Ana Sayfa Haberler SSI Olağan Genel Kurulu’nda, İhracattaki Başarıların Devam Edeceği Vurgulandı

SSI Olağan Genel Kurulu’nda, İhracattaki Başarıların Devam Edeceği Vurgulandı

MSI Dergisi’nin 179’ncu sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI)’nin 2018 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı ve 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni, 15 Nisan’da, Ankara’da gerçekleştirildi. SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’in ev sahipliğinde, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, sektörden birçok temsilci de hazır bulundu.

 

SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in açılış konuşmalarıyla başlayan toplantı, 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’yle devam etti. Toplantıda ayrıca, “Savunma ve Havacılık Sanayi 2018 Yılı İhracat Verileri” başlıklı sunum yapıldı. Toplantı; Yönetim Kurulu Çalışma Raporu, Bilanço Gelir-Gider Hesapları, Denetim Kurulu Raporu ve 2019 yılı Bütçesi ve İş Programı’nın görüşülmesi ve oylanmasıyla son buldu.

Şekil 1. En Yüksek İhracatın Gerçekleştirildiği İlk 10 Ürün Grubu

 

 

Şekil 2. İhracat Gerçekleştirilen İlk 15 Ülke

Takip Eden Değil Takip Edilen

Konuşmasında, sektörün her geçen gün her geçen gün yeni bir başarı hikâyesine imza attığını belirten Aliş, şunları kaydetti: “Mevcudiyetimiz için tam bağımsız Türkiye için sektörümüzün başarısı, güvenli ve huzurlu bir gelecek anlamına geliyor. Türk savunma ve havacılık sanayimizin öneminin, toplumumuzun tüm kesimleri tarafından benimsenmiş olmasından son derece mutluyuz. Artık takip eden değil, takip edilen bir teknolojiyi ve ürünleri üretiyoruz.”

Aliş, konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Savunma ve havacılık sanayisi olarak büyük başarılara imza atıyoruz. Zaten rakamlar da bunun göstergesi. Geçen Mart ayında yaptığımız basın toplantısında, 2019’un ilk 3 ayında yaptığımız ihracatla Türkiye’nin ihracatında en büyük artış oranı olan ikinci sektör olduğumuzu söylemiştik. Şu anda, Türkiye’deki ihracatını en fazla arttıran sektör olduk.”

 

Sektörün Geri Bildirimi Arttırılmalı

Prof. Dr. Demir ise sektörün büyük bir aileyi oluşturduğunu ifade ederek şu konulara değindi: “Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) olarak, savunma ve havacılık sanayisinin geliştirilmesi, ihracatının arttırılması ve sürdürülebilirliği, bizim için en başta gelen konulardan biri. Bu konuda desteğimiz hep oldu, olacak. Burada sizlerden en büyük beklentimiz; biz her ne yapmaya çalışıyorsak bize geri bildirimde bulunmanız. Çünkü sizlere dokunmayan, sizlerin faydasına doğrudan yaramayan faaliyetlerin bir anlamı yok. Biz, ne kadar iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışırsak çalışalım, bunların size dokunan yüzü nihayetinde; ihracatımızı ne kadar arttırdığı, dünyada Türk savunma ve havacılık sanayisinin ne kadar bilinir olduğu. Bunlar, çok yakından bilmemiz gereken ve gerçekçi olarak bakmamız gereken parametreler. Bugün, savunma ve havacılık sanayimizdeki ihracat artışından memnunuz; ama gerçekten bulunmamız gereken yerden de uzak olduğumuzun farkındayız. Dünya ölçeğinde çeşitli fuarlara katılım, temsil; bütün uluslararası görüşmelerde, ilişkilerde, olabildiğince savunma ve havacılık sektörünün kabiliyetlerini göstermek, anlatmak, bizler için en önemli görevlerin başında geliyor. Bu konudaki en büyük destekçimiz olan Sayın Cumhurbaşkanımız, diğer devletlerin liderleriyle yaptığı tüm konuşmalarda ve görüşmelerde, mutlaka savunma sanayisi konusunu anlatmadan geçmiyor. Bu da çok büyük bir desteğe sahip olduğumuzu gösteriyor.”

Prof. Dr. Demir, konuşmasını, gelecek yıllarda daha yüksek ihracat rakamlarına erişmeyi temenni ettiğini belirterek sonlandırdı.

