma olarak da FNSS ödül aldı.

2018 yılında, savunma ve havacılık sektöründe, en fazla ihracat yaparak ödüle hak kazanan firmalar ise sırasıyla şunlar oldu:

 1. TUSAŞ
 2. TEI
 3. FNSS
 4. ASELSAN
 5. Alp Havacılık

Toplantı, 2018 yılı ihracat verilerine ilişkin yapılan sunumla devam etti.  Buna göre; savunma ve havacılık sektörünün ihracatı 2018 yılı sonunda, 2017 yılına göre %17 artışla 2 milyar 35 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat rakamları, 2019’un ilk 3 ayında ise 2018’in ilk 3 ayına göre %51 artışla 713 milyon dolara ulaştı.

Divan Başkanlığı’na  İdeal Av Spor Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Eryürek’in seçildiği SSI Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim ve Denetim Kurulu raporları oylandı. Ayrıca 2019 Yılı Bütçesi ve İş Programı da toplantıda oylanarak kabul edildi.

 1,359 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.