 

 

İhracatın Liderlerine Ödülleri Verildi

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde ise ödüle hak kazanan firmalara, Prof. Dr. Demir ve Aliş tarafından ödülleri takdim edildi. Çeşitli kategorilerde toplam 14 ödülün verildiği törende, ilk olarak ürün grupları bazında ihracat başarısı yakalayan firmalara ödülleri verildi. Ödül alan firmalar şöyle sıralandı:

 • Kara Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu İhracat Birincisi – FNSS
 • Deniz Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu İhracat Birincisi – Yonca-Onuk Tersanesi
 • Hava Taşıtları ve Aksamları Ürün Grubu İhracat Birincisi – TUSAŞ
 • Savunma Elektroniği Ürün Grubu İhracat Birincisi – ASELSAN
 • Fişek Ürün Grubu İhracat Birincisi – TURAÇ
 • Yivsiz Tüfekler Ürün Grubu İhracat Birincisi – Derya Silah Sanayi
 • Mühimmat Ürün Grubu İhracat Birincisi – Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu

İhracatını en fazla arttıran firma ödülünü FNSS alırken, Bahtiyar Av Malzemeleri ise en fazla ülkeye ihracat yapan firma oldu.

Şekil 3. İhracat Gerçekleştirilen İlk 15 Ülkenin Payı

 

2018 yılında, savunma ve havacılık sektöründe en fazla ihracat yaparak ödüle hak kazanan firmalar ise sırasıyla şunlar oldu:

 1. TUSAŞ
 2. TEI
 3. FNSS
 4. ASELSAN
 5. Alp Havacılık

İhracat Rakamları Her Geçen Yıl Artıyor

Toplantı, SSI Sektör Müdürü Engin Yalçın tarafından yapılan, “Savunma ve Havacılık Sanayi 2018 Yılı İhracat Verileri” başlıklı sunumla devam etti. Savunma ve havacılık sanayisinin, ihracat ile ilgili performansında öne çıkan rakamlar, Şekil 1, 2, 3 ve 4’teki ve aşağıdaki gibi gerçekleşti (SSI verileri, üye firmaların rakamlarına dayanıyor ve mevzuat uyarınca, hizmet ihracatı gibi kalemleri kapsamıyor):

 • Savunma ve havacılık sektörü, 2018’de, ihracatını 2017’ye göre %17 arttırarak 2 milyar 35 milyon dolar seviyesine getirdi. Bu rakama göre, 2011’de 884 milyon dolar olan ihracat rakamı, 2018 sonuna kadar %130 artış gösterdi.
 • İhracat rakamları, 2019’un ilk 3 ayında, 2017’nin ilk 3 ayına göre %51 artışla 713 milyon dolara ulaştı.
 • Sektör ihracatının, 2018 yılındaki kg başı değeri, 46,59 dolar oldu. Bu verinin Türkiye ortalaması ise kg başına, yaklaşık 1,32 dolar.

Şekil 4. Ülke Grupları Bazında Gerçekleştirilen İhracat

 

İhracattaki Başarılarımıza Devam Edeceğiz

Sunumun ardından ise mali genel kurul olarak düzenlenen, SSI 2018 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı başladı. Divan Başkanlığı’na İdeal Av Spor Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Eryürek’in seçildiği toplantıda, Yönetim Kurulu Çalışma Raporu, Bilanço Gelir-Gider Hesapları ve Denetim Kurulu Raporu okundu, oylandı ve onaylandı.

Oylamanın ardından kürsüye gelen Aliş, “Sektör için hepimiz kendi üzerimize düşeni yapıyoruz.” diyerek teşekkürlerini sundu ve ihracattaki başarılara devam edeceklerini vurguladı.

Törende ödül alanlar toplu halde.

Toplantının son bölümünde ise 2019 Yılı Bütçesi ve İş Programı sunuldu ve onaylandı. Buna göre; 2019 yılı için, 10 milyon liralık bir tahmini bütçe sunuldu. Ayrıca, 2019 İş Programı’nda katılım sağlanan ve sağlanacak uluslararası fuarlar, tarih sırasına göre şöyle sıralandı:

 • 17-21 Şubat / Birleşik Arap Emirlikleri – IDEX 2019
 • 8-11 Mart / Almanya – IWA 2019
 • 2-4 Nisan / Almanya – Aircraft Interiors Expo 2019
 • 2-5 Nisan / Brezilya – LAAD 2019
 • 10-13 Eylül / İngiltere – DSEI 2019
 • 8-11 Ekim / Ukrayna – Arms & Security 2019
 • 19-22 Kasım / Fransa – Milipol Paris 2019
 • 18-21 Kasım / Tayland – Defence & Security 2019
 • 10-12 Aralık / Kuveyt – GDA 2019

 864 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